Mise ECB a MMF na Kypru: Pokračujte v nastoupené cestě
Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond hodnotí reformy provedené na Kypru.
Před rokem Kypr opustil záchranný program, který pro něj připravila Evropská komise v součinnosti s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Po dvanácti měsících se zmíněné instituce na ostrov vrátily, aby zhodnotily, jak se Kypru daří provádět potřebné ekonomické reformy.
„Kypr těží z robustního hospodářského růstu a daří se mu zlepšovat situaci svého finančního sektoru,“ stojí v tiskové zprávě Evropské centrální banky. Podle ní je pro udržení růstu i v budoucnosti nutné nadále pokračovat v nastolené fiskální disciplíně a strukturálních reformách. „Fiskální konsolidace pomohla posílit kredibilitu rozpočtové politiky a zpřístupnit finanční trhy vládě,“ dodává ECB a upozorňuje na to, že kyperská vláda bude čelit tlakům na zvýšení rozpočtových výdajů. „Ty je nutné ustát.“
Fiskální rizika přetrvávají
Kyperský hrubý domácí produkt v loňském roce rostl o 2,8 procenta. Pro letošek se počítá s 2,5procentním růstem. Hlavním tahounem jsou spotřební výdaje domácností, investice a turistický ruch. Hrozbou pro udržení solidního hospodářského růstu se ale podle ECB stává nedostatečný objem produktivitu zvyšujících investic a přetrvávající vysoká úroveň soukromého zadlužení.
Přestože hospodářství poměrně rychle roste, primární rozpočtový přebytek je pro letošní rok plánován nižší než v roce 2016. Podle Evropské centrální banky za to částečně může zrušení daně z nemovitého majetku, která tak výrazně snížila daňovou základnu.
Evropská komise, ECB a MMF shodně varují před fiskálními riziky, která vyplývají ze zatím „nepříliš klesající úrovně veřejného dluhu.“ V této souvislosti pak kyperské vládě doporučují jednat více v souladu s tou částí Paktu stability a růstu, která se zaměřuje na preventivní opatření. Z toho mimo jiné vyplývá nutnost vytvoření mechanismu, který by platy ve veřejném sektoru zvyšoval rozumným, a tedy udržitelným tempem.
Vládu také čeká řada legislativních změn, které povedou k reformám zdravotnického systému. Jeho financování musí být uvedeno do souladu s aktuálními rozpočtovými možnostmi země.
Uvedené instituce rovněž Kypru doporučují vytvořit dostatečný prostor v rozpočtové politice pro případ, kdy by vláda musela přijmout prorůstová opatření. Dříve či později se totiž nevyhne navýšení výdajů na investice do výzkumu a vývoje. Jednou z možností, jak toho lze dosáhnout, je podle ECB rozšíření daňové základny a stanovení priorit ve veřejných výdajích.
Špatné úvěry tíží bankovní sektor
Doposud provedené reformy také vedly k zásadnímu zlepšení situace na trhu práce. Jejich efekt však postupně vyprchává, a tak je zapotřebí přijít s dalšími reformními kroky. Ty by měly zatraktivnit kyperskou ekonomiku a přilákat investice, které zvýší produktivitu práce a tím i zaměstnanost a mzdy. Nezaměstnanost totiž zůstává stále na poměrně vysoké úrovni (kolem 14 procent).
Důležitého, ale zatím nepřesvědčivého, pokroku bylo dosaženo v řešení špatných úvěrů (NPL – Non-Performing Loans) bankovního sektoru. Jejich objem zůstává stále velmi vysoký. Podařilo se posílit důvěru v bankovní domy, které díky tomu dokázaly zvětšit objem depozit, velikost kapitálových polštářů a zlepšit svou likviditu. Kyperské banky také letos v lednu zcela splatily půjčky, které přijaly v rámci záchranného programu kyperskému bankovnímu sektoru.
Objem nově poskytnutých úvěrů pozvolna roste. Nicméně ziskovost bank je zatím kvůli tlaku na pokles úrokových marží stále nízká. ECB, Komise a Mezinárodní měnový fond doporučují přijmout opatření, která by měla větší vliv na restrukturalizaci stávajících úvěrů s cílem razantně snížit podíl těch špatných.
Klíčové reformy zatím odmítnuty
Instituce také Kypru vytýkají, že tamní parlament další klíčové reformy odmítl. Jde zejména o reformu veřejné správy nebo privatizaci velkých státních společností. „Tyto reformní kroky by měly být prioritou při úsilí o udržení dlouhodobého hospodářského růstu a fiskální rovnováhy,“ stojí ve zprávě.
Ta také zmiňuje potřebu zásadně modernizovat systém justice včetně vytvoření sítě obchodních soudů. Stranou pozornosti kyperské vlády nemá zůstat ani reforma trhu s elektřinou nebo vytvoření udržitelného penzijního systému.
-usi-
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti