Největší dva světoví těžaři diamantů i trh se šperky hlásí výrazný růst prodejů
V roce 2016 výrazně vzrostl zájem o nezpracované diamanty. Společnost Alrosa oznámila 26% meziroční růst tržeb a konkurenčnímu De Beers podle výpočtů Rapaport News, vydavatele uznávaných diamantových ceníků, tržby vzrostly o 36 %. Růst hlásí i světový trh s klenoty. Obyvatelé USA v roce 2016 utratili za šperky 71,44 miliardy dolarů, což je o 4,8 % více než v předchozím roce. Údaje zveřejnil Úřad pro ekonomické analýzy amerického ministerstva obchodu.
Lednové naskladňování nezpracovaných diamantů
Výrazně vyšší zájem o nezpracované diamanty vygeneroval i letošní leden. Ruská těžařská společnost Alrosa, která je označována jako největší světový producent nezpracovaných diamantů měřeno karáty, během tohoto měsíce prodala diamanty v hodnotě 365 milionů dolarů (započteno i 7,3 milionu dolarů za leštěné kameny), což je o 60 % více než před rokem. Za úspěšnými lednovými prodeji stojí podle klenotníka Alojze Ryšavého, který s diamanty na světových burzách obchoduje již 20 let, dva důvody. „Hlavním důvodem je, že indický brusičský průmysl se vypořádal s problematickou měnovou reformou rychleji, než se očekávalo. K Indii v poslední době směřovala pozornost celého světového diamantového průmyslu, protože se zde brousí a leští zhruba 80 % všech nově vytěžených diamantů. Druhým důvodem pozitivních prodejů je to, že právě leden bývá tradičně obdobím, kdy brusiči naskladňují větší objemy nezpracovaných diamantů,“ dodává Ryšavý.
Nejvíce šperků skoupí Američani
Spojené státy disponují největším světovým trhem s klenoty. Podle Bruce Cleavera, ředitele těžařské společnosti De Beers, která je největším světovým producentem diamantů měřeno jejich hodnotou, zde své zákazníky najde 45 % všech prodaných diamantových šperků na světě. „Spojené státy budou dominovat světové poptávce i během nadcházejících let. V americké kultuře je hluboce zakořeněno, že ten, kdo je úspěšný, se tuto skutečnost nebojí veřejně ukázat. A s tím jsou pochopitelně spjaty i prodeje šperků. Pokud Američani něčím ovlivnili český trh s klenoty, tak určitě pořizováním investičních šperků. Jejich prodeje v Česku výrazně rostou,“ dodává Ryšavý. ALO diamonds je jediným českým klenotnictvím, jež ve dvou zastoupeních působí na americkém trhu. Jeden butik má v Miami a druhý v Houstonu,“ říká Alojz Ryšavý.
ALO diamonds
je významná česká klenotnická společnost s nejširší maloobchodní sítí s diamantovými šperky v ČR a SR. Již od roku 1995 vyrábí oslnivé šperky s diamanty a barevnými drahokamy různých kolekcí a stylů v jednom z největších kreativních ateliérů ve střední Evropě. Jako první firma v ČR a na Slovensku začala v roce 1997 obchodovat na burzách v Antverpách, Hongkongu a Izraeli. ALO diamonds má v současné době pět luxusních prodejen v České republice a tři na Slovensku. V roce 2013 společnost zprovoznila butik ve floridském Miami a nyní otevírá luxusní prodejnu v texaském Houstonu.
Více informací na:www.alo.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?