Kdo nakonec odnese snižování vládních dluhů?
V řadě vyspělých zemí dosáhlo zadlužení veřejného sektoru velmi vysokých úrovní. Týká se to Spojených států, Velké Británie, Francie, Španělska, Itálie, Japonska a dalších. Vývoj poměru veřejného dluhu k nominálnímu produktu u jmenovaných zemí shrnuje obrázek:
Pokud má zadlužení klesnout, musíme si vybrat jeden ze tří způsobů, jak toho dosáhnout. Prvním z nich je restriktivní fiskální politika. Touto cestou se vydalo Německo. Druhý způsob spočívá v udržování dlouhodobých sazeb pod tempem nominálního růstu ekonomiky, a to po mnoho let. Tato situace nyní panuje ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Francii, Španělsku i Japonsku. Poslední možnost představuje restrukturalizace vládního dluhu, což je metoda, která byla zvolena v případě Řecka.
Žádná jiná cesta pro snížení míry zadlužení veřejného sektoru neexistuje. Pokud se podíváme na výše zmíněné způsoby, zjistíme, že ve všech případech jde v podstatě o nějakou formu zdanění. Restriktivní fiskální politika je prováděna buď snížením vládních výdajů či zvýšením daňové zátěže. V Německu došlo po poslední finanční krizi ke kombinaci obojího a dochází tak ke zdanění celé populace, která trpí nižšími vládními výdaji a zároveň zvýšením daní.
Pokud v dané ekonomice leží dlouhodobé sazby pod tempem nominálního růstu, dochází k určité formě zdanění držitelů obligací. Často se v této souvislosti hovoří o inflační dani, ale to není nejvhodnější výraz, protože ve skutečnosti záleží na zmíněném rozdílu mezi sazbami a růstem. Restrukturalizace dluhů pak samozřejmě znamená okamžité zdanění věřitelů.
V principu jde tedy o volbu mezi zdaněním celé populace, či jen držitelů obligací. A o rozhodnutí, zda je lepší pomalé a dlouhodobé zdanění, či naopak zdanění šokové, které vede k rychlému odstranění problému a umožňuje normalizaci monetární politiky, která již nemusí držet sazby na mimořádně nízkých úrovních.
(Zdroj: Natixis)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Kdo má dnes svátek?
- Kdo nakonec odnese snižování vládních dluhů?
- Vládní dluh proti HDP poprvé po několika letech poklesl, výrazné snížení vládního deficitu
- Zadlužení vládního sektoru (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
- Krátkodobý dluh (a - Vládní dluh a jeho struktura (ESA95) - konsolidovaná verze) - ekonomika ČNB
- 3a_vládní dluh a jeho struktura (S.13) (Vládní dluh a jeho struktura, prvky konsolidace (ESA 2010_S.13)) - ekonomika ČNB
- Vládní dluh (konsolidované) (3a_vládní dluh a jeho struktura (S.13)) - ekonomika ČNB
- Kdo má na účtu miliony a kdo dluhy? Majetek kandidátů
- Barmanská show: Kdo si odnese cenu pro toho nejlepšího?
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?