Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  24.04.2002 11:00:00

Kurzy měn: Po převážnou většinu včerejšího obchodního dne euro proti dolaru posilovalo, když trend byl...

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 24.4.2002

      Kurz USD/EUR

       Po převážnou většinu včerejšího obchodního dne euro proti dolaru posilovalo, když trend byl nejagresivnější v odpoledních hodinách. Zatímco ráno se kotace pohybovaly ještě mezi 0,8860 a 0,8870, v prvních hodinách amerického obchodování se již kurz vyšplhal až téměř k 0,8900. V průběhu amerického obchodování však euro své zisky korigovalo směrem k 0,8880. Včerejší den tak euro nakonec uzavřelo na 0,8885.

       Celkově nebyl včerejší kurzový vývoj nijak dramatický, chyběly totiž fundamentální impulsy pro pohyb nějakým směrem. Proti americkému dolaru stojí stále nejasnosti ohledně čistoty účetnictví amerických firem. Investoři nejsou zcela přesvědčeni o tom, že účetně vykazované zisky jsou skutečné. Díky tomu není poptávka po amerických akciích tak vysoká, jak by odpovídalo makroekonomickým fundamentům.

       Na druhé straně ani euro nemá v tuto chvíli jednoznačnou podporu. Obavy panují zejména z obtížných mzdových vyjednávání mezi zástupci německého odborového svazu IG Metall a zástupci zaměstnavatelů. IG Metall požaduje v současné době nárůst mezd o cca 4%. Podle ekonomických analytiků by však takovéto zvýšení mohlo vést k vyšším inflačním tlakům a vyvolalo by reakci ECB v podobě dřívějšího zvýšení eurových úrokových sazeb.

       Z fundamentálního pohledu již bude dnešek o něco zajímavější. Z jednotlivých německých zemí se totiž dočkáme prvních inflačních odhadů za duben, ve Spojených státech budou zveřejněny březnové průmyslové objednávky. Mnohem důležitější však bude zítřek, kdy bude oznámen německý Ifo index a zejména pátek, kdy se dočkáme prvního odhadu amerického HDP za první čtvrtletí letošního roku. Obchodování by tak i dnes mělo být spíše klidnější, z technického pohledu by si měl polepšit americký dolar.

       Kurz CZK/EUR

       Včerejší obchodování na koruně bylo poněkud překvapivě klidné, a to i přesto, že byla zveřejněna důležitá data českého zahraničního obchodu za březen. Po únorovém revidovaném přebytku ve výši 2,7mld CZK se český zahraniční obchod vrátil do deficitu ve výši 7,2mld CZK. Pasivum bylo sice hlubší, než kolik v průměru očekával trh, podle našeho názoru však mohl být výsledek ještě horší. Objem exportů se sice meziročně snížil o -4,6%, propad importů však byl ještě výraznější - o -7,5%.

       Naše měna na zveřejněná data nijak výrazně nereagovala. V první hodině včerejšího obchodního dne se tak koruna obchodovala těsně pod hladinou 30,20, během dopoledne naše měna nepatrně posílila, když se ceny posunuly směrem k 30,15. Celkově včera koruna nevybočila z pásma mezi 30,13 a 30,195. Závěrečný obchod včerejšího dne proběhl za cenu 30,16.

       Sada makroekonomických ukazatelů byla pro tento měsíc vyčerpána. Poslední zajímavou událostí tohoto měsíce tak zůstává již pouze zítřejší zasedání ČNB k měnové politice. Nervozita ze zasedání se zatím na trhu nijak neprojevuje. Je to zřejmě způsobeno nastavenými očekáváními. Podle většinového názoru trhu zůstanou úrokové sazby nezměněné. Pokud jde o kurz, trh očekává pouze komentář proti silné domácí měně, intervenci trh hodnotí jako méně pravděpodobnou. I pro dnešek očekáváme, že se koruna udrží v pásmu mezi 30,00 a 30,30.

       Kurz CZK/USD

       Proti americkému dolaru se včera české koruně dařilo. Po otevření na relativně slabší úrovni 34,02 (ve srovnání s pondělkem) se kurz po převážnou většinu dne pohyboval směrem k 33,90. Tuto hladinu se koruna v závěrečných hodinách obchodování několikrát pokusila prolomit. Protože se to v samotném závěru obchodování alespoň částečně podařilo, skončila koruna na 33,88.

       Za včerejším posílením koruny nelze spatřovat reakci na zveřejněný výsledek českého březnového zahraničního obchodu, ale spíše příznivý vliv vývoje kurzu eura proti dolaru. Posilující euro s sebou vytáhlo i českou korunu. Euru pomáhal v průběhu evropského obchodování a na počátku amerického nedostatek ochoty investovat v dolarová aktiva v souvislosti s neprůhledným hospodařením a účetnictvím amerických korporací.

       Pokud jde o domácí události, hráči na trhu budou čekat především na zítřejší zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Díky dnešnímu nedostatku domácích impulsů se kurz koruny bude řídit především situací na trhu eura proti dolaru. Z tohoto pohledu mohou být zajímavá dnešní americká data průmyslových objednávek. I pro zahraniční trhy však bude důležitější až konec týdne, kdy bude v USA oznámen první odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku.

       Kurz JPY/USD

       Jen zahájil své úterní obchodování na úrovni 130,02. Po zahájení obchodování měl jen mírně posílil k hladině 129,80. Po zbytek dne měl ale již tendenci k oslabení. Dopoledne se tak dostal zpět nad hladinu 130,00 k úrovni 130,30. Odpoledne se sice ještě jen pod hladinu 130,00 podíval, nicméně nakonec své obchodování zakončil na slabší úrovni, 130,20.

       Včerejší obchodování bylo spíše klidnější. Trh v posledních dnech zkouší trpělivost japonské vlády. Ta již dříve varovala, že se jí jakékoliv posilování za současné ekonomické situace nelíbí. Ministr financí Masajuro Shiokawa v rozhovoru se svým ruským protějškem řekl, že se jen bude pohybovat v pásmu cca 130,00-135,00.

       Jen má v současné době tendenci posilovat díky konverzi prostředků získaných z exportů. To potvrdily i poslední čísla z obchodní bilance. Jen ale zatím po zahájení nového fiskálního roku neviděl přesun investičních prostředků do zahraničí. Již předem avizovali někteří velcí institucionální investoři svůj zájem zvýšit zastoupení zahraničních aktiv ve svých portfoliích.

       Dnes ráno byly zveřejněny některé údaje z ekonomiky. Jednalo se o vývoj cen služeb, o vývoj výroby v sektoru služeb a o maloobchodní tržby. Ceny služeb neprohloubily svůj meziroční pokles podle očekávání trhu. Jejich dynamika tak zůstala v březnu na únorových -1,1%. Horší než očekávaný výsledek vykázal výkon, sektor služeb v únoru pokles meziměsíčně o -0,4%. Přitom trh podle agentury Bloomberg očekával růst ve výši 0,5% m/m. Pozitivně se ale vyvíjely maloobchodní tržby, když po březnovém poklesu o -4,9% vzrostly o 0,6% y/y.

       Kurz GBP/USD

       V úterý libra proti dolaru oslabila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4509. Od zahájení obchodování libra postupně oslabovala, dostala se postupně až k hladině 1,4470. Odpoledne libra mírně své oslabení korigovala, nakonec ale opět oslabila. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4465.

       Libra včera zaznamenala korekci předchozího posilování. Oslabila tak jak proti euru tak proti dolaru. Jedním z impulsů pro korekci i projev viceguvernéra. Mervyn King včera řekl, že současná úroveň libry vůči euru je neudržitelná. Libra proti euru posílila za posledních 5 let o téměř 40%.

       Libře včera mírně pomohl i čtvrtletní report Konfederace britského průmyslu. Index důvěry v průmyslu v dubnu vzrostl poprvé za poslední dva roky a je tak dalším z náznaků, že rok dlouhá recese je již u svého konce. Index důvěry vzrostl z lednových -31 na +21. Růst indexu byl mimo jiné způsoben optimismem ohledně zlepšení podmínek v mezinárodním obchodě, který byl posledním ochlazením světové ekonomiky významně zasažen.

       V průběhu týdne ale uvidíme ještě další důležitá data. Bude jednat především o HDP. To bude zveřejněno jak z Velké Británie tak i z USA. V průběhu týdne ještě budou zveřejněny data o maloobchodních tržbách.

       Kurz PLN/USD

       Zlotý byl v úterý proti dolaru více méně stabilní. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0390. Po zahájení obchodování se zlotý bez trendu pohyboval ve velmi úzkém pásmu mezi hladinami 4,0340 a 4,0420. Své obchodování zlotý zakončil na úrovni 4,0360.

       Zlotý byl včera opět více méně v klidu. Trh stále čeká na zasedání bankovní rady. Na zveřejněný index spotřebitelské důvěry zlotý nereagoval. Index se v dubnu 2002 odrazil od svého 10letého minima vzrostl z hodnoty 68 na 75. Růst indexu tak naznačuje po v pondělí zveřejněných březnových výsledcích maloobchodních tržeb (+9,9% y/y) další zlepšování ekonomické situace.

       Nejen díky poslednímu vývoji spotřebitelské důvěry a maloobchodních tržeb očekáváme, že pokud centrální banka monetární podmínky dále uvolní, budou úrokové sazby sníženy pouze o 50 bazických bodů. Centrální banka má sice díky poklesu meziroční inflace ke snížení sazeb prostor, nicméně bankovní rada se obává dalšího vývoje fiskální politiky.

       Dvoudenní zasedání bankovní rady centrální banky bude zahájeno dnes. Trh od bankovní rady očekává snížení úrokových sazeb ve výši 50-100 bazických bodů.

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688