Kurzy měn: Euro mělo po převážnou většinu včerejšího evropského obchodování tendenci opět proti americkému...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 5.6.2002    Kurz USD/EUR
    Euro mělo po převážnou většinu včerejšího evropského obchodování tendenci opět proti americkému dolaru posilovat. Trend však již nebyl tak agresivní jako v předcházejících dnech. Zatímco ranní kotace se pohybovaly kolem 0,9420, v odpoledních hodinách se již pod tlak dostala hladina 0,9450. Evropská měna získala podporu díky zveřejnění příznivých evropských indikátorů.
    Prakticky všechny včera zveřejněné sentiment indikátory zaznamenaly zlepšení a potvrdily rostoucí optimismus ohledně vývoje evropské ekonomiky a participaci evropské ekonomiky na zotavujícím se trendu globální ekonomiky. Index podnikatelského klimatu za země EMU zaznamenal růst z dubnových -0,64 na -0,24 v květnu, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních 11 měsíců. Index spotřebitelské důvěry se zlepšil z -10 v dubnu na -8 v květnu. Široce pojatý index celkové hospodářské důvěry se v květnu zvýšil na 99,8 z 99,4 v předcházejícím měsíci. Nejvyšší úroveň od prosince zaznamenala v květnu francouzská spotřebitelská důvěra (-12 ve srovnání s dubnovými -18).
    V průběhu amerického obchodování se však trend kurzu eura proti dolaru změnil, když euro spadlo dokonce pod 0,9400, kde nakonec včera i skončilo. Závěrečný kurz totiž činil 0,9392. Americké měně pomohla další z řady intervencí Bank of Japan proti posilujícímu japonskému jenu. Oslabení japonské měny proti americkému dolaru se promítlo do tlaků na posílení dolaru proti euru.
    Prezident Fedu A.Greenspan včera na setkání centrálních bankéřů v Montrealu prohlásil, že zlepšení produktivity v posledních šesti měsících ukazuje na fundamentální změnu, výhled Fedu z ledna letošního roku tím však prý zatím nijak dotčen není. Pokud jde o rostoucí trend americké ekonomiky, podle Greenspana bude pouze mírný, a to především díky tomu, že ani loňská recese nebyla nijak dramatická. Šéf ECB Duisenberg se vyjádřil k inflačnímu výhledu. Riziko představuje zejména ceny ropy a potravin. Díky nim se zřejmě evropská inflace udrží nad limitem ECB ve výši 2%.
    Zatím nic nenaznačuje, že by se protidolarový sentiment na trhu měl otočit. Stále tak zůstává vyšší riziko posílení eura než posílení dolaru. Z fundamentálního pohledu může být pro dnešní den zajímavý výsledek evropského a amerického sentiment indexu ze sektoru služeb. Důležité bude i nadále sledovat, jak se povede americkým akciovým trhům.
    Kurz CZK/EUR
    Česká koruna si včera proti společné evropské měně polepšila, a to v průběhu dne dokonce o více než deset haléřů. Zatímco otevírací kurz činil 30,43, během první hodiny obchodování naše měna posílila až k úrovni 30,30. Po celý průběh dne se pak již kurz držel bez trendu mezi 30,30 a 30,37. Závěr obchodování kurz zastihl na 30,35.
    Posílení koruny bylo převážně technického charakteru. Díky absenci londýnských hráčů byla likvidita na trhu nižší. Podporu koruně vytvářejí i optimistická očekávání na dnešní zveřejnění platební bilance za první čtvrtletí. Celkově by měl být vykázán poměrně výrazný přebytek, a to zejména díky pozitivu na finančním účtu platební bilance. Ten bude důsledkem především přílivu přímých a portfoliových zahraničních investic. Deficit běžného účtu by měl zaznamenat díky příznivému výsledku zahraničního obchodu znatelné zlepšení.
    Pokud zveřejněná data potvrdí příznivá očekávání, bude to znamenat další podporu pro českou měnu. To by mohlo znamenat prolomení hladiny 30,30 a otevření prostoru pro posílení až k 30,20. Pro dnešek tak očekáváme pohyb v pásmu mezi 30,20 a 30,50.
    Kurz CZK/USD
    Proti americkému dolaru si koruna v první hodině včerejšího obchodování v souladu s vývojem na trhu koruny proti dolaru poměrně výrazně polepšila. Z ranní otevírací úrovně 32,27 posílila až k 32,10 a dosáhla tak svého čerstvého maxima od ledna 1999. Po celý zbytek dne se pak kurz pohyboval v mírně oslabujícím trendu směrem k 32,20, když se kurz řídil vývojem na trhu eura proti dolaru. Závěr včerejšího obchodního dne korunu zastihl na 32,16.
    Pokud jde o domácí události, ve prospěch české měny by mělo hrát zveřejnění platební bilance za první čtvrtletí, celková struktura by měla pro korunu vyznít pozitivně. Významným kurzozvorným faktorem pak bude vývoj situace na trhu eura proti dolaru. I z tohoto pohledu hrozí vzhledem k celkově negativnímu sentimentu na americkém dolaru posilování koruny. Pokud jde o zahraniční data, zajímavé budou snad jedině evropské a americké sentiment indikátory ze sektoru služeb
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své úterní obchodování na úrovni 123,68. Po zahájení obchodování jen nepatrně posiloval k hladině 123,40. Odpoledne ale přišla intervence. Jen oslabil až k úrovni 124,33. Své oslabení ve zbytku dne jen mírně korigoval. Své obchodování jen zakončil na úrovni 124,12.
    Japonský jen zažil ve včerejším obchodování další intervenci, která byla z technického hlediska úspěšná. Vláda se tak snaží svou měnu oslabit alespoň k hladině 125,00. Tato úroveň by podle tří největších automobilových výrobců (Toyota, Nissan, Honda) zajistila zvýšení zisků.
    Z ekonomiky byl dnes ráno zveřejněn pouze vývoj výdajů na investiční zboží. V prvním čtvrtletí se výdaje propadly o -16,8% y/y. V posledním čtvrtletí minulého roku se investice snížily o -14,5% y/y.
    Kurz GBP/USD
    V úterý libra proti dolaru oslabila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4627. Do dopoledních hodin libra mírně posilovala a dostala se k úrovni 1,4660. Odpoledne ale pohyb otočila a začala oslabovat. Nejdříve se posunula k hladině 1,4610, později ve večerních hodinách ale oslabila díle až na hladinu 1,4580. Své obchodování libra ukončila na úrovni 1,4584.
    Libra byla včera klidnější. Ve Velké Británii se díky svátku neobchodovalo. Libra tak byla vůči euru stabilní a vůči dolaru sledovala trh euro-dolar. Proti euru libra oslabovala v předchozích týdnech především díky obavám z případného vstupu Velké Británie do Evropské měnové unie. V případě přijetí společné evropské měny by libra musela oslabit k úrovni cca 0,6700.
    Z ekonomiky byl včera zveřejněn index PMI za sektor zpracovatelského průmyslu. Index se ale snížil z dubnových 53,2 na 52,9 a nenaplnil tak průvodní očekávání trhu. Průměrné očekávání trhu činilo 53,5. Za poklesem indexu stojí především horší vývoj v oblasti nových zakázek.
    Dnes bude zveřejněn čtvrtletní průzkum v sektoru obchodu. Také bude zahájeno pravidelné dvoudenní zasedání bankovní rady Bank of England. Trh žádnou změnu v nastavení měnových podmínek neočekává.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý v úterý proti dolaru nepatrně oslabil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0110. Po zahájení obchodování zlotý postupně nepatrně oslaboval. Odpoledne se obchodoval okolo hladiny 4,0200. Své obchodování zlotý zakončil na úrovni cca 4,0210.
    Zlotý byl včera opět klidnější. Ve Velké Británii byl totiž svátek a z domácí ekonomiky nebyl zveřejněn žádný indikátor. Trh se dozvěděl pouze další plán polské vlády co se týče privatizace zbylých bank. Vláda na svém zasedání rozhodla o ponechání si podílů, a to navzdory kritice EU. Největší východoevropská banka PKO BP s aktivy v hodnotě nad 19,9 mld $ tak zůstane nadále pod kontrolou státu.
    Také ve zbytku týdne by mělo být obchodování klidnější. Z ekonomiky nebudou zveřejněny žádné údaje. Investoři budou sledovat dění na trhu euro-dolar. Vyšší volatilitu by mohly způsobit pouze další informace z probíhajícího sporu mezi centrální bankou a vládou.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 19.12.2024
Natural 95 35.68 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla