Alternativní ekonomická realita: Německo jako kurzový dobrodinec globální ekonomiky
Řada lidí se podle všeho domnívá, že když se Pilát ptal „co je pravda?“, říkal to s arogancí, pohrdáním a pýchou v hlase. Možná. Ale je také možné, že to přece jen říkal s určitým zájmem, protože tušil, že se v tu chvíli děje něco výjimečného a věci se možná mají jinak, než se doposud domníval.
Zajímalo by mě, jak budou historici vzdálené budoucnosti hodnotit naší generaci, která se stále více pohybuje ve světě hodně alternativních faktů a velmi kreativních přístupů k pravdě a jejímu hledání. Možná, že v tomto hodnocení dopadneme ještě hůře, než Pilát, protože mnohdy nám to ani za otázku „co je pravda“ nestojí.
„Vykořisťující“ Německo
Šéf zmíněných poradců a ekonom s mnoha neotřelými názory Peter Navarro před několika dny hovořil o tom, že Německo „vykořisťuje“ další evropské země a také Spojené státy, protože německá marka by měla kurz mnohem silnější, než má euro. Je tomu skutečně tak? Ano i ne. Euro je určitě slabší, než by byla německá marka – Němci v tomto smyslu v globálních měnových potyčkách nemusí používat centrální banku, mají na to periferii eurozóny. O vykořisťování bych ale v tomto případě určitě nehovořil, protože vztahů mezi Německem a zbytkem eurozóny je více. Z některých Němci těží, z některých těží ostatní a posoudit vše v čistém vyjádření je dost složité.
Ve vztahu k USA už je Navarrova teze přesnější. Je to podobné, jako kdyby se třeba Morava dostala do nějakých hlubokých ekonomických problémů, kvůli kterým by dokonce znatelně oslabila koruna. A z tohoto oslabení koruny by těžili čeští. Morava by pak v tomto smyslu nahradila v měnových potyčkách ČNB. Němci nemají takovou Moravu, ale periferii. Proč jsem tedy v úvodu začínal s Pilátem, když nyní hovořím o něčem, v čem mají Američané v principu pravdu?
Další alternativní realita
Němci se proti podobným nařčením z vykořisťování samozřejmě začali bouřit a jak jsem zjistil, hodlají být snad ještě vynalézavější a alternativnější než americký prezident. A to už je co říci. Soudím tak podle toho, že měnový analytik Commerzbank v komentáři k aktuální situaci píše: „Předpokládejme, že euro je skutečně z hlediska německé ekonomiky podhodnocené. Co by to znamenalo? Podhodnocení měny znamená, že daná země dává své exporty ostatním za cenu, která je příliš nízká. A za dovozy platí příliš mnoho. Tu určitě nezní jako vykořisťování“.
Výše uvedené zní vlastně logicky a z Německa to dělá dobroděje, který dotuje zbytek světové ekonomiky svými kvalitními a velmi levnými výrobky. Podobným dobrodějem pak tedy bývala i Čína, když podhodnocovala svou měnu a nesmíme zapomenout pochválit ani sami sebe a naší ČNB. Pokud by se ale někdo přece jen zeptal, co je pravda, musel by rychle dojít k závěru, že tu něco nehraje:
Není to vlastně tak, že bez podhodnocené měny by se zboží Německa v zahraničí vůbec neprodalo, nebo prodalo v mnohem nižším množství? Není to vlastně tak, že vyšší exporty podpořené slabší měnou vytváří doma pracovní místa? A o tato pracovní místa tyto kurzově „nadopované“ exporty ve světě slabé agregátní poptávky obírají zbytek globální ekonomiky? Tedy že Čína, Japonsko, ČR a řada dalších nejsou dobrodinci, ale jen útočí, či se brání v globálních měnových potyčkách o využití produkčních kapacit a o pracovní místa?
Německo v eurozóně už roky ukazuje, že při výběru ekonomických faktů a teorií dokáže být někdy hodně selektivní a kreativní. Přestat s tím podle uvedeného asi nehodlá. Zatím se mi tedy nezdá, že by riziko globální obchodní války nějak polevovalo. A zmíněný analytik tvrdí, že roste i riziko skutečných měnových válek, což je dost dobře možné. Ale pokud jsou Němci tak jako on skutečně přesvědčeni, že dotují zbytek světa svými exporty, vlastně by to mělo působit mírotvorně - obě strany by si měly přát silnější euro. Navíc jsou Němci stále posedlí vysokou inflací a Schäuble opakovaně tvrdí, že euro je pro Německo skutečně příliš slabé. V tomto případě by to tak mohlo být snad poprvé, kdy se dvě polopravdy navzájem vyruší, než by konflikt eskalovaly.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Koronavirus Německo
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Alternativní ekonomická realita: Německo jako kurzový dobrodinec globální ekonomiky
- Německo - Globální ekonomický výhled. Německá ekonomika odolala prvnímu nárazu v souvislosti s válkou na Ukrajině
- Německo - Globální ekonomický výhled. Německá ekonomika odolala prvnímu nárazu v souvislosti s válkou na Ukrajině
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets
?