Kdo letos kraluje komoditám?
Kovy letos zadupávají zbytek komodit do země. Vděčí za to hlavně Číně, respektive slibům tamnímu státnímu aparátu, že použije svoje kontrolní mechanismy a přitlumí nabídku. Dnes ceny kvůli americko-korejskému napětí sice zakolísaly, zinek, nikl a hliník ale pořád míří k týdenním ziskům, zatímco posledně jmenovaný je letos dražší o pětinu. Eskalující napětí kolem USA a KLDR přitom pomáhá zlatu.
Ze surovin zahrnutých do komoditního indexu Bloomberg Commodity Index jsou na prvních šesti místech letos právě kovy. Hliník se poprvé po téměř třech letech tento týden obchodoval nad 2 000 dolary za tunu. Lépe si v komoditním indexu stojí také měď, zinek, zlato, nikl a stříbro.
Oproti tomu suroviny od cukru přes ropu po sójové boby jsou níže, napsala agentura Bloomberg. Dolů je často stlačuje nadměrná produkce. S nadměrnou nabídkou se potýká také ropa, která se v případě ceny americké lehké ropy WTI v posledních měsících pohybuje pod 50 dolary za barel. Dnes ceny ropy klesaly o zhruba 0,5 procenta. Mezinárodní agentura pro energii dnes zvýšila odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce na 1,5 milionu barelů denně oproti dosud očekávanému růstu o 1,4 milionu barelů. Uvedla ale také, že ropný kartel OPEC v červenci dodržoval dohodu o omezení těžby jen asi ze 75 procent, nejméně v tomto roce.
S nadbytkem na trhu se musel vypořádat také hliníkářský průmysl, když se po globální finanční krizi před necelou dekádou propadl zájem o tuto surovinu. Zásoby se od té doby podařilo dostat pod kontrolu. Podle analytické firmy CRU Group se spotřebovalo 5 až 7 milionů tun z toho, co se v letech 2008 až 2011 vyrobilo navíc. Čínské vládní plány na utažení domácích kapacit způsobí, že celosvětově bude kovu nedostatek.
Čínu, její snahu podpořit hospodářský růst a zvyšující se čínskou spotřebu je nutné hledat i za cenami mědi, které se vyhouply na téměř tříletá maxima. Dnes měď (tříměsíční kontrakt na LME) naposledy klesala o 0,5 procenta na 6 423 USD za tunu.
U zlata lze naopak vypozorovat vliv Spojených států – ať už v podobě tamních prezidentských voleb z loňského listopadu, na které trh se zlatem odpověděl negativně, či v podobě tamní měnové politiky (důležitým ukazatelem budou dnešní inflační data), nebo ve formě více či méně učesaných vyjádření amerického prezidenta Trumpa. Republikánský šéf Bílého domu tento týden vystupňoval svoji rétoriku proti Severní Koree, z čehož má radost zlato, vnímané mnohými jako bezpečné útočiště. Dnes se cena kovu k okamžitému dodání dostala až na dvouměsíční maximum 1289,07 dolaru za unci. Za týden (vývoj cen viz graf níže) je zatím vyšší o zhruba 2,3 procenta a od ledna o 12 procent.
Stříbro na spotovém trhu dnes naposledy stagnovalo kolem 17,12 USD za unci. Za týden by ale mohlo přidat 5,3 procenta, nejvíce za rok. Platina dnes přidávala 0,4 procenta a rozšiřovala nejdelší šňůru týdenních zisků za rok.
Zdroje: BBG, Patria.cz
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory