Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců slávy. Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (respektive Alphabet), která tuto skupinu „tesááku“ tvoří, se těší cenovému růstu a relativně vysokých valuací, což dělá radost jejich investorům, ale zároveň budí obavy z příliš přehřátého trhu. Minulý týden jsem zde poukazoval na to, že technologie jako celek se ale ani zdaleka neblíží excesům z přelomu tisíciletí. A v některých ohledech jde spíše o sektor průměrný, než o nějakou hvězdu.
Namísto těch největších hvězd a nejdražších akcií bychom se ale možná měli věnovat opačnému konci pelotonu – akciím nejlevnějším. Na Bloomberg Gadfly před několika dny ukázali hezký obrázek, který porovnává valuace z přelomu tisíciletí a ze současné doby u pěti skupin akcií od nejlevnějších po nejdražší. Ukazuje se, že ty nejdražší akcie jsou nyní svými valuacemi znatelně níže, než tehdy. Druhá nejdražší skupina je na tom nyní relativně podobně, ale čím více „zlevňujeme“ o to větší je kladný rozdíl mezi současným PE a PE z roku 2000. Jinak řečeno, levné akcie jsou dnes mnohem dražší, než tehdy.
Historickou drahost levných akcií můžeme vnímat jako známku přepalujícího se trhu. Nicméně podle mne se na celou věc dá hledět i jinak: Graf vlastně říká, že se snížil rozdíl mezi nejdražšími a nejlevnějšími akciemi. Na přelomu tisíciletí se PE oněch pěti skupin pohybovalo mezi 7 a 50, dnes už to je mezi 11 a 45. Pokud se na to podíváme z technického hlediska, jistě nás napadne, že může jít o jeden z důsledků rostoucí pasivity v investování, která sebou nese plošné nákupy a prodeje trhu třeba přes ETF. Z pohledu fundamentu by zmenšující se rozptyl PE znamenal, že se k sobě přiblížily růstové výhledy jednotlivých firem a/nebo by se přiblížila jejich požadovaná návratnost, přesněji řečeno rizikové prémie.
Vedle v grafu uvedených společností patří nyní mezi ty nejlevnější americké blue chips United Rentals, Unum Group, Chesapeake Energy a Western Digital. O GM jsem tu psal před několika dny, o United Rentals jsem tu v březnu hovořil jako o ideálním kandidátu na prezidentský short. Western Digital má za sebou hezký růst a její tok hotovosti je dosti slušný (příslušný tok hotovosti značně převyšuje čisté zisky, takže PE zde může být zavádějící). Celkově pak jde o seznam společností, které se potýkají zejména s odvětvovými tlaky a jak jsem uvedl, jde o potenciální hodnotové investice. Hranice mezi takovou investicí a hodnotovou pastí je ale většinou málo čitelná. Ale tomu, že dnes jsou ty nejlevnější akcie o něco dražší, než na přelomu tisíciletí, bych zase takovou pozornost nevěnoval.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada