Pimco: Propad cen komodit by měl rozvíjejícím se trhům prospět
Klesající ceny komodit jsou obvykle jasným varováním pro investory, kteří se zaměřují na rozvíjející se trhy. V současné situaci lze ale nalézt dobré důvody, proč by měly jít nižší ceny komodit, klesající inflační očekávání a slabší dolar ruku v ruce s pokračujícím optimismem na rozvíjejících se trzích, píše Gene Frieda z investiční společnosti Pimco.
Není pochyb o tom, že nižší ceny komodit dolehnou na některé rozvíjející se ekonomiky negativně. Projeví se to jak na jejich běžném účtu, tak na jejich fiskálním rozpočtu. Ceny ropy přitom nyní leží ve srovnání s vrcholem dosaženým v prvním čtvrtletí o 16 % níže, ceny železné rudy dokonce klesly o 37 %. Celou situaci ale nesmíme vnímat izolovaně, měli bychom ji posuzovat v kontextu globálního růstu, politiky centrálních bank, kurzu dolaru a míry současných nerovnováh v rozvíjejícím se světě.
Pokles cen komodit také sníží tlaky na růst globální inflace, které byly patrné v posledním roce. Nižší inflační tlaky by měly následně umožnit centrálním bankám ve vyspělých ekonomikách pomalejší normalizaci jejich monetární politiky. U centrálních bank rozvíjejících se ekonomik by měl být zachován prostor pro další akomodaci. U významných vývozců komodit pak bude dopad nižších cen na platební bilanci tlumen kapitálovým přílivem vyvolaným vyššími reálnými sazbami. Tento efekt se projevuje i tím, že měny rozvíjejících se zemí už díky uvolněným finančním podmínkám v zahraničí vykazují nižší korelaci s pohybem cen komodit.
Všechny tyto argumenty nemají za cíl naznačovat, že ceny komodit už jsou pro rozvíjející se trhy nevýznamné. Domníváme se však, že současné oslabení těchto cen představuje pro celou globální ekonomiku pozitivní nabídkový šok, který by neměl rozvíjejícím se zemím uškodit. Naopak by mělo dojít k posílení dosavadního pozitivního trendu, kterému se těší. Náš pohled by změnilo zejména výraznější ochlazení v globální ekonomice a případný negativní vývoj v Číně.
V Číně dochází ke slábnutí úvěrové expanze a pokud by se to na konci letošního roku a v roce příštím projevilo ve výrazném zpomalení růstu ekonomické aktivity, dopad na ostatní rozvíjející se trhy by byl znatelný. Jednak by totiž došlo k poptávkou taženému poklesu cen komodit. A k tomu by se přidaly opětovné obavy z toho, že centrální banky nejsou v prostředí velmi nízkých sazeb schopny výraznější stimulace ekonomiky. Naštěstí se ale prozatím zdá, že v Číně probíhá jen postupný útlum růstu a k prudkému propadu nedojde.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory