Rozbřesk: OPEC prodlužuje dohodu, ropa ale padla o 5%
Ačkoliv schůzka OPECu a ostatních producentů nepřinesla výraznější překvapení oproti tomu, co bylo naznačeno v předstihu, tak se po ní cena ropy propadla asi o 5 %.
Již před zasedáním přitom Rusko a Saúdská Arábie avizovaly, že hodlají prosazovat prodloužení dohody na omezení těžby ropy o dalších 9 měsíců. Tím do značné míry ukotvily tržní očekávání a poslaly cenu ropy výše ještě před tím, než rozhodnutí zaznělo oficiálně. Ještě větší očekávání však patrně vzbudily zmínky o možnosti delší dohody, případně o tom, že by produkci ropy mohlo omezit více zemí. Finální dohoda o “pouhém” omezení produkce ropy na dalších devět měsíců tak nakonec trhy - soudě dle reakce - asi zklamala.
Hlavním cílem tradičních producentů každopádně zůstává podpora cen ropy. Té chtějí dosáhnout tak, že omezením produkce překlopí globální trh do deficitu, čímž bude docházet k odbourávání zásob ropy nahromaděných v minulých dvou letech. Měřítkem úspěchu této strategie je pro OPEC pokles zásob ropy (a produktů) na úroveň pětiletého průměru, v současnosti cca o 300 miliónů barelů. Ruku v ruce s ním by přitom měl jít právě i tlak na růst cen ropy. Pokud by v následujících třech kvartálech OPEC a spol. těžil zhruba podobné množství ropy jako v první polovině letošního roku, tak by se trh opravdu měl překlopit do významného deficitu (asi 0,9 miliónu barelů denně (mb/d) na základě v současnosti dostupných dat).
Viditelné negativní riziko dané strategie však představuje zejména reakce ostatních producentů ropy mimo dohodu v čele s těžaři tzv. “břidlicové ropy” v USA. Právě jejich silná odezva v podobě razantního růstu produkce v posledních měsících byla jedním z hlavních důvodů, proč se omezení produkce OPECem a spol. doposud na zásobách ropy výrazněji neprojevilo. Právě producenti v USA budou hatit plány OPECu asi i nadále - v letošním roce by produkce mohla v průměru meziročně vzrůst asi o 0,75 mb/d a příští rok dokonce o 1 mb/d. Platí zároveň, že případný výraznější růst cen by se patrně promítl v dalším zvýšení jejich aktivity. Prodloužení dohody - samozřejmě pokud bude dodržována - tak každopádně znamená, že tradiční producenti přijdou o další část svého tržního podílu.
Náš střednědobý výhled na ceny ropy zůstává i po květnovém zasedání OPECu konzervativní. I když se zvýšená aktivita patrně projeví v růstu produkčních nákladů v USA, tak důvody pro zásadnější růst cen v současnosti nevidíme. Pro letošní rok proto stále odhadujeme průměrnou cenu ropy kolem 55 USD/barel s tím, že příští rok může průměrná cena ropy vzrůst k 58 USD/barel. A to by z makroekonomického pohledu měla být marginální změna.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se v posledních dvou dnech neúspěšně pokoušela o návrat nad 26,50 EUR/CZK. Technický obrázek pro ni nadále vypadá příznivě a nejbližší dny mohou přinést posun do blízkosti 26,30. Dobrá nálada na koruně je však do značné míry podmíněna dobrou náladou na rizikových aktivech - index globálního “strachu” VIX včera dál padal a znovu se dostal pod hranici 10 %, kde historicky nikdy nepobyl moc dlouho.
Zahraniční forex
Dolar se nedostal pod vážný tlak po středečním zápisu ze zasedání Fedu a včera své ztráty dokázal korigovat. Růst britské ekonomiky za první kvartál byl revidován mírně dolů, což libře dopoledne přineslo ztráty.
Kurz eurodolaru bude vyčkávat na další makroekonomická data v čele se zakázkami na zboží dlouhodobé spotřeby v USA (alias proxy investic). Po nich bude dobré aktualizovat běžící odhad pro americký růst HDP ve druhém čtvrtletí. Americká dat budou zároveň přípravou na příští týden, kdy budou zveřejněny poslední klíčové údaje před červnovým zasedáním Fedu.
Ropa
Producenti ropy v čele s Ruskem a Saúdskou Arábií včera dostáli svým slibům a prodloužili dohodu na omezení produkce o dalších 9 měsíců do března 2018. Cena Brentu se nicméně večer poměrně prudce propadla. Část trhu tak asi zklamalo, že OPEC nedodal žádné další překvapení nad avizovaný rámec.
Pokud však bude dohoda dodržována podobně, jako během první poloviny letošního roku, tak by se již ve třetím kvartále trh mohl dostat do vcelku významného deficitu kolem 1 miliónu barelů denně a mělo by tak docházet k odbourávání zásob. To by mělo pomáhat držet cenu ropy na podobných úrovních, jako na začátku roku, tedy nad 50 USD/barel. Dramatičtější růst cen ve zbytku roku se nicméně ani s nejnovější dohodou vzhledem k obrovským zásobám nezdá pravděpodobný.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory