Německá konkurenceschopnost upadá, Česká republika dotahuje
Po finanční krizi došlo ke znatelnému zhoršení atraktivity Německa jako země pro podnikání. Světová banka nedávno zveřejnila svou analýzu, která se zabývá vývojem této atraktivity u konkrétních zemí. Používá k tomu 46 ukazatelů týkajících se malých a středně velkých firem. Německo se v rámci EU posunulo z dvanáctého na čtrnácté místo. Došlo k tomu i přesto, že v posledních letech nebylo pasivní.
Založit novou firmu šlo v Německu v roce 2009 v průměru za sedmnáct a půl dne, v roce 2016 už bylo třeba jen deset a půl dne. Náklady spojené se založením nové společnosti klesly ve stejném období zhruba o polovinu. Klesly ceny energií a zvýšila se i částka, kterou věřitelé v průměru získávají z bankrotujících firem. Zatímco v roce 2009 získali z poskytnutých půjček v průměru 80 %, v roce 2016 to je 84 %.
Ještě razantnější změny než v Německu ale proběhly v jiných zemích v čele s Litvou, Lotyšskem a Slovinskem. Tyto země omezily svůj vládní sektor, zvýšily jeho efektivitu a výrazně snížily čas potřebný pro založení nové firmy. V Litvě a Lotyšsku na to nyní stačí pět a půl dne, ve Slovinsku sedm dní. Všechny tři země jsou na tom ve srovnání s Německem mnohem lépe v oblasti daňového zatížení.
Na Německo se v celkovém hodnocení dotahuje i Španělsko, Polsko a Česká republika. Ve Španělsku je nyní na založení nové společnosti potřeba 13 dní a v České republice 9 dní (v roce 2009 to bylo 17 dní a ve Španělsku dokonce 61 dní). V těchto třech zemích došlo k velkému pokroku v oblasti registrace majetku.
První z následujících dvou grafů ukazuje vzdálenost, kterou má daná země k hypotetické zemi ideální pro podnikání. Nejnižší je tato vzdálenost v zemích jako Dánsko, Švédsko či Velká Británie. Německo se nyní nachází ve středu pole, Česká republika stojí tři pozice za ním a na podobné pozici jako ona je Polsko a Itálie:
Druhý graf ukazuje, jak se od roku 2009 změnilo pořadí vybraných zemí v celkovém hodnocení. Situace se znatelně zhoršila v případě Německa a Francie. Pokroku naopak dosáhly výše zmíněné země včetně České republiky:
Zdroj: Commerzbank
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada