Ropné deja vu? OPECu se nelíbí závislost trhu na US datech
Každou středu v 16:30 CET zveřejňuje Energy Information Administration (EIA) informace o stavu amerických zásob. První nemilé překvapení přišlo začátkem března, kdy týdenní změny zásob surové ropy výrazně předčily očekávání trhů a vyrostly o více než 8 milionů barelů. Ceny ropy potřebovaly přesně měsíc na to, aby se dokázaly vzpamatovat. Tuhle středu zasadila EIA černému zlatu další těžkou ránu. Tentokrát byly na vině zásoby benzínu, které místo očekávaného poklesu (začátek motoristické sezóny) výrazně vzrostly, a ropa opět letěla dolů. Ale je ropa skutečně na tom tak špatně, jak naznačují data EIA? Pojďme se na to podívat.
OPECu se značně nelíbí závislost světových cen ropy na amerických datech. Připravuje proto vlastní big-data projekt, jež by měl spatřit světlo světa koncem roku. A není se čemu divit, když vezmeme v úvahu, že celkové komerční zásoby ropy zemí OECD (surová ropa, benzín a destiláty) činily v únoru téměř 3 miliardy barelů (přebytek nad pětiletým průměrem činí 268 mb). Americkým změnám v řádech jednotek milionů, navíc na týdenní bázi, je pro snadnou dostupnost dat přičítán až příliš velký význam. Zejména, když celkové americké komerční zásoby podle měsíčních statistik již druhým měsícem klesají.
Nervozita investorů ale nepramení jen z dostupnosti dat. Jak OPEC, tak IEA, pozor neplést s EIA, výrazně upravily svůj výhled pro USA. Původní odhad meziročního růst produkce navýšily z původních přibližně 200 tisíc barelů denně na 540, respektive 680 tisíc barelů denně. Američtí frakeři se tak ukazují jako velice činorodí. Tomu nasvědčuje i počet aktivních vrtných plošin, který se od května 2016, kdy klesl na své historické minimum 480, téměř zdvojnásobil. Navíc IEA díky nižší ekonomické aktivitě v Rusku a Indii ponížila meziroční růst světové poptávky o 100 tisíc barelů denně na 1,3 milionu. Nepanikařme ale předčasně, tohle je jenom jedna strana mince.
Dle nás byl ale středeční propad spíše další hysterickou reakcí trhu, než reakcí ceny na zásadní změny fundamentů. Jednak ve prospěch růstu cen mluví sezónnost (již zmiňovaný start motoristické sezóny), podpořená zejména ukončením pravidelné údržby rafinérií. Dále OPEC v březnu omezil svoji produkci o více než slibovaných 1,2 mbpd, a v prvním čtvrtletí 2017 tak v průměru dosáhl 99 % svého závazku. Data rovněž ukazují, že Rusko omezilo svoji produkci přibližně o polovinu ze slibovaných 300 kbpd a dále utahuje kohoutky, což je ale zcela v souladu s ruskou komunikací graduálního poklesu těžby. Dochází tak k postupnému rebalancingu trhu, kdy se stav mezinárodních komerčních zásob skutečně přibližuje ke svému pětiletému průměru.
Snad nejdůležitější zprávou je
ale odhodlání zemí OPEC prodloužit závazek až do konce roku. Svoji podporu vyjádřil
i dříve značně neochotný Írán, jehož těžební apetit po ukončení sankcí značně vzrostl.
Konečné a oficiální rozhodnutí bychom se měli dozvědět 25. května na pravidelném
zasedání OPEC. Může se tak snadno stát, že se v druhé polovině roku dočkáme
rychlejšího růstu cen, než se původně čekalo.
Roman Sedmera
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?