Víkendář: Grexit je opět ve hře
Alexis Tsipras, který stál v čele řecké strany Syriza, po volebním vítězství před dvěma lety sliboval, že ukončí ničivý cyklus fiskálního utahování a ponižování svého národa. Nyní je už politickým veteránem a jeho sliby jsou z dnešního pohledu naprosto prázdné. Řecko již sedmým rokem závisí na finanční pomoci od jeho evropských partnerů a opět se množí obavy z nestability jeho vlády a neschopnosti provést požadované reformy. Ty se týkají trhu práce, státem vlastněných společností i bankovního sektoru. Země přitom už nyní opět závodí s časem, aby byla v polovině roku 2018 schopna získat finance na trzích, protože tou dobou bude ukončen program její podpory.
Když v Řecku hovoříte s obchodníky na ulicích, majiteli společností, studenty a nezaměstnanými, je ihned jasné, jak velké je zklamání z Tsiprase a jeho politiky, protože nedošlo k naplnění předvolebních slibů. Christos Kotsakis, který prodává noviny na předměstí Atén, říká: „Z politiků je nám zle. Nezáleží na tom, kdo vyhraje volby, protože se nic nezmění, ať je to pravice, nebo levice. A platí to i o Tsiprasovi.“ Z těchto nálad se snaží těžit opoziční Nová demokracie, ale Tsipras musí bojovat i s členy vlastní strany, kteří jsou naladěni proti reformám.
Největším problémem současné vlády je pokračující ekonomický útlum. Odhaduje se, že v roce 2016 řecká ekonomika klesla o 0,3 % a to se země ještě těšila rekordní turistické sezóně. Ekonom Jens Bastien ale tvrdí, že další růst v této oblasti již nemůže být výrazný, a to zejména kvůli nedostatečné infrastruktuře. Ve stavebnictví pokračuje útlum, na spotřebitelské výdaje doléhá nedávné zvýšení daní a podniky mají stále problémy se získáváním úvěrů. Ministerstvo financí sice čeká, že ekonomika by měla v letošním roce růst o 2,7 %, ale Bastien tvrdí, že jde o ojediněle optimistický pohled.
Jeden z členů vedení Piraeus Bank se domnívá, že pokud se MMF nebude na další pomoci Řecku podílet, „vracíme se zpět k Schäubleho návrhům, aby Řecko euro opustilo“. Německý a nizozemský parlament totiž trvají na tom, aby se MMF na pomoci Řecku podílel a pokud by k tomu nedošlo, přineslo by to výrazné komplikace při schvalování další pomoci. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble před nedávnem navrhl, že roli dozorce nad naplňováním reforem a celým programem pomoci by mohl místo MMF hrát Evropský stabilizační mechanismus ESM. I v takovém případě by ale byl odchod MMF velmi bolestivý a přinesl by značné komplikace.
Schäuble a šéfka MMF Christine Lagardeová se setkali na konci minulého týdne a hovořili o tom, že nadále hodlají při řešení řeckých problémů spolupracovat. Ovšem v případě, že by se MMF nakonec rozhodl stáhnout se z programu pomoci, do celé debaty o Řecku by se znovu začaly vracet obavy z grexitu.
Autor: Bjarke Smith-Meyer
(Zdroj: Politico)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory