Kdo nakonec odnese snižování vládních dluhů?
V řadě vyspělých zemí dosáhlo zadlužení veřejného sektoru velmi vysokých úrovní. Týká se to Spojených států, Velké Británie, Francie, Španělska, Itálie, Japonska a dalších. Vývoj poměru veřejného dluhu k nominálnímu produktu u jmenovaných zemí shrnuje obrázek:
Pokud má zadlužení klesnout, musíme si vybrat jeden ze tří způsobů, jak toho dosáhnout. Prvním z nich je restriktivní fiskální politika. Touto cestou se vydalo Německo. Druhý způsob spočívá v udržování dlouhodobých sazeb pod tempem nominálního růstu ekonomiky, a to po mnoho let. Tato situace nyní panuje ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Francii, Španělsku i Japonsku. Poslední možnost představuje restrukturalizace vládního dluhu, což je metoda, která byla zvolena v případě Řecka.
Žádná jiná cesta pro snížení míry zadlužení veřejného sektoru neexistuje. Pokud se podíváme na výše zmíněné způsoby, zjistíme, že ve všech případech jde v podstatě o nějakou formu zdanění. Restriktivní fiskální politika je prováděna buď snížením vládních výdajů či zvýšením daňové zátěže. V Německu došlo po poslední finanční krizi ke kombinaci obojího a dochází tak ke zdanění celé populace, která trpí nižšími vládními výdaji a zároveň zvýšením daní.
Pokud v dané ekonomice leží dlouhodobé sazby pod tempem nominálního růstu, dochází k určité formě zdanění držitelů obligací. Často se v této souvislosti hovoří o inflační dani, ale to není nejvhodnější výraz, protože ve skutečnosti záleží na zmíněném rozdílu mezi sazbami a růstem. Restrukturalizace dluhů pak samozřejmě znamená okamžité zdanění věřitelů.
V principu jde tedy o volbu mezi zdaněním celé populace, či jen držitelů obligací. A o rozhodnutí, zda je lepší pomalé a dlouhodobé zdanění, či naopak zdanění šokové, které vede k rychlému odstranění problému a umožňuje normalizaci monetární politiky, která již nemusí držet sazby na mimořádně nízkých úrovních.
(Zdroj: Natixis)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Kdo má dnes svátek?
- Kdo nakonec odnese snižování vládních dluhů?
- Vládní dluh proti HDP poprvé po několika letech poklesl, výrazné snížení vládního deficitu
- Zadlužení vládního sektoru (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
- Krátkodobý dluh (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
- 3a_vládní dluh a jeho struktura (S.13) (Vládní dluh a jeho struktura, prvky konsolidace (ESA 2010_S.13)) - ekonomika ČNB
- Vládní dluh (konsolidované) (3a_vládní dluh a jeho struktura (S.13)) - ekonomika ČNB
- Kdo má na účtu miliony a kdo dluhy? Majetek kandidátů
- Barmanská show: Kdo si odnese cenu pro toho nejlepšího?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory