Víkendář: Tenhle prezident je tím nejlepším, co mohlo demokracii potkat
Existují dva způsoby, jak se dívat na dopad, který má vláda Donalda Trumpa na americkou demokracii. První z nich tvrdí, že nový prezident představuje kvůli útokům na novináře, federální soudce a ústavní zákony hrozbu pro celou zemi. Podle druhého pohledu je ale Trump tím nejlepším, co se americkému společenskému a politickému ekosystému stalo za několik posledních desetiletí.
Zmíněné dva pohledy se navzájem nevylučují. Naopak spolu navzájem souvisejí. Prezidentovy útoky na zavedené instituce vyvolávají imunitní reakci na celé politické scéně a aktivují jeho oponenty. Od počátku sedmdesátých let byl přitom patrný opačný trend – angažovanost veřejnosti ve věcech politických se postupně snižovala. Ekonomická nerovnost živila nerovnost politickou a společnost reagovala tím, že se od politiky odtrhla. Nyní se ale dřívější cynikové opět aktivovali a účastní se masových protestů.
Trumpovi voliči zase jeho zvolením získali hlas, který již dávno neměli (a někteří z nich nikdy). Nového prezidenta volily komunity, které byly kosmopolitními elitami dlouhodobě ignorovány a odsuzovány. Trumpovi zastánci jsou tak nyní také ochotni zvednout svůj hlas na jeho podporu. Mimo to Trump zvedl vlnu zájmu o diskusní kroužky, návštěvu politických klubů a podobně. Na Googlu prudce roste počet vyhledávání u témat, která se týkají aktuálního politického vývoje.
Je důležité zmínit, že růst zájmu společnosti o veřejný život a politiku není omezen na konkrétní skupiny či zastánce nějakého politického směru. Trumpovy politiky se například obává i řada libertariánů a konzervativců, které nyní těší obnovený zájem společnosti o myšlenky svobody a omezení moci vlády.
Celý tento proud nové energie, který je nyní jasně patrný, se začal vzdouvat dlouho před nástupem Donalda Trumpa na americké prezidentské křeslo. A není omezen pouze na Spojené státy. Patří k němu i brexit či arabské jaro. Žijeme ve věku, kdy se lidé začínají sami organizovat, moc přichází zdola a ohroženy jsou staré politické monopoly a zaběhlé pořádky. I samo zvolení Trumpa je toho důkazem. A tyto změny budou patrně pokračovat i v době, kdy již u moci nebude.
Pokaždé, když Trump hovoří proti nějaké menšině, připomíná nám to fakt, že demokracie samotná není dostatečná. Jak tvrdil Abraham Lincoln, demokratický proces a vláda většiny jsou legitimní pouze v případě, že je doprovází smysl pro morálku. Ve Spojených státech se toto téma opět tlačí do popředí. Nový prezident a jeho lidé budou morální a společenské normy stále více ohrožovat. Díky Trumpovi se totiž nakonec ukáže, že společnost je proti takovému viru odolná.
Autor: Eric Liu
(Zdroj: The Atlantic)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti