Akcie: České akcie v tomto týdnu pokračovaly v sestupném trendu. Index PX-D postupně svoje ztráty...
Týdenní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 7.6.2002   
- České akcie v tomto týdnu pokračovaly v sestupném trendu. Index PX-D postupně svoje ztráty rozšířil na 1%, když ve čtvrtek uzavíral na úrovni 1.210,8 bodu. České akcie v pondělí velice silně posílily, ale ve zbytku týdne tento zisk hravě vymazaly. Nejvíce v tomto týdnu ztrácely akcie Komerční banky a ČEZu. Ty oslabily o 2,1% respektive o 3,6%. Pohyb trhu směrem dolů umocnil i pokles akcií Českého Telecomu. Ten sice v pondělí vzrostl o více než 8%, ale ve zbytku týdne svoje zisky korigoval. Největší zisky si připsaly akcie Unipetrolu, které vzrostly o 4,8%. Český Telecom si i přes ztráty v závěru týdne připsal 2,7%.
- Příští týden bude ve znamení valných hromad. Z nich nejdůležitější bude ČEZ a Český Telecom. Akcionáři ČEZu mají na programu projednání transformačního programu české elektroenergetiky a také rozhodnutí o výplatě dividend za loňský rok. Dividenda by podle našich odhadů měla dosáhnout Kč 3,20 na akcii před zdaněním. I pokud akcionáři schválí plánovanou transakci s FNM, pravděpodobnost jejího uskutečnění je stále velmi malá. Největší riziko je v nadcházejících parlamentních volbách, jejichž výsledek zásadním způsobem ovlivní její výsledek. Reakce akcií společnosti na schválení transakce na valné hromadě by tedy měla být spíše opatrná. Akcionáři Českého Telecomu by měli projednat návrh minoritního vlastníka TelSource na rozdělení zisku za rok 2001, který by měl být vylepšen výplatou části nerozděleného zisku minulých let. Ve zbytku týdne bude domácí trh ovlivněn událostmi v cizině. Sledována bude hlavně makroekonomická situace v Evropě a USA, zprávy o společnostech, ale i vývoj na politické scéně, hlavně konflikt mezi Pakistánem a Indií. Volatilita trhu by tedy měla přetrvat i příští týden.
- Vyjednávání o předávacích cenách mezi Českou rafinérskou a Chemopetrolem vyústilo v zastavení dodávek surovin do největší české chemičky. Ty byly hned v pondělí obnoveny, ale byly uzavřena pouze provizorní dohoda pouze na dva měsíce. Jednání by měla dále pokračovat. Stanovení předávacích cen je pro obě společnosti velice důležité, jelikož výrazným způsobem ovlivňuje hospodářství obou podniků. Konsorcium IOC, které drží v České rafinérské 49% podíl a firmu manažersky ovládá odmítlo nabídku Unipetrolu odkoupit jeho 51% podíl za přibližně 8 mld. Kč. Zájem projevila pouze americká společnost Conoco, která prohlásila, že by koupila rafinérie spolu s Benzinou v rámci privatizace Unipetrolu. Představenstvo Unipetrolu by mělo rozhodnout, jak naloží se svým podílem v České rafinérské. Jednou z možností je vypsání výběrového řízení, ale až poté, co se podaří vyřešit současné problémy mezi Českou rafinérskou a Chemopetrolem.
- TelSource, který v Českém Telecomu drží minoritní podíl, navrhl představenstvu vyplatit dividendu ze zisku za rok 2001. Zároveň navrhl vyplatit část nerozděleného zisku minulých let. Tento návrh podpořilo i představenstvo společnosti. Trh spekuluje o dividendě vy výši 20 Kč na akcii.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?