Ranní zprávy: Obchodování ovlivní nervozita před hlasováním o Brexitu
Dolar v minulém týdnu korigoval své ztráty, které utržil v
důsledku špatných dat z trhu práce. Kurz USD/EUR se v polovině minulého týdne
odrazil od úrovně 1,14 USD/EUR a tento týden hlavní měnový pár otevírá blízko
hladiny 1,125 USD/EUR.
Dolar byl i minulý týden podporován prohlášeními amerických centrálních bankéřů. Prezidentka Fedu J. Yellen označila ve svém projevu data z trhu práce za varovná, ale na druhé straně zdůraznila, že se jednalo o jedno horší číslo v době, kdy jiné údaje vyznívají pozitivně. Její slova ve čtvrtek potvrdily týdenní statistiky z trhu práce, které vyzněly velmi pozitivně a také dolaru pomohly posílit.
Údaje z trhu práce budou jistě klíčovým tématem zasedání americké centrální banky tento týden. Zvýšení sazeb se na tomto zasedání očekávat nedá, ale důležité bude širší hodnocení kondice americké ekonomiky. Očekáváme, že ke zhoršení dojde ve výhledu pro trh práce, to ale bude vyrovnané lepším výhledem pro spotřebu amerických domácností. Pokračující spotřební apetit by měly v úterý ukázat maloobchodní tržby. Ty sice v květnu pravděpodobně zvolnily své růstové tempo z dubna, nicméně i tak by jejich dynamika měla zůstat slušná. Vyšší v květnu podle odhadů SG byly i spotřebitelské ceny. Inflace bez cen potravin a energií by se měla vyšplhat na 2,2 % y/y.
Na východním břehu Atlantiku se bude dále zvyšovat nervozita ohledně Brexitu. Očekáváme, že Bank of England na svém zasedání dá jasně najevo, že je připravena trhu poskytnout další likviditu v případě turbulencí v důsledku případného rozhodnutí vystoupit z EU. Na data z eurozóny bude tento týden chudý. Očekáváme pouze finální data za inflaci v zemích, kde ještě nebyla zveřejněna, a poté i údaje za eurozónu jako celek. Ceny v EMU podle předběžného odhadu v květnu ještě meziročně o 0,1 % y/y klesly. Jádrová inflace se však drží na 0,8 %. Zveřejněny budou také údaje průmyslu za duben. Ten podle odhadů SG vzrostl o 1,1 % m/m a zkorigoval tak svůj březnový pokles.
Vzhledem k blížícímu se referendu o britském setrvání v EU bude tento týden obchodování na světových trzích nervózní. Pozornost se bude upínat zejména na zasedání centrálních bank v USA a ve Velké Británii.
Dobrá data z reálné ekonomiky zastínila nízká inflace
Kurz české měny proti euru se po celý minulý týden držel velmi blízko hranice kurzového závazku. Nepatrně se oddálil ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen, ale i tak se kurz CZK/EUR nedostal nad 27,04. Polský zlotý v průběhu první poloviny týdne posiloval, ale ve čtvrtek se odrazil od úrovně 4,32 PLN/EUR a své zisky na koci týdne částečně korigoval. V oslabování mu pomohl i výrok polského vicepremiéra Morawieckiho, který prohlásil, že by byl znepokojen, pokud by polská měna rapidně posilovala. Velmi podobný vývoj sledoval kurz polského zlotého, který také v první polovině týdne získával, aby se ve středu odrazil od hladiny 310 HUF/EUR a týden zakončil blízko hladiny 311,5 HUF/EUR.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory