Čeští telekomunikační operátoři nesouhlasí se zavedením regulace mobilního trhu
Všichni tři mobilní operátoři nesouhlasí s výsledky nedávného testu, z něhož vyplynulo, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bude muset trh regulovat. Podle firem by stačilo, kdyby úřad využíval existující zákonné pravomoci. Uvedli to operátoři na dotaz ČTK. Výtky úřadu zaslali v připomínkovém řízení, které skončilo minulý týden.
"Připomínky všech regulovaných subjektů budou transparentně vypořádány. ČTÚ postupuje striktně podle zákona a evropského regulačního rámce," reagoval mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Test tří kritérií hodnotil, zda existují překážky na mobilním trhu pro vstup nových subjektů, jestli trh směřuje k účinné hospodářské soutěži aa zda je pro jeho fungování dostačující právo hospodářské soutěže.
Test podle operátora nezohlednil ani údajné negativní dopady sdílení sítí mezi konkurenčními O2 a T-Mobilem, stejně jako nedostatečnou konkurenci u připojení mobilních vysílačů do páteřních sítí.
"Se závěry ČTÚ nesouhlasíme, protože český mobilní trh směřuje k účinné hospodářské soutěži, což dokazuje například jak dlouhodobý pokles cen, tak množství virtuálních operátorů. Tedy faktory, které v analýze potvrdil sám regulátor. Překvapuje nás, že ČTÚ v hodnocení trhu nezohlednil velmi intenzivní míru infrastrukturní soutěže v ČR," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
ČTÚ podle O2 v analýze upozornil na skutečné příčiny, které trh deformují, tedy šedé operátory, neveřejné nabídky a zaměstnanecké programy. "Je to poprvé, kdy regulátor tento letitý problém veřejně přiznává a zároveň deklaruje, že jej bude řešit. ČTÚ by měl ve spolupráci se sektorem přijmout jasnou metodiku, jakým způsobem eliminovat existenci šedých operátorů a dalších nelegálních subjektů, a tuto metodiku začít co nejdříve reálně naplňovat prostřednictvím svých již existujících zákonných pravomocí," podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.
Tuzemský trh přístupu k mobilním službám, který byl předmětem testu tří kritérií, byl Evropskou komisí v roce 2007 vyřazený ze seznamu tzv. relevantních trhů pro dodatečnou regulaci. V současnosti je tato regulace uplatněna v jediném členském státu EU, a to na Kypru, kde měl jeden operátor tržní podíl 65 procent.
ČTÚ loni na jaře tuzemský trh testoval a vyšlo mu, že regulaci nepotřebuje. Letos do testu nově zahrnul vysokorychlostní mobilní sítě LTE a vyšel mu opačný výsledek, než loni. Samotné LTE přitom již regulaci podléhá na základě podmínek aukce kmitočtů pro tuto technologii z roku 2013.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?