27. června: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Dow spadl o 1,5 % na 17 140,24 bodu, širší S&P 500 odevzdal 1,81 % a zakončil den na 2 000,54 bodu a Nasdaq Composite skončil se ztrátou 2,41 % na 4 594,44 bodu. Během dne se S&P 500 poprvé od března ocitl pod 2 000 bodů, nakonec ale důležitou psychologickou úroveň ubránil. Index volatility VIX klesl o 7,41 % na 23,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 11 bazických bodů na 1,448 %.
K propadu indexu Nasdaq přispěly obavy, že ekonomické důsledky brexitu by mohly mít negativní dopad na podnikové investice do technologií.
V mínusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se propadlo stejně jako na většině evropských burz finanční odvětví, nedařilo se však ani sektoru základních materiálů nebo ropnému odvětví. Nad nulou se udržely sektor veřejných služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví.
V pátek, kdy se investoři dozvěděli překvapivý výsledek britského referenda, americké akcie utrpěly nejprudší jednodenní pokles za posledních deset měsíců, Dow odepsal zhruba 3,4 %. Pro opuštění Evropské unie po více než 40 letech se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 52 % Britů.
![Americké akcie (27. června 2016)](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/67/402967/67-52708-americke-akcie-27-cervna-2016.jpg)
Americký ministr financí Jack Lew v rozhovoru pro televizi CNBC prohlásil, že nezaznamenal žádné známky toho, že by výsledek britského referenda měl vést ke vzniku finanční krize. Podle analytiků nicméně finanční trhy kvůli nejistotě kolem brexitu zůstanou v příštích týdnech výrazně rozkolísané.
"Na trzích panuje krize důvěry," řekl analytik Todd Morgan ze společnosti Bel Air Investment Advisors. "Je tu však dostatek hotovosti a úrokové sazby jsou nízko. Svět to přežije," dodal.
Bývalý člen měnového výboru americké centrální banky Narayana Kocherlakota je ale přesvědčen, že by Fed měl snížit sazby, aby omezil dopady brexitu na americkou ekonomiku a trh. "Vzhledem k možným šokům, kterým se lze jen těžko vyhnout, by Fed měl uvolnit měnovou politiku, aby napomohl zdraví americké ekonomiky, jak jen může," napsal Kocherlakota pro Bloomberg. Již na začátku roku Kocherlakota centrální banku vyzýval k posunu sazeb do záporu.
V rámci finančního sektoru v pondělí výrazně klesly akcie Bank of America (-6,31 %),JPMorgan Chase (-3,34 %), Citigroup (-4,52 %) nebo Morgan Stanley (-3,71 %). Přes procento klesly také akcie Goldman Sachs (-1,66 %) a Wells Fargo (-1,53 %).
V indexu Dow zlevnilo 28 z 30 titulů, vedle akcií JPMorgan Chase nejvíce klesla cena akcií vydavatele platebních karet American Express (-3,98 %) a výrobce letecké techniky Boeing (-3,02 %). Nad nulou zůstaly akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,8 %) a mobilního operátora Verizon Communications (+0,57 %).
Akcie technologické firmy Apple (-1,46 %) odepsaly v pondělí zhruba procento a půl, v pátek titul ztratil téměř 3 %.
Hlavní pondělní události na amerických trzích:
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v červnu podle předběžných údajů setrval na květnové hodnotě 51,3 bodu. Kompozitní PMI vzrostl na 51,2 bodu z dubnových 50,9 bodu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v červnu vzrostl na -18,3 bodu z -20,8 bodu.
- Deficit obchodní bilance Spojených států se v květnu navýšil na miliardy dolarů (duben: -58,0 mld. USD, odhad: -59,5 mld. USD).
- Americký výrobce čipů Intel zvažuje prodej aktivit v oblasti kybernetické bezpečnosti, jejichž součástí je antivirový software McAfee. S odvoláním na své zdroje to napsal ekonomický list Financial Times. Intel koupil firmu McAfee v roce 2011 a zaplatil za ni zhruba 7,7 miliardy dolarů.
- Británie se kvůli rozhodnutí opustit Evropskou unii ocitne pravděpodobně do roka v recesi. Takzvaný brexit zároveň zbrzdí globální ekonomický růst. Očekávají to přední ekonomové investiční banky Goldman Sachs, kteří současně zhoršili odhad ekonomického růstu eurozóny a Spojených států.
- Americký investor maďarského původu George Soros bezprostředně před referendem o vystoupení Británie z Evropské unie nespekuloval na pokles kurzu britské libry. Vydělal však na poklesu hodnoty jiných aktiv, sdělil v pondělí jeho mluvčí. Soros získal věhlas v roce 1992, kdy úspěšně spekuloval na pokles kurzu libry a donutil Británii opustit Evropský mechanismus směnných kurzů.
- Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho.Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů. To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké. Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.
- Irský výrobce zdravotnické techniky Medtronic oznámil akvizici společnosti Heartware za 1,1 miliardy USD.
- Peter Rive a JB Straubel z představenstva společnosti SolarCity se zřekli rozhodování o nabídce Tesly na koupi dodavatele solárních technologií.
- Finanční trhy značně podcenily výsledek britského hlasování o odchodu z Evropské unie.Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše pro to, aby se situace na trhu uklidnila.
- Čínský premiér Li Kche-čchiang v pondělí vyzval ke společnému úsilí s cílem obnovit globální ekonomickou důvěru po šoku, který způsobilo britské referendum.Referendum "mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy, jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice", řekl čínský premiér v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.
- Americký ministr financí Jack Lew po rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie na trzích nevidí žádné známky finanční krize. Pro hospodářství Spojených států bude sice takzvaný brexit dalším negativním faktorem, největší ekonomika světa je ale podle něj dostatečně odolná.
Pokračování shrnutí pondělního obchodování najdete na Investičním webu.
Barclays se zeptala, investoři odpověděli: Pryč z amerických akcií, sázíme na mladé trhy a komodity
V posledních letech preferovaná investice - americké akcie - v posledním průzkumu Barclays mezi investory přenechala první místo rozvíjejícím se trhům a komoditám a dopadla srovnatelně jako kvalitní dluhopisy. Investoři měli vybrat investici, která podle nich v dalších třech měsících nabídne nejvyšší zhodnocení.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online