Globální dolarová past hrozí i letos
Donald Trump před několika dny řekl, že dolar je již „příliš silný“. Částečně tomu tak má být proto, že Čína drží kurz své měny nízko a podle Trumpa to znamená, že „americké společnosti s těmi čínskými nemohou soupeřit a to je zabíjí“. Problémem ale ve skutečnosti... ?
...není chování Číny, nýbrž očekávané oddělení směru monetární politiky vyspělých ekonomik, a to zejména v USA na straně jedné a v Evropě na straně druhé. Fed už svou politiku utahuje a očekává se, že v roce 2017 bude tímto směrem pokračovat. ECB naopak pokračuje s programem kvantitativního uvolňování a udržuje sazby blízko nuly.
Rozdíl v monetární politice Fedu a ECB je zčásti zapříčiněn očekáváním silného růstu americké ekonomiky daného politikou nového prezidenta a jeho vlády. Pokud se tato očekávání naplní, mezera se bude prohlubovat ještě více a útoky na Čínu na tom vůbec nic nezmění. Je ale také nutné si uvědomit, že pokud silný dolar znamená pro někoho vážný problém, nejsou to Spojené státy, ale zbytek světa. Příčina je jednoduchá: Ve světě existuje příliš mnoho dolarových dluhů a řada měn je s kurzem dolaru provázána. Tento problém je ale úplně jiného druhu, než o jakém hovoří americká vláda.
Dolar poprvé prudce posílil v období od poloviny roku 2014 do konce roku 2015. Připsal si více než 20 % a toto období je pro současný vývoj velmi poučné. Posilování dolaru totiž bylo jednou z příčin negativních finančních tlaků, které se objevily na konci roku 2015 a počátku roku 2016. V té době se totiž kurz dolaru dostal na úrovně, které začaly způsobovat finanční problémy v Číně a ty se načas přelily i na akciové trhy po celém světě.
Uvedené období také jasně ukazuje, proč se Fed točí v kole. Když totiž Fed začne hovořit o utahování monetární politiky, následně dojde k posílení dolaru a začnou se objevovat negativní ekonomické zprávy. Fed pak poleví v hovorech o utažení své politiky, dolarové tlaky pominou, ekonomice se uleví a celý cyklus začíná znovu.
Tento cyklus se roztáčí právě proto, že ve světové ekonomice mimo USA je asi 10 bilionů dolarů dluhů denominovaných v dolarech. Přispívá k němu i to, že řada měn je svým kurzem provázána s dolarem. Jestliže dolar sílí, zvyšuje to dluhovou zátěž u zmíněných dluhů a země s pevným kurzem k dolaru zase musí importovat svou monetární politiku z USA. To znamená, že ji musí utahovat podobně jako Fed. Většina zástupců Fedu ale tento efekt podceňuje. V neposlední řadě se pak globální poptávka utlumená silným dolarem projevuje negativním tlakem na ceny ropy.
Je pravděpodobné, že popsané mechanismy budou v letošním roce nabírat na intenzitě. V případě, že se ekonomický výhled v USA skutečně zlepší tak, jak očekávají akciové a dluhopisové trhy, přinese to vyšší sazby a silnější dolar. Globální ekonomice ale takový vývoj neprospívá a pak by se zase pravděpodobnost dalšího zvedání sazeb v USA mohla snižovat.
Autor: David Beckworth, Mercatus Center - George Mason University
(Zdroj: MacroMarketMusing)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 19.12.2024
Natural 95 35.68 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla