Rozbřesk – Americká a britská data spolu s detaily z jednání Fedu zčeří letní nudu
Prázdninovou nudu by konečně měla zčeřit zajímavější čísla a nebudou to zrovna olympijské branky, body, vteřiny. Do hry se tento týden dostanou důležitá makroekonomická data z USA i Velké Británie, přičemž vše bude opepřeno detaily z posledního zasedání Fedu.
Začněme nejprve Velkou Británií, kde by od zítřka měla začít vylézat první tvrdá makroekonomická data reflektující dopad brexitu. Červencové údaje za inflaci, zaměstnanost a maloobchodní tržby dají možnost posoudit, jak velkým šokem byl brexit pro britskou ekonomiku. Víme, že měkké předstihové ukazatele viditelně oslabily, přičemž realita může být nakonec trochu jiná. Britská data přitom nemusí sledovat jen libra, ale ostatní trhy - třeba i ty dluhopisové. Snížení úroků a rozjezd nákupů dluhopisů ze strany Bank of England (BoE) jen zvýšilo přímo i nepřímo poptávku prakticky po všech aktivech. Pokud by pak měla být britská data tento týden výrazně slabší, tak BoE může pokračovat s dalším uvolněním a to pravděpodobně na svém listopadovém zasedání s tím, že libře se něco takového samozřejmě líbit nemusí, zatímco dluhopisům napříč Evropou ano.
Pojďme však do USA, kde se vedle inflačních dat za červenec představí i důležitá konjunkturální data, jako jsou průmyslová výroba či např. regionální podnikatelské nálady z průmyslu na východním pobřeží. Data by se po slabším prvním pololetí mohla dále mírně vylepšovat, ovšem těžko to bude stačit k tomu, aby trhy s Fedem dostaly dojem, že se americká ekonomika opravdu zahřívá. Což nás dostává k poslednímu důležitému bodu dnešního týdne, kterým bude ve středu večer podrobný zápis z posledního zasedání Fedu, resp. FOMC. Okamžitý krátký komentář zveřejněný na konci června byl poměrně strohý, což si trh vyložil tak, že mu od Fedu v nejbližší době nic nehrozí. Pokud by tomu mělo být jinak, tak by se v podobném zápise již měla objevit diskuse o načasování dalšího zvýšení úroků. V opačném případě však opravdu nebude třeba se příliš bát, že by Fed před listopadovými americkými volbami chtěl trhy nějak potrápit.
Forrex
Maďarský forint zpevnil a měnový pár EUR/HUF se v pátek dostal pod hladinu 310. Zisky forintu lze částečně přičíst lepšímu než očekávanému výsledku HDP (meziročně 2,6 % místo očekávaných 1,9 %). Naproti tomu zlotý byl výsledkem HDP naopak lehce zklamán a oslabil.
Koruna si na výsledek českého HDP za 2. kvartál počká do zítřka. Výraznou reakci trhu však neočekáváme.
Slabší maloobchodní tržby za červenec a především nečekaně nízká výrobní inflace vyhnaly kurz eurodolaru v pátek odpoledne nad hladinu 1,12. Zde však měnový pár nevydržel příliš dlouho a vrátil se do preferovaného pásma 1,11-1,12.
Tento týden bude přece jenom živější a to díky sérii zajímavých dat, která začne již dnes odpoledne, kdy bude zveřejněna podnikatelská nálada ze státu New York. Trh by se však měl soustředit především na středeční večer, kdy bude publikován podrobný zápis ze zasedání FOMC.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?