Kdo má největší radost z Brexitu? Čína!
Hlasování pro odchod Velké Británie z EU vytvořilo hodně poražených. Mezi ně patří londýnské finanční instituce, britský premiér David Cameron, libra či argumenty pro další evropskou integraci. Ze všeho chaosu na trzích a nejistoty ale také vyjde jeden velký vítěz. Je jím Čína. V krátkém období může kvůli chaosu v EU trpět i její ekonomika, protože Unie je jejím druhým největším obchodním partnerem. Menší a méně stabilní evropský trh neznamená pro čínské exportéry dobrou zprávu. V delším období je ale Brexit bezesporu v čínském zájmu, a to jak v politické, tak v ekonomické oblasti.
I kdyby Evropa zůstala pohromadě, její vysoké dluhy a výrobní náklady spolu s nesmírnou byrokracií by významně poškozovaly její konkurenceschopnost. Rozdělená Evropa je pak ještě méně schopná soupeřit s Čínou na světové úrovni. Nezapomínejme také, proč EU vlastně vznikla. Obvykle bývá zmiňováno zajištění míru a demokracie. Na praktičtější úrovni byla ale cílem Unie právě větší konkurenceschopnost. Jednotlivé evropské národy chápaly, že jejich ekonomika bude silnější, jestliže bude těžit ze společného trhu a společných institucí a dokonce i eura. Z kontinentu, kde jsou sice bohaté země, ale neustále spolu bojují, se měla Evropa stát gigantickým ekonomickým blokem, který se vyrovná Spojeným státům a Číně.
Realita je ale rozdílná a Evropa má kvůli přetrvávajícímu nacionalismu problémy s jednotou jak v oblasti obchodu, tak v oblasti geopolitické. Nejvíce je to patrné právě na vztazích s Čínou. EU jako celek by teoreticky měla mít velkou sílu při prosazování toho, aby Peking otevřel své trhy a choval se podle všeobecně uznávaných obchodních pravidel. Evropské země ale namísto toho tuto výhodu zahazují, když mezi sebou soupeří, aby se dostaly do přízně čínské vlády. Čína tak může „rozdělit a panovat“, což jí umožňuje dosahovat lepších dohod a zároveň ignorovat stížnosti na její chování, které je v rozporu s principem volného obchodu. Nyní, když druhá největší ekonomika v Evropě chce jít vlastní cestou, bude tento trend ještě patrnější.
Autorem je Michael Schuman.
Zdroj: Bloomberg
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?