A teď se kryptoměn chopí ti největší borci. Z Venezuely
Země zmítaná politickou a ekonomickou krizí se snaží najít záchranu ve vlastní kryptoměně. Řeč je o Venezuele, jejíž vláda na počátku ledna představila plán na vytvoření kryptoměny jménem „petro“. Ta by jí neměla pomoci v ničem menším než v prevenci finanční krize. Monica de Bolle a Martin Chorzempa z Peterson Institute for International Economics ovšem z tohoto plánu nadšení nejsou a vysvětlují proč.
Venezuelská vláda by ráda vydala „petra“ za 6 miliard dolarů. Počet jednotek nové měny by měl dosahovat 100 milionů a měl by být krytý stejným počtem barelů ropy. Vláda sází na investory, kteří vydělali na bitcoinu, ale nyní by chtěli „diverzifikovat rizika“. Tato diverzifikace by měla stát právě na tom, že nová měna bude kryta reálnými aktivy a zároveň by šlo o aktivum digitální.
Vláda sice hovoří o tom, že nová měna je cestou ke skutečné nezávislosti, PIIE ale na základě analýzy celého plánu tvrdí, že vedení země „hrubým způsobem nechápe základy fungování kryptoměn, nebo se snaží balamutit lidi“. Vládní dokumenty například tvrdí, že kryptoměny nemohou být díky blockchainu předmětem spekulace a nová měna bude „automaticky chránit bolivar před paralelním černým trhem s dolary“.
Blockchain je ale jen způsob záznamu transakcí. Jeho výhoda spočívá v tom, že pokud by někdo chtěl záznamy falšovat či měnit, naruší jejich řetězec a tím se ukáže, že k pokusu dochází. Se spekulací to ale nemá nic společného. Podobné je to se stabilizací kurzu bolivaru. Ten žádnými barely s ropou krytý nebude a jeho kurz je ovlivněn hyperinflací, kterou vyvolala pomýlená fiskální a monetární politika. Petro by se tak pravděpodobně vydalo cestou venezuelských obligací, které jsou předmětem divoké spekulace, a ke stabilizaci ekonomiky by nijak nepřispělo.
Petro by teoreticky mohlo obejít dolar a tradiční platební systémy a tudíž by mohlo pomoci obejít sankce, které na ni Venezuelu uvalily USA. Americká vláda ale již informovala, že nákupy petra by byly považovány za poskytování půjček venezuelské vládě a věřiteli by hrozil právní postih. Podobné úvahy jsou ale možná zbytečné, protože se zdá, že pochybný je i onen základ petra – jeho krytí ropou. Nová měna totiž bude směnitelná jen za bolivary a krytí komoditami tak bude fakticky pouze na papíře. Vláda by tak asi měla přestat hledat jednoduchá řešení ekonomické krize a zaměřit se na její skutečné kořeny.
Zdroj: Peterson Institute for International Economis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory