Kurzy měn: Včerejší evropské obchodování nebylo na tomto trhu nijak zajímavé, kurz se držel bez...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 19.3.2002    Kurz USD/EUR
   
- Včerejší evropské obchodování nebylo na tomto trhu nijak zajímavé, kurz se držel bez výraznějšího trendu v pásmu mezi 0,8782 a 0,8806. Opuštění tohoto pásma měli na svědomí až američtí obchodníci. S jejich vstupem na trh začalo euro mírně posilovat. Kurz se postupně vyšplhal až téměř k hladině 0,8830. Závěrečný kurz včerejšího obchodního dne činil 0,8822. Dolaru ublížila korekce na americkém akciovém trhu. Ta však nebyla nijak výrazná - DJIA poklesl pouze o -0,28%.
- Pokud jde o zveřejňovaná makroekonomická data, trh dnes bude čekat především na lednový výsledek amerického zahraničního obchodu. Ve srovnání s předchozím měsícem se očekává prohloubení deficitu z 25,3mld USD na cca 27mld USD. Očekávání SG je ještě pesimističtější (28mld USD). Růst exportů totiž bude převážen vyššími importy. Vyšší deficit hraje samozřejmě proti kurzu amerického dolaru.
- Důležitější pro dnešní vývoj však zřejmě budou spekulace na výsledek zasedání nejvyššího orgánu americké centrální banky FOMC. Výsledek bude oznámen až ve večerních hodinách našeho času (20:15). Změna v nastavení úrokových sazeb se neočekává. Předpokládá se však změna postoje od rizika oslabení ekonomiky směrem k neutrálnímu postoji. Pokud nebude výhled Fedu dostatečně optimistický, hrozí, že se současný proeurový sentiment dále udrží.
   
- Začátek nového týdne se české koruně opravdu vydařil. Otevřela totiž na své nejsilnější úrovni v letošním roce 31,39. Posílení bylo převážně technického charakteru. Vývoj v uplynulém týdnu naznačil neschopnost koruny oslabit nad 31.65. Po několikerém testování hladiny 31,50 se jí právě včera podařilo prolomit. Pod úrovní 31,50 se již kurz udržel. Během dopoledne sice koruna korigovala předchozí zisky směrem k 31,47, nad hladinu 31,50 se však již kurz nevrátil.
- Ke korekci koruně pomohlo i prohlášení ministra financí Rusnoka. Ten se na včerejší bankovní konferenci vyjádřil ke kurzu koruny. Kurs koruny se podle něj letos po dohodě vlády s ČNB o naložení s přílivem zahraničního kapitálu stabilizoval, ale z hlediska vývozců je stále dosti silný a výrazně negativně ovlivňuje rentabilitu exportu. Ve zbytku dne koruna neopustila pásmo mezi 31,40 a 31,47, závěrečný kurz činil 31,44.
- Dnes neočekáváme však, že by koruna reagovala na zveřejněná data maloobchodních tržeb. Důležitější bude až zítřejší publikování výsledků platební bilance za závěrečné čtvrtletí loňského roku, které podají obrázek hlavně o přílivu přímých zahraničních investic, a čtvrteční zveřejnění českého HDP za čtvrté čtvrtletí 2001 i za celý loňský rok. Čísla by měla potvrdit, že i přes ochlazení hospodářské dynamiky v Evropě se české ekonomice dařilo. Prolomení důležité technické, ale i psychologické úrovně 31,50 koruně otevírá prostor pro posílení k 31,30. Na druhé straně se zvyšuje pravděpodobnost nějakého zásahu ze strany ČNB, krátkodobě by mohla koruna v případě zásahu ČNB oslabit. Pro dnešek očekáváme pohyb v pásmu mezi 31,30 a 31,60.
   
- Včerejší obchodování na trhu koruny proti dolaru příliš zajímavé nebylo. Posílení koruny proti euru bylo více než vykompenzováno oslabením eura proti dolaru. Po otevření na 35,69 tak koruna v průběhu dopoledne lehce ztrácela směrem k 35,80. V průběhu odpoledne se již kurz držel bez trendu mezi 35,70 a 35,80. Ke změně nálady na trhu došlo až v pozdních odpoledních hodinách v důsledku vstupu amerických obchodníků na trhy. Jejich eurové nákupy totiž pomohly kurzu společné evropské měny a tedy i české koruně. Ta díky tomu skončila mírně silnější na 35,68.
- Ranní zveřejnění maloobchodních tržeb kurz koruny neovlivní, jedinou kurzovou determinantou by měl zůstat vývoj na trhu eura proti dolaru. Z fundamentálního pohledu bude zajímavý výsledek lednového zahraničního obchodu. Oproti předcházejícímu měsíci se očekává prohloubení deficitu, a to i přes očekávaný růst exportů. Dovozy by totiž měly růst rychleji. Trh však dnes bude čekat především na výsledek zasedání FOMC. Změna v nastavení úrokových sazeb se neočekává, posun ve výhledu od rizika ochlazení ekonomiky směrem k neutrálnímu postoji však předvídán je.
   
- Jen zahájil své pondělní obchodování na úrovni 129,14. Japonský jen po pátečním klidném dni v pondělí výrazněji oslabil. Od zahájení postupně oslaboval a odpoledne se jen dostal až nad 131,00. Po zbytek dne se byl jen klidný. Své obchodování jen zakončil na úrovni 131,26.
- Včera jen výrazněji oslaboval. Za tímto pohybem stály dva faktory. Jedním z nich bylo očekávání, že americký Fed dnes naznačí, že oživení americké ekonomiky má větší razanci než se dosud předpokládalo. Druhým faktorem byl pokles japonského akciového indexu Nikkei225, který ztratil -1,28%. Na trhu se také množí signály, že s počátkem nového fiskálního roku dojde k přesunu investičních prostředků směrem do zahraničí. To potvrzují svými prohlášeními některé pojišťovny a další institucionální investoři, kteří do svých portfolií zahrnou větší podíl zahraničních akcií a dluhopisů.
- Dnes ráno byl pohyb japonské měny minimální, a to i přesto, že si akciový index Nikkei225 připsal slušných 2,56%.
   
- V pondělí libra proti dolaru posilovala. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4236. Po zahájení obchodování začala libra oslabovat a dostala se tak až k hladině 1,4200. Se vstupem evropských obchodníků na trh se ale trend obrátil a libra tak posilovala až do večerních hodin, kdy se posunula až k hladině 1,4270. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4266.
- Libra včera opět sledovala trh euro-dolar. Proti euru se snažila dále zkorigovat své předchozí ztráty, nakonec se jí to ale nepodařilo. Libra tak bude dále čekat na další čísla z ekonomiky. V tomto týdnu to bude inflace, nezaměstnanost a výsledek únorových maloobchodní tržeb.
   
- Zlotý v pondělí proti dolaru nepatrně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni 4,1100. Obchodování bylo po celý den víceméně klidné a zlotý se pohyboval v pásmu mezi úrovněmi 4,1050 a 4,1180. Nakonec své obchodování zlotý zakončil na spodní hranici intervalu, na úrovni 4,1050.
- Včera byl zlotý opět poklidný. Trh mimo jiné vyčkával na odpolední data z průmyslu. Z těch vzešlo příjemné překvapení. Produkce průmyslu se totiž po třech měsících dočkala v meziročním srovnání růstu, 0,4%. Výsledek tak byl vyšší než průměrné očekávání trhu, podle agentury Bloomberg -1,0% y/y. Příznivější výsledek zaznamenaly i ceny v průmyslu, které se oproti očekávaným 0,3% y/y zvýšily pouze o 0,1% y/y.
- Přestože byly údaje mírně pozitivnější než tržní očekávání, nelze očekávat nějaké důsledky. Vývoj průmyslu je v souladu s prognózou centrální banky a není tak pravděpodobné, že by centrální banka nastavení monetární politika měla měnit na základě těchto informací. Vzhledem k nedávno vyvíjenému politickému tlaku lze očekávat, že si centrální banka s další změnou úrokových sazeb dá na čas a na březnovém zasedání nic neudělá.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna