Rozbřesk – Dospěje dnes OPEC k finální dohodě na omezení produkce ropy?
Asi hlavní adept na “den roku” z pohledu trhu s ropou je tady. OPEC bude na dnešní vídeňské schůzce chtít stvrdit rámcovou dohodu z Alžíru a dohodnout se na koordinovaném omezení produkce ropy.
Situace však rozhodně není jasná, což hezky ilustrují včerejší tweety portálu @zerohedge. Volně přeloženo: 14:51 - “Je hotovo: ÍRÁN PRODUKCI NESNÍŽÍ, ŘÍKÁ ZANGANEH” (ministr pro ropu Íránu). 14:55 - “A teď tohle: ALŽÍRSKÝ MINISTR ŘÍKÁ, ŽE JEDNÁNÍ SMĚŘUJÍ SPRÁVNÝM SMĚREM.” 15:00 - “SAÚDOVÉ ODMÍTNOU DOHODU, POKUD SE JÍ NEZÚČASTNÍ ÍRÁN A IRÁK.” 16:02 - “ÍRÁN NAVRHUJE, ABY SAÚDOVÉ SNÍŽILI PRODUKCI NA 9,5 MB/D (miliónů barelů denně, tedy asi o 1 mb/d).” Jak se v podobném zmatku vyznat, aneb co lze od dnešního jednání tedy čekat?
Reálné jsou oba extrémní scénáře. Finální dohoda na snížení produkce na v září v Alžíru avizovaných 32,5 - 33,0 mb/d i totální kolaps jednání a la Dauhá.
Úplné selhání by asi znamenalo - kromě ztráty důvěryhodnosti OPECu - i výrazný propad cen ropy, dost možná i pod 40 USD/barel. Vzhledem k negativním fundamentům a možnému souboji o tržní podíl by se navíc ceny mohly držet pro těžaře nepříjemně nízko i v následujících měsících. Jde proto asi o nejméně pravděpodobné vyústění rozhovorů.
Více pravděpodobné je snížení produkce na zmíněné úrovně. To by patrně znamenalo pro následující měsíce ceny ropy kolem 55-60 USD/barel. Ostré komentáře uvedené výše lze totiž vnímat i jako snahu vykolíkovat si prostor před samotným jednáním ministrů. Na ostatní producenty, jako například na Rusko, se evidentně nelze příliš spoléhat a klíčová tak bude ochota k ústupkům u tří hlavních aktérů, tj. Íránu, Iráku a Saúdské Arábie. Ekonomický pragmatismus dokázal i v minulosti překlenout nejednu ideovou propast.
Nejpravděpodobnější se však zdá být výsledek mezi oběma extrémy. Tím by byla dohoda na takových individuálních produkčních kvótách, které by znamenaly alespoň částečné odbourání přebytku na trhu s ropou. Kromě kvót by měl rozhodně zaznít i závazek vrátit se v případě potřeby k jednacímu stolu a omezit těžbu výrazněji. Druhá část dohody by kolem té první vytvořila tradiční a snad i dostatečně hustou mlhu, jež by mohla trh odradit od budování výraznějších sázek na pokles cen ropy, a to i přes přetrvávající tržní přebytek. Zároveň však platí, že samotné řeči bez činů asi tentokrát již nikoho neuspokojí. Pokud toto OPEC zvládne, tak by se mohly ceny ropy i v následujících měsících nadále držet v širším okolí 50 USD/barel.
Je patrné, že OPEC má dnes před sebou k rozlousknutí pořádný ořech. Lze čekat, že jednání budou dlouhá a složitá (začít by měla v 10 hodin a ač je konec avizovaný v 16 hodin, kdy má proběhnout tisková konference, tak jednání se mohou klidně protáhnout až do pozdního večera). Trhy přitom budou extrémně nervózní a cena ropy bude výrazně reagovat na jakékoliv známky toho, kterým směrem se rozhovory ubírají.
Zlotý včera vůči euru oslabil na týdenní minima, forint na nová tři a půlměsíční minima a pozvolna oslabovala i koruna, která se dostala o něco výše nad intervenční úroveň ČNB. Regionu evidentně neprospívá růst tržních sazeb v USA, který asi pro část trhu představuje atraktivní jistou alternativu ve srovnání s např. nejistou sázkou na posílení koruny.
Dnes bude zveřejněna revize polského HDP za 3. čtvrtletí a první odhady inflace za listopad. Co se týče druhého zmíněného, tak inflace v Polsku podle našich odhadů v listopadu meziročně dosáhla nuly. To znamená, že ceny zde poprvé od července 2014 meziročně neklesaly. Mají na tom zásluhu zejména mírně rostoucí ceny potravin a inflaci do nezáporných hodnot pomohly snad i meziročně rostoucí ceny pohonných hmot. Ty byly hlavním plusem i oproti říjnu a meziměsíčně tak zejména díky dražší ropě (a slabšímu zlotému) ceny rostly o 0,1 %.
EUR/USD/GBP
Navzdory plejádě zajímavých událostí, jako třeba nepotvrzenému příslibu ECB, že je připravena nakupovat více italského vládního dluhu či silným americkým datům (rapidní růst spotřebitelské důvěry), včera kurz eurodolaru stagnoval nad hranicí 1,06.
Dnešek může být nicméně zajímavější a opět díky důležitým makro-datům. Nejprve se dopoledne předvede eurozóna, když bude zveřejněna inflace za listopad (očekává se mírné zvýšení, byť německá inflace stagnovala) a odpoledne přijde na řadu předskokan payrolls - ADP report. Data by v součtu mohla teoreticky pomoci euru, ale blízkost italského referenda asi euru velké zisky nedovolí.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?