Rétorika Fedu posiluje americký dolar, další oslabení je však na obzoru
Autor: John J. Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank
Americký dolar se nedávno opět zotavil, což podnítilo zejména defilé mluvčích amerického Federálního rezervního systému (FED) z minulého týdne, kteří varovali trh, že se nechal příliš ukolébat vyhlídkami na další zvyšování federálních úrokových sazeb. Šlo zjevně o předem domluvenou akci. Dva regionální prezidenti FEDu zmínili výhled na dvě až tři zvýšení úrokových sazeb do konce roku, zatímco trh v poslední době stěží, byť i jen plně ocenil náklady na jejich jediné zvýšení. Nejostřejší komentář pak zazněl od vlivného prezidenta newyorské pobočky FEDu Williama Dudleyho, který jasně uvedl, že pokud budou ukazatele nadále směřovat k zotavení americké ekonomiky, FED bude preferovat letní zvýšení úrokových sazeb.
Skepse trhu ohledně dalšího očekávaného zvýšení úrokových sazeb se jevila jako naprosto důvodná díky zcela umírněnému ústřednímu bodu komentáře FEDu na březnovém jednání FOMC (federální komise pro otevřený trh). V té době bylo jasné, že celý ten neklid na trhu, který poznamenal počátek roku, FED řádně vyděsil, zejména s ohledem na devalvaci čínské měny a prudký pokles cen akcií a hypotečního trhu, což naznačovalo na zvyšující se potíže s úvěry na trhu spekulačních obligací. Samozřejmě to byla vlastní umírněná rétorika FEDu, která od té doby přispěla k oživení apetitu k riziku.
Nyní je tudíž otázka pro trhy dvojí. Za prvé, je americká ekonomika dostatečně silná, aby mohla zaručit několik dalších zvýšení federálních úrokových sazeb, zvláště pokud se nahlédneme do politického kalendáře? Minimálně příští zvýšení sazeb v červnu nebo červenci se jeví jako hotová věc, pokud se tržní ukazatele pouze odchýlí nebo zůstanou ve stávající podobě. Za druhé, budou světové trhy schopné odolat restriktivním důsledkům silného amerického dolaru, nebo jen budeme riskovat opakování situace z konce roku 2015 a začátku roku 2016, kdy silnější americký dolar vytrestal rozvíjející se tržní měny a akcie, zhoršil situaci kolem devalvace jüanu a téměř vedl k celosvětovému medvědímu trhu na únorových minimech?
FEDu je také třeba položit otázku, zda mohou americkou ekonomiku ohrozit i letošní nejpodivnější prezidentské volby v moderních dějinách Spojených států. Podíváme-li se na druhou polokouli do Spojeného království a na nejistotu panující ohledně britského referenda o odchodu Spojeného království z EU, které se má konat 23. června, je jasné, že nejistota ohledně výsledku referenda mohla přispět k významnému oslabení letošního vývoje britské ekonomiky. Mohla by politická situace ve Spojených státech představovat podobnou překážku důvěry v podnikání? Koneckonců některé nedávné průzkumy ukázaly, že všeobecně nenáviděný Donald Trump byl nicméně schopen v listopadu vytěsnit stále hůře se prosazující a rovněž všeobecně neoblíbenou Hillary Clinton.
Stane se vůbec Hillary Clinton prezidentskou kandidátkou Demokratické strany? I nadále je v centru pozornosti vyšetřovacího týmu FBI kvůli využívání svého osobního e-mailu pro služební účely v době, kdy působila jako ministryně zahraničí, a její tvrdě útočící protivník Bernie Sanders by mohl využít své stoupající popularity k napadení její nominace na červencovém sjezdu Demokratické strany, zvláště pokud 7. června zvítězí v demokratických primárkách v Kalifornii.
Jinými slovy, FED je velice choulostivé místo, a to nejen co se týče pohledu do amerického politického kalendáře, ale také co se týče případných dopadů jeho působení na globální světovou ekonomiku, neboť FED je centrálním bankéřem globální rezervní měny. V tuto chvíli stahuje rolety a vyhlašuje naprostou závislost na nových ukazatelích amerického trhu. Trhy čeká velice zajímavé a pravděpodobně volatilní druhé pololetí tohoto roku, zatímco my budeme manévrovat mezi těmito otázkami a americký dolar pravděpodobně nadále poroste.
O autorovi:
John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.
Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank také na vybraných trzích poskytuje tradiční bankovní služby prostřednictvím Saxo PrivatBank. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve 25 pobočkách na pěti světových kontinentech.
Globální online investiční banka
Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.
Více informací na: www.saxobank.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory