Inflace v eurozóně zdolala tříletá maxima
Inflace v eurozóně vystoupila na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2013 (1,1 % meziročně) a v dalších měsících by inflace měla dál mířit vzhůru. Očekáváme, že svého vrcholu dosáhne v únoru v blízkosti 1,5 % a do bezprostřední blízkosti cíle ECB se tak letos ještě nedostane.
Dnešní inflace překvapila o něco vyšším číslem (0,1 procentního bodu nad naším odhadem) především díky vyšší německé inflaci. Ta se ke konci roku více než zdvojnásobila a zaznamenala největší skok v novodobé historii - vyskočila na 1,7 % (z 0,7 % / očekávání 1,3 %). Francouzská inflace a inflace v řadě menších ekonomik eurozóny naopak zůstala za očekáváním trhu. Přetrvávají také výrazné rozdíly mezi lépe a hůře performujícími ekonomikami eurozóny – italská inflace zůstává i na konci roku 2016 “pouze” na 0,5%ní dynamice.
Důležitou zprávou je také struktura inflace. Inflace jde vzhůru především díky zrychlujícím cenám energií a potravin. Jádrová inflace se zvýšila jen kosmeticky (z 0,8 na 0,9%) a především průmyslové zboží(bez energií) zdražuje kvůli silným ikonkurenčním tlakům na globálních trzích jen velice pozvolna (0,3% meziročně). Pokud se vyšší ceny energií nezačnou promítat i do ostatních složek spotřebitelského koše, zůstane jádrová inflace nízká (v blízkosti 0,8-1% %). Vyšší ceny energií a potravin, které na konci roku 2016 pomohly inflaci vzhůru, ji tak krásně ke konci roku 2017 mohou pomoci zase směrem dolů (pokud se jejich růst zastaví).
I proto čekáme, že inflace po dosažení vrcholu v únoru bude zvolna klesat. A neměníme náš inflační výhled pro eurozónu (1,3 % pro rok 2017), dokud neuvidíme jasnější nárůst jádrové inflace v eurozóně a nižší rozdíly v dynamice cen mezi jednotlivými zeměmi. Domníváme se rovněž, že podobný názor bude mít i Evropská centrální banka. A i proto nebude nic měnit na svém závazku “tisknout peníze” do konce roku 2017. Ve finále by tedy z vyšší inflace nemělo moc bodů vytěžit euro, protože rychlejší růst cen těžko pomůže kratším výnosům výrazněji nahoru. Naopak výrazněji mohou jít vzhůru časem delší eurové výnosy a s nimi ztrácet půdu pod nohama německé dluhopisy.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 19.12.2024
Natural 95 35.68 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory