Quo vadis, ceny energií?
Zatímco v závěru roku 2017 prognózy počasí předznamenávaly chladnou zimu a z pohledu cen elektřiny to nevypadalo příliš příznivě, teplý start tohoto roku napětí zklidnil a ceny elektřiny především s dodávkou na nejbližší měsíce reagovaly na trzích poklesem.
Nejvyšší ceny letošního roku bychom už z celkového pohledu mohli mít za sebou. Dlouhodobý pokles cen nás ale přesto nečeká. I když dlouhodobé predikce nenaznačují razantní obrat k nadnormálním teplotám, měsíc únor je stále před námi.
“Tento nejchladnější měsíc však ze svých maximálních cen umazal přes 15 % právě vlivem teplého počasí. Zbývající část roku - duben až prosinec - si však drží relativně dražší ceny, i když i zde došlo k poklesu o zhruba 5 a více procent,” uvedl Milan Velner, manažer nákupu energií společnosti Centropol.
Ještě více reagovaly ceny plynu. Ty poklesly ze svých maxim kolem 21 EUR/MWh na 17,8 EUR/MWh (pokles o více než 17 %). Společně s ropou, která má nyní problémy pokračovat v růstu nad 70 USD za barel Brentu a pokud teploty zůstanou nad normálou a někteří obchodníci začnou nuceně vytláčet plyn ze zásobníků (nebudou chtít plyn držet v zásobnících pro další zimu) a levně prodávat na trhu, může podle Velnera právě plyn reagovat ještě větším poklesem.
Emisní povolenky jsou pod tlakem
Ostatní energetické komodity zůstávají drahé. Ropa se osciluje kolem 70 USD za barel Brentu, uhlí si drží cenu z konce loňského roku a emisní povolenka je nyní pod velkým tlakem. “Blížící se spuštění stabilizačního fondu - spuštění v roce 2019 s účelem systematicky odstraňovat přebytek volných povolenek k emisi CO2 - a odevzdání povolenek za emise roku 2017 vyhnalo ceny na úrovně z přelomu roku 2011/2012, a to až k cenám nad 9,5 EUR/tunu CO2,” vysvětlil Velner.
Cena elektřiny, která se ve smlouvách pro koncového zákazníka bude projevovat ještě v roce 2019, se od února 2016 v podstatě zdvojnásobila. “Jde o nárůst o 87 %. Prostor pro další růst je již omezený, v souvislosti s vývojem na ostatních komoditách v rychlý cenový propad ale není radno věřit,” upozornil Velner.
Velký vliv na cenu elektřiny a plynu má především poptávka po elektřině a plynu, stav výrobních zdrojů a zásobníků, emisní povolenky (povolení emitovat oxid uhličitý do ovzduší) a vývoj cen ostatních energetických komodit. “V těchto oblastech evidujeme spíše prorůstové signály, které se mohou později přelévat i do cen elektřiny a plynu,” dodal Velner.
CENTROPOL ENERGY a.s.
Je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice. Obsluhuje na 300 000 odběrných míst z řad domácností, firem a institucí. Firma se dlouhodobě umísťuje v první stovce nejvýznamnějších českých firem v žebříčku, který vyhlašuje Sdružení Czech TOP 100. Centropol je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, sdružujícím zaměstnavatele a podnikatele v ČR. V roce 2016 dosáhl obrat společnosti Centropol bezmála sedmi miliard korun. Majitelem a jediným akcionářem firmy je český podnikatel Aleš Graf.
Více informací na: https://www.centropol.cz/
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?