Patria (Patria Finance)
Investice  |  22.07.2017 16:09:00

Víkendář: Na čem se Německo a Francie shodnou jen těžko

Francie a Německo se snaží ukázat, že hodlají v řadě oblastí úzce spolupracovat. Hovoří se o programech výuky jazyků či o výrobě nové stíhačky a německá kancléřka Angela Merkelová dokonce obecně souhlasí s francouzskými návrhy na hlubší integraci eurozóny, vytvoření jejího společného rozpočtu a ministerstva financí. Ale zatímco všichni srší nápady na nové oblasti spolupráce, o žádnou revoluci nepůjde. Vážné rozpory mezi Francií a Německem přetrvávají v oblasti německých obchodních přebytků, důvěryhodnosti francouzských plánů na ekonomické reformy, solidarity s dalšími zeměmi EU či třeba výdajů na obranu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron podobně jako jeho americký protějšek Donald Trump často kritizuje německé obchodní přebytky a dokonce říká, že jsou „nepřijatelné“. V jednom rozhovoru dodal, že „německá konkurenceschopnost pramení částečně z nefunkčnosti eurozóny a slabosti dalších členských zemí“. Německo s podobným názorem zčásti souhlasí. Ministr financí Wolfgang Schäuble například v rozhovoru pro Der Spiegel uvedl, že přebytek běžného účtu, který dosahuje asi 8 % HDP, je skutečně příliš vysoký. Názory se ale začnou značně rozcházet ve chvíli, kdy se začne hovořit o řešení.

Macron požaduje, aby Německo začalo své přebytky úspor směrovat na jih Evropy. Jinak řečeno, v podstatě by mělo dojít k vytvoření transferové unie. Schäuble ovšem tvrdí, že takový krok by musel být podpořen německým voličem. Jinak řečeno, nikdy k němu nedojde. Jens Weidmann, který stojí v čele německé centrální banky Bundesbank, přímo říká, že „není důvod, proč by Italové spolufinancovali stavbu mostů v Německu a naopak“.

Dalším sporným bodem jsou výdaje na zbrojení a ochota podílet se na vojenských operacích. Macron při setkání s Donaldem Trumpem poukázal na rozdíly mezi jeho zemí a Německem, které ve vojenské oblasti panují. Francouzský prezident plánuje zvýšení výdajů na obranu, aby dosáhly 2 % HDP. Merkelová sice dosažení tohoto cíle slíbila také, ale neřekla, kdy k tomu dojde. Macron v této souvislosti hovoří o tom, že „v době zvýšeného nebezpečí je život pod obranným deštníkem někoho jiného naivní“. Na druhou stranu by se Macronovi nemuselo líbit ani to, kdyby Německo své výdaje na obranu skutečně zvedlo. Francie je totiž v současnosti evropskou vojenskou velmocí a takový krok by na přední místo v této oblasti posunul Německo.

Nový francouzský prezident se na domácí půdě snaží prosadit důležité ekonomické reformy a zejména změny na trhu práce. Pokud se mu podaří omezit překážky, které plán na snížení rozpočtových deficitů, utiší kritiku ze strany Německa. Němcům by pak ale nezbylo nic jiného než souhlasit s další reformou celé eurozóny. Berlín je zatím ohledně francouzských reforem spíše skeptický a čeká, jak dopadnou veřejné protesty, které jsou už nyní proti reformám naplánovány.

Schäuble poukazuje na to, že pokud má mít eurozóna svého ministra financí, musí mít i svůj vlastní rozpočet a na to by musely být změněny zakládající smlouvy EU. Merkelová i Macron tvrdí, že nejde o žádné tabu. Hodně však bude záležet na tom, kdo skončí s Merkelovou ve vládní koalici. Pokud to bude FDP a Zelení, otevřenost ke změnám dohod bude velmi omezená.

Macronova kritika nerovnováh v eurozóně v sobě implicitně obsahuje i negativní postoj k politice ECB. Ta se sice snaží o zvýšení inflace, ale prozatím se jí nedaří tohoto cíle dosáhnout a nízká inflace hraje do karet německým exportům. Když se do čela ECB dostal Mario Draghi, šlo o krok směrem, který vyhovuje Francii, zatímco Němci byli pobouřeni. Draghi ze své pozice odejde v roce 2019 a Německo by si přálo vidět v čele ECB někoho ze svých lidí. S tím, jak se bude blížit odchod Draghiho, tak pravděpodobně bude sílit spor o to, kdy by měl do čela banky přijít po něm.

Autor: Nicholas Vinocut

(Zdroj: Politico)

 
 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Nový Kodiaq Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688