Mimořádné dávky horníkům by mohly vyjít až na 350 milionů
Ministerstvo průmyslu a obchodu už má plán, jak pomůže horníkům ve firmách v insolvenci či úpadku. Využije stávajících sociálních center ve státních podnicích DIAMO či Palivovém kombinátu Ústí. Celkové náklady by mohly dosáhnout 350 milionů korun.
Podřízení ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) v posledních týdnech intenzivně připravovali změnu několika zákonů, aby i po právní stránce vyřešili, jak pomoct horníkům v OKD. Navrhují změnit zákon č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů. Současné právní úpravy totiž nepamatovaly na případ, kdy firma, která má vyplácet „zvláštní příspěvky“ horníkům je sama v insolvenci, nebo úpadku a nemá peníze na to sociální dávky vyplácet.
„Stanovuje se proto možnost přechodu práv a povinností k výplatě zvláštního příspěvku oprávněným osobám z poskytovatele zvláštního příspěvku, který se ocitne v insolvenci, na stát reprezentovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu (dále jen „ministerstvo“) s tím, že na základě veřejnoprávní smlouvy může tuto povinnost k jeho výplatě oprávněným osobám převzít subjekt (státní podnik), jehož zakladatelem je ministerstvo. Konkrétně by se jednalo o státní podnik DIAMO nebo Palivový kombinát Ústí, státní podnik,“ uvádí se v předkládací zprávě, kterou budou projednávat ministři Sobotkova kabinetu.
Tyto subjekty, s nimiž ministerstvo uzavře veřejnoprávní smlouvu o pověření k činnosti plátce, by měly posuzovat nově podané žádosti o přiznání zvláštního příspěvku a tuto zvláštní sociální dávku oprávněným osobám vyplácet. „Důvodem pro navrhované řešení je skutečnost, že oba uvedené subjekty mají ve své organizační struktuře již dnes vytvořena tzv. sociální centra, která v současné době vyplácejí zvláštní příspěvky přiznané na základě zákona č. 154/2002 Sb., o přechodném financování některých sociálně zdravotních dávek horníkům, tzn. zvláštní příspěvky, na které vznikl nárok oprávněným osobám v období do 31. 12. 1992,“ uvádí se dále ve zprávě.
Úředníci odhadují, že celková maximalistická částka by za roky 2016 až 2031 mohla dosáhnout výše cca 350 mil. Kč, což v průměru představuje cca 22 mil. Kč/rok. Zároveň předpokládají, že stát, coby jeden z věřitelů může zpětně podle novely insolvenčního zákona získat až 30%, tedy více než 100 milionů korun do státní kasy.
Jiří Reichl
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Rodičovský příspěvek 2024 - kalkulačka. Nárok na celkem 350.000 Kč na 1 dítě a 525.000 Kč na vícerčata mají všichni rodiče. Liší se rychlost čerpání.
- Příspěvky a dávky
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Hmotná nouze - dávky hmotné nouze
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Mimořádné dávky horníkům by mohly vyjít až na 350 milionů
- Eroze by v ČR mohla ročně poničit až 21 milionů tun půdy, škody by šly do miliard korun
- Alkohol Čechy vyjde draho. Investováním utracených peněz by mohli získat přes 1,7 milionu na důchod
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?