Rozbřesk: Británie ve znamení teroru a brexitu
Teroristický útok v Londýně měl včera na trzích pouze krátkodobý dopad. Libra své ztráty po počátečním tlaku rychle smazala, výnosy dluhopisů po pondělním propadu spíše hledaly pevnou půdu pod nohama a podobně na tom byly i akciové trhy, které se po pondělním výprodeji v americkém obchodování postupně stabilizovaly.
Investoři ale z Británie jen tak oči nespustí. Theresa Mayová příští týden nastartuje maraton dvouletých ostrých jednání o brexitu spuštěním článku 50. Výchozí pozice Británie a zbytku Unie nevypadají nijak optimisticky. Obě strany jsou, zdá se, připravené na alternativu “rozchodu” bez plynule navazující obchodní dohody. Ta ale pro řadu podniků v Británii může znamenat problém. V Evropské unii končí skoro polovina britských vývozů a plán Theresy Mayové počítá s tím, že Británie opustí jak vnitřní trh, tak celní unii. Bez nové dohody s EU by se tak Británie dostala z hlediska přístupu na evropský trh do velice nevýhodné pozice - horší, než má dnes například Turecko. I proto vyjednávací startovní pozice Theresy Mayové vůči EU není příliš dobrá a těžko zachová britským podnikům dobrý přístup na evropský trh bez výraznějších ústupků v rámci nové dohody.
Takový přístup ale zase může být trnem v oku některým konzervativním poslancům a advokátům brexitu, kteří chtějí, aby měla Británie možnost vyjednat si super-výhodné obchodní smlouvy se třetími stranami. Pokud by členství na vnitřním trhu a v celní unii jednoduše nahradila nová komplexní obchodní dohoda mezi EU a Británií, nebude mít Theresa Mayová třetím stranám moc co nabídnout.
Obchodování s regionálními měnami bylo včera klidné a zlotý s forintem měly tendence pouze mírně oslabovat. Koruna nadále zůstává přilepená k hranici kurzového závazku ČNB a i krátké forwardy se stabilizovaly. Vystoupení člena bankovní rady ČNB Bendy novinky nepřineslo. Zopakoval, že preferuje transparentní a jednorázové ukončení intervencí, stejně jako to, že objem korun nakoupených při intervencích ani vývoj bilance ČNB nemá na načasování exitu vliv.
Dnes budou sice zveřejněna data v Polsku a Maďarsku (nezaměstnanost za únor resp. běžný účet za 2016Q4), ale ta by neměla mít výraznější vliv.
EUR/USD/GBP
Eurodolaru se příliš nechce nad 1,08. Za stabilizací USD mohly být částečně teroristický útok v Londýně a jestřábí komentáře Mesterové z Fedu. Spíše se ale jedná o technickou vyčerpanost měnového páru. Investoři podle našeho názoru zatím “po právu“ nevěří v odklon od politiky slabého eura v eurozóně. Dnes se pozornost soustředí na vystoupení centrálních bankéřů, a to jak v USA (Yellenová, Kashkari), tak v eurozóně (Lautenschlaegerová, Nouyeová).
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory