Proč je tak málo miliardářek?
Nový výzkum ukazuje, že zatímco v osmdesátých a devadesátých letech docházelo k rychlému růstu počtu velmi bohatých žen, nyní jejich počet v podstatě stagnuje. Ženy v USA tvoří pouze 16 % z 1 % nejbohatších lidí a během posledního desetiletí se na tom mnoho nezměnilo.
Gabriel Zucman z University of California tvrdí, že „čím více se pohybujeme směrem k lidem s nejvyššími příjmy, tím méně žen nacházíme“. To podle něj ukazuje, že tu existuje „fundamentální forma nerovnosti“. Převážně pánským klubem je i svět miliardářů a milionářů. Počet miliardářek navíc ve srovnání s počtem miliardářů roste jen polovičním tempem a počet dolarových milionářek ve světě dokonce stagnuje, zatímco v případě mužů tento počet roste.
Zdá se tedy, že „diamantový strop“ je rok od roku tvrdší a podle Zucmana jsme stále hodně vzdáleni tomu, aby si muži a ženy byli v této oblasti rovni. Tento vývoj se také liší od změn u nižších příjmových skupin, kde dochází k mnohem rychlejšímu růstu příjmů u žen. Podle společnosti Wealth-X by pozice žen mezi nejbohatšími lidmi byla ještě horší, pokud bychom nebrali v úvahu zděděné bohatství. Na světě totiž existuje celkem 294 dolarových miliardářek a pouze 49 z nich si své bohatství vydělalo samo. Zbytek jej úplně či z velké části získal právě dědictvím.
Co je příčinou toho, že na vrcholu pyramidy bohatství nalézáme tak málo žen? Zakladatelka společnosti Little Pim Julia Pimsleurová tvrdí, že příčinou je diskriminace žen v oblasti vrcholového managementu a rizikového kapitálu. „Nedomnívám se, že by se muži aktivně snažili o diskriminaci žen a mnozí z nich by ve vedení společností rádi viděli více žen. V systému ale určitá diskriminace stále existuje.“ Ženám, které se chtějí dostat na vrchol pyramidy, pak Pimsleurová radí, aby z toho učinily svou prioritu. Podle ní není pravda, že ženy po bohatství netouží tak jako muži. K tomu ovšem chtějí svobodu, flexibilitu a činnost, která má skutečně smysl.
Ne všechny pokusy jsou ale úspěšné. Ve Spojených státech je například velmi známý případ miliardářky Elizabeth Holmesové. Ta založila společnost Theranos, která se zaměřuje na zdravotnické služby. Po nařčení z podvodů ale společnost čelí vážným problémům a čisté bohatství Holmesové se z 4,5 miliardy dolarů propadlo k nule. V USA je nyní nejbohatší ženou Diane Hendricksová, která založila stavební společnost ABC Supply. Její majetek podle odhadů dosahuje 4,9 miliardy dolarů. Na druhém místě figuruje Oprah Winfrey s 3,1 miliardy dolarů.
Autor: Robert Frank
(Zdroj: New York Times)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Proč je tak málo miliardářek?
- Proč bylo tak málo protestujících ?
- Jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému? Proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace? Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem
- Proč tak málo lidí investuje do akcií?
- Chcete se stát učitelem? Je jich málo, vzdělání tak nepotřebujete
- Chcete se stát učitelem? Je jich málo, vzdělání tak nepotřebujete
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti