19. ledna: Tohle potřebujete vědět nejen o pátečním obchodování na amerických burzách
Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou jednání politiků o financování vlády, které opakovaně naráží na takzvaný dluhový strop. Zisky indexu Dow byly brzděny poklesem cen akcií IBM a American Express.
Index Dow zakončil v pátek silnější o 0,21 % na 26 071,72 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,44 % na 2 810,30 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,55 % na 7 336,38 bodu. S výjimkou Dow indexy opět posunuly svá historická maxima. Index volatility VIX klesl o 7,77 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než tři bazické body na 2,6592 % (znamená to konec býčího trendu na trhu s bondy, jak zhruba před týdnem varoval Jeffrey Gundlach?).
"Možnost takzvaného shutdownu vlády investory až tak netrápí," řekl Mike Loewengart ze společnosti E-Trade. "Obchodníci sledují fundamenty amerických firem, které jsou již delší dobu solidní." Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila prodloužení financování vlády, po celý pátek probíhala jednání v Senátu.
Náladu na trhu podporuje prozatím úspěšná výsledková sezóna. I ta má ale výjimky, byť mnohdy v důsledku jednorázových vlivů daných loni přijatou daňovou reformou. Těmi byly i ve čtvrtek po uzavření trhů zveřejněné zprávy firem American Express (-1,85 %) a IBM (-4,01 %), které v pátek ztrácely.
VÝSLEDKOVÁ SEZÓNA V TÝDNU OD 22. LEDNA
Za celý týden Dow přidal 1,04 %, S&P 500 posílil o 0,86 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,04 %. Navzdory růstu cen akcií během týdne začala růst také volatilita.
Americký dolar se v pátek vůči koši měn držel v blízkosti tříletého minima. Oslabovala jej právě krize kolem financování vládních úřadů v USA. Americká měna ztrácela již pátým týdnem a je na cestě k nejdelší sérii oslabování od května 2015.
V uplynulém týdnu se americká měna dotkla nejnižší úrovně od prosince 2014. Investoři dolar prodávali částečně i kvůli tomu, že zvyšovat úrokové sazby se nechystá jen americká centrální banka, ale po letech výrazně uvolněné politiky i další centrální banky. Pozornost se zaměřuje i na japonskou centrální banku. K oslabování dolaru přispívají také globální investoři, včetně centrálních bank a státních investičních fondů, kteří zvyšují podíl rezerv v jiných měnách.
TYTO ÚROVNĚ EUR/USD MÁ NYNÍ SMYSL SLEDOVAT
Ceny ropy v pátek klesaly. Důvodem jsou zprávy o pokračujícím růstu těžby ropy ve Spojených státech. V pondělí přitom cena vystoupila až na 70,37 USD za barel, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PÁTEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?