Vývoj na devizovém trhu v 10. týdnu (5.3.-9.3.2018)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Průměrná měsíční hrubá nominální mzda ve 4. čtvrtletí 2017 vzrostla o 8,0 % r/r na 31 646 Kč
CZ - Spotřebitelské ceny v únoru zpomalily na 1,8 % r/r z lednových 2,2 % r/r
EZ - Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0 %
US - Míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na 4,1%
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Průmyslová produkce (leden)
EZ - Index spotřebitelských cen (únor)
US - Index spotřebitelských cen (únor)
US - Maloobchodní tržby (únor)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Obchodování koruny vůči euru probíhalo v tomto týdnu opět především v okolí hladiny 25,40 CZK/EUR. V pátek zveřejněná slabší únorová inflace sice korunu krátce katapultovala až k úrovni 25,50 CZK/EUR, avšak výraznější ztráty si nakonec koruna nepřipsala.
- Česká národní banka (ČNB) může mít po dnes zveřejněných datech z domácí ekonomiky docela zamotanou hlavu. Ve 4. čtvrtletí loňského roku totiž průměrná nominální měsíční mzda vzrostla o 8 % a poprvé v historii překonala hranici 30. tis. Mediánová mzda přitom rostla ještě o něco rychleji o 8,9 %. Růst mezd tak v závěru loňského roku přidal celkem slušně na tempu. Dech naopak ztrácí spotřebitelská inflace, když v únoru meziroční růst zpomalil na 1,8 %, tedy pod 2% inflační cíl ČNB. Potraviny již nezdražují tak rychle jako v předchozím roce a vyšší ceny nákladů spojených s bydlením nedokáží výpadek potravin ve spotřebitelském koši plně kompenzovat a podobné je tomu i u vývoje cen služeb. Slabší byl v lednu i růst vývozu a tím pádem i obchodní bilance byla v lednu přebytková jen ve výši 11,9 mld., což je meziročně skoro o 10 mld. méně. Vyšší dovoz investic, silnější koruna a naplněné kapacity si v zahraničním obchodu vybírají svoji daň.
- Důležitou otázkou nyní je, zda se silný růst mezd přenese i do letošního roku. Při pohledu na absolutní nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu je to dost pravděpodobné. Mzdová akcelerace se tím pádem bude v průběhu roku nepochybně kladně promítat do rostoucích inflačních tlaků a tím pádem se ČNB nemusí obávat výraznějšího zpomalení spotřebitelské inflace. Na únorové zpomalení inflace pod 2 % lze tak pohlížet jako na dočasné, s tím, že inflace v nadcházejících měsících zamíří zpět nad 2 %. Pro ČNB dnes zveřejněná data zároveň znamenají, že nemusí se zvyšováním sazeb nijak spěchat a další zvýšení uskutečnit až v závěru roku, samozřejmě i s ohledem na vývoj kurzu koruny k euru. Na závěr je důležité zdůraznit, že se stále nacházíme na začátku roku a nadcházející měsíce mohou výhled na další zvýšení sazeb poupravit.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru v tomto týdnu oslabila až k hladině 20,90 CZK/USD ve čtvrtek odpoledne (nejslabší hodnoty koruny od poloviny ledna). Výraznější ztráty si však koruna nakonec nepřipsala, když se v pátek zkraje odpoledne kurz nacházel o téměř 30 haléřů níže lehce nad úrovní 20,70.
- Dolaru v tomto týdnu pomáhala velmi slušná data z americké ekonomiky. Spotřebitelská důvěra je sice v USA v posledních letech vysoká, ale v únoru se vyšplhala na nejsilnější hodnoty od roku 2000. Přírůstek počtu uchazečů o podporu v nezaměstnanosti z minulého týden byl s 210 tis. dokonce nejnižší za posledních 49 let! Nálada v americkém zpracovatelském průmyslu je podle indexu ISM (v únoru nad 60 body) jedním slovem skvělá a inflace vyjádřená deflátorem osobní spotřeby (PCE) je rovněž na vzestupu. A i když některé statistiky pro změnu tak optimisticky nedopadly (objednávky dlouhodobé spotřeby či obchodní bilance), tak v souhrnu je zřejmé, že se americké ekonomice zkraje letošního roku daří.
- Kromě velmi solidních dat z americké ekonomiky dolaru pomohlo i vystoupení nového šéfa Americké centrální banky (Fed) J. Powella, který prohlásil, že se Fed bude držet postupného tempa zvyšování úrokových sazeb i přes expanzivní fiskální politiku administrativy D. Trumpa. To konkrétně v letošním roce znamená trojí zvýšení úrokových sazeb v souhrnu o 0,75 procentního bodu. Slova J. Powella jsou zároveň názorná ukázka toho, jak Fed balancuje mezi svými dvěma cíli – udržet inflaci kolem 2 % a zároveň podporovat hospodářský růst.
Vývoj PLN/CZK
- Koruna se vůči polskému zlotému v tomto týdnu přiblížila na dohled hranice 6 CZK/PLN do blízkosti letošních maxim. Slabší inflace v ČR však v pátek korunu vrátila zpět nad hladinu 6,05 CZK/PLN.
- V Polsku poutala v tomto týdnu pozornost jedna, zato však důležitá makroekonomická událost. Po měsíci totiž opět zasedala Polská centrální banka (NBP) a tentokrát byla zveřejněna i nová makroekonomická prognóza. Březnové zasedání NBP lze zhodnotit následovně. NBP podle předpokladů ponechala úrokové sazby beze změny (hlavní sazba zůstává i nadále na hodnotě 1,50 %). V nové makroekonomické prognóze NBP pro letošní i příští rok mírně zvýšila odhad růstu HDP a naopak snížila odhad na růst spotřebitelské inflace. Na to, že prezident A. Glapiński není zastáncem zvýšení úrokových sazeb, jsme si již dávno zvykli, každopádně jeho slova o tom, že sazby mohou zůstat beze změny dokonce až do roku 2020, jsou přeci jen překvapivá. Takhle dlouho asi NBP čekat nebude, každopádně pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce se hodně snížila.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu obchodovalo v rozmezí 1,227 – 1,245 USD/EUR. Výsledky italských voleb do kurzu eura nakonec výrazněji nepromluvily. Po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky (ECB) však euro oslabilo. Z několikatýdenního nadhledu pokračuje postranní trend v rozmezí 1,21 – 1,26 USD/EUR.
- Klíčovou událostí v tomto týdnu bylo čtvrteční zasedání ECB. K žádným opravdu zásadním změnám v komunikaci ECB sice nedošlo, přesto lze toto zasedání hodnotit jako zajímavé. ECB především ze svého slovníku vypustila větu, že v případě potřeby může opět navýšit objem nakupovaných cenných papírů v rámci programu QE. I z toho je zřejmé, že se program QE neodvratně blíží ke svému konci. ECB momentálně nakupuje cenné papíry v měsíčním objemu 30 mld. eur a to minimálně do konce letošního září. Za dobu trvání QE již stačila ECB nakoupit státní dluhopisy jednotlivých zemí eurozóny ve výši témě 2 biliónů eur, což je pořádná suma a to se vzhledem k ještě probíhajícímu QE nejedná o sumu konečnou.
- V nové prognóze je ECB optimistická ohledně hospodářského růstu, když v letošním roce očekává růst HDP eurozóny o 2,4 %. Naopak predikovaný růst inflace pro letošní rok zůstává beze změny na hodnotě 1,4 %. Podle prognózy se však inflace na 2 % nepodívá ani v letech 2019 (1,4 %) a 2020 (1,7 %). Nejvyšší změna je v tzv. technických předpokladech prognózy u hodnoty kurzu EURUSD (pro letošní rok posun na 1,23 z prosincových 1,17 USD/EUR) a ani výhled na 3měsíční EURIBOR nenaznačuje, že by mělo v nejbližších čtvrtletích dojít k nějakému razantnějšímu zvýšení úrokových sazeb.
- A jaká ECB vnímá rizika? Je jich docela dost. Od silného eura, přes obchodní cla zavedená americkým prezidentem D. Trumpem až po politický vývoj v Itálii. Prezident M. Draghi je shodou okolností Ital a pokud by se měla uvést země, která v posledních letech nejvíce těžila z výše uvedeného programu QE, byla by to pravděpodobně právě Itálie.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select