Vyvolá brexit slibovaný exodus bankéřů z Londýna?
Velké banky hrozily, že v případě brexitu nastane jejich hromadný odchod z Londýna. Nyní je brexit realitou a k odchodu se moc nemají. Klíčovou otázkou je pro ně přístup Velké Británie na společný trh EU. Nyní probíhají složitá rozvodová jednání, během nichž britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že volný pohyb osob by mohl pokračovat i po dvouletém období vyhrazeném pro jednání. Pokud tomu tak skutečně bude, firmy z Londýna budou mít pravděpodobně i přístup na společný evropský trh, protože ten jde od volného pohybu oddělit jen těžko.
Je ale možné, že volný pohyb osob bude ukončen a londýnské banky budou čelit vážnému problému. Zatím se zdá, že jejich volbou pro nové finanční centrum by mohl být Dublin. Think tank Bruegel odhaduje, že z Londýna by mohlo odejít až 3 300 bankéřů a mohlo by dojít k přesunu 1,8 bilionu eur aktiv. Takový exodus by úplně změnil tvář londýnského finančního centra a hlavně britské ekonomiky. Britský bankovní sektor zaměstnává asi 1,5 % britské pracovní síly a podle PricewaterhouseCoopers generuje dokonce 6,9 % všech daňových příjmů z mezd. PWC také odhaduje, že průměrný bankéř přispívá do veřejných financí čtyřikrát více než člověk s průměrnou mzdou.
Jaké signály nyní vysílají ty nejvýznamnější banky? JPMorgan ve Velké Británii zaměstnává 16 000 lidí a věnuje se zejména investičnímu bankovnictví, tradingu a správě aktiv. Krátce poté, co se objevily zprávy, že JPMorgan nakupuje kancelářské budovy v Dublinu, její šéf Jamie Dimon úplně změnil svou dosavadní pozici. V dopise akcionářům uvedl, že banka bude dál podnikat v celé EU, ale „to nutně neznamená, že v následujících dvou letech dojde k velkému pohybu zaměstnanců banky“.
Pravděpodobnou destinací by bylo Německo
Goldman Sachs zaměstnává ve Velké Británii asi 5 500 lidí. Jeho ředitel Richard Gnodde v rozhovoru pro CNBC uvedl, že banka posílí své aktivity v kontinentální Evropě a může přesunout část zaměstnanců z Londýna. Podle našich informací by tvrdý brexit přesun z Londýna znatelně urychlil. Nejpravděpodobnější hlavní destinací je Frankfurt.
Pro Bank of America Merrill Lynch ve Velké Británii pracuje 6 500 lidí. Její šéf korporátního bankovnictví Nikolaus Naerger v polovině března řekl, že banka může přesunout část aktivit „do jiných měst v EU včetně Frankfurtu, Madridu, Lucemburku a Amsterodamu“. Konečný cíl ale podle Bloombergu zatím vybrán nebyl. Podle našich informací je hlavním kandidátem Dublin a některé aktivity mohou být přesunuty do již existujících kanceláří ve městech kontinentální Evropy. Hlavním cílem banky je podle jejích slov „vytvoření pevné struktury, která bude vhodná z hlediska regulace a poskytování služeb klientům“.
Morgan Stanley ve Velké Británii zaměstnává asi 6 000 lidí a tato banka uvedla, že „Londýn nebude úplně odepsán, ale změny budou muset přijít“. Podle našich informací jsou hlavními kandidáty na nové centrum banky Dublin či Frankfurt. Banka ale v současné době neplánuje přesunout tisíce zaměstnanců, v první fázi by mělo jít o stovky.
Citigroup ve Velké Británii zaměstnává asi 9 000 lidí a její ředitel pro Evropu, Blízký východ a Afriku James Cowles uvedl, že banka musí ve svých plánech počítat s tvrdým brexitem. Británie by v takovém případě ztratila volný přístup do zbytku Unie a banka by musela „učinit určité změny“. Mezi ně by zejména patřila relokace těch aktivit, které se týkají přímé práce s klienty z Londýna do jiných měst v EU. Londýn by ale měl pro Citi zůstat hlavní evropskou základnou. Naše informace hovoří o tom, že Citi by výrazně posílila svou přítomnost v Dublinu, kde má již nyní řadu aktivit.
Autorkou je Silvia Sciorilli Borrelli
Zdroj: Politico
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bankéř bankéřů: Na globální recesi ještě nesázejte
- Brexit? Jaký Brexit? Pražská burza roste podeváté během posledních 11 dní
- Brexit znamená brexit
- Brexit znamená brexit
- Připravenost na brexit: EU dokončila přípravy na možný brexit bez dohody ke 12. dubnu
- Brexit means Brexit and Boris is Boris. Donald is Donald
- Slibované ochlazení se zpozdí, většina týdne bude teplá, později i s letními teplotami.
- Trump nařídí stavbu slibované zdi mezi Mexikem a další antiimigrační opatření
- Wall Street 22.8. - plus díky makrům a slibované daňové reformě
- Investoři se ptají: Už je to ta slibovaná korekce nebo ještě ne? / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 22. 2. 2010
- Vyvolá brexit slibovaný exodus bankéřů z Londýna?
- Zprávy o zlatě - Proč cena zlata kolabuje? Kdy se propad zastaví? A kde je slibovaná inflace?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada