Kurzy měn: Po převážnou většinu včerejšího evropského obchodování sice euro mírně oslabovalo, když se z...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 14.3.2002    Kurz USD/EUR
    Po převážnou většinu včerejšího evropského obchodování sice euro mírně oslabovalo, když se z ranních hodnot těsně nad 0,8740 krátce po poledni dostalo až k 0,8725, v průběhu amerického obchodování si však vše vynahradilo. Postupně totiž společná evropská měna posílila až k 0,8784. Dolaru ublížila především horší než očekávaná data amerických maloobchodních tržeb, naopak euro bylo podporování zejména verbálními výroky významných evropských představitelů. Po korekci ve druhé polovině amerického obchodování včera euro skončilo na 0,8755.
    Včerejší zveřejnění amerických únorových maloobchodních tržeb vneslo na trh určité rozčarování z toho, že vyhlídky na oživení americké ekonomiky nemusejí být tak optimistické. Ačkoliv trh očekával růst maloobchodních tržeb o cca 1%, ve skutečnosti bylo zaznamenáno zlepšení o pouhých 0,3%. Směrem dolů bylo revidováno i lednové číslo, a to z -0,2% na -0,3%. Po očištění o prodej aut se maloobchodní tržby zvýšily pouze o 0,2%, když v předcházejícím měsíci to bylo 1,2%. Negativně reagoval nejenom dolar, ale i americké akcie, které poměrně výrazně ztrácely (DJIA -1,23%, Nasdaq -1,85%).
    Pozitivní výhled na evropské měně podpořili svými výroky významní evropští představitelé. Solbes oznámil, že evropská ekonomika by do konce letošního roku mohla dosáhnout růstu na úrovni svého potenciálního produktu, a to díky správnému nastavení hospodářských politik. Francouzský ministr financí Fabius oznámil, že růst francouzské ekonomiky se vrátí v roce 2003 k tempu kolem 3%. Podle německého ministra financí pak bude růst německé ekonomiky po slabším začátku akcelerovat ke konci roku směrem k tempům mezi 2,5% až 3,0%. Optimistický výhled na evropskou ekonomiku potvrdila i Světová banka. Ta letos očekává růst ve výši 1,2%, v příštím roce pak již 3,3%.
    Dnes bude zveřejněna celá řada zajímavých makroekonomických indikátorů. Z Francie se dočkáme především lednové průmyslové výroby. Ve Spojených státech bude oznámen pravidelný týdenní počet uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se mírné zlepšení týdenních Jobless Claims vzhledem k předcházejícímu týdnu, pokles by měl zaznamenat i čtyřtýdenní průměr. To by mělo indikovat mírné a postupné zlepšování na americkém trhu práce. Zároveň dnes bude oznámen výsledek americké platební bilance za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se očekává další prohloubení běžného účtu, a to především díky nižšímu přebytku v bilanci služeb. Současný sentiment na trhu hovoří spíše pro euro.
    Kurz CZK/EUR
    Včerejší ranní zveřejnění lednové průmyslové výroby a únorových PPI žádný impuls na trh koruny proti euru nepřinesl. Zatímco PPI byla v naprostém souladu s tržním očekáváním, průmyslová výroba byla nepatrně vyšší. Koruna se však po otevření na 31,57 držela po celý den bez trendu v pásmu mezi 31,52 a 31,59. Kurz se pohyboval pouze technicky. Závěr včerejšího obchodního dne kurz zastihl na 31,57.
    Ve zbytku týdne se již zveřejnění žádných důležitých makroekonomických indikátorů neočekává, obchodování technického charakteru se tedy udrží. Koruna se bude i nadále pokoušet testovat 31,50. Prolomení této silné technické hladiny nebude jednoduché. Pokud by se to však přesto podařilo, koruně by se otevřel prostor pro posílení až k 31,30. Pro dnešek předpokládáme, že se kurz udrží mezi 31,45 a 31,75.
    Kurz CZK/USD
    Včerejší kurzový vývoj na trhu koruny proti americkému dolaru byl řízen pouze vývojem eura proti dolaru. Ranní zveřejnění domácích makroukazatelů kurz nijak neovlivnilo. Po otevření na 36,08 se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu směrem k 36,15. Ke změně došlo až v odpoledních hodinách, kdy naše měna posílila dokonce až k 35,96. Koruně pomohla horší čísla amerických maloobchodních tržeb. V závěru obchodování se kurz stabilizoval kolem 36,00. Včerejší obchodní den nakonec česká koruna zakončila proti americkému dolaru na 36,05.
    Protože na trhu koruny s eurem předpokládáme díky absenci domácích kurzotvorných faktorů minimální kurzové oscilace, měla by dnes korunu proti dolaru zůstat pod vlivem vývoje kurzu USD/EUR. Z tohoto pohledu mohou být důležitá dnes zveřejňovaná zahraniční data. Pokud jde o evropské indikátory, zajímavá budou lednová čísla z francouzského průmyslu. Ze Spojených států se dočkáme pravidelných Jobless Claims a dále v poslední době důležitého indikátoru podnikatelských zásob. Důležitý bude též výsledek americké platební bilance. Celkový sentiment na trhu však stále hovoří spíše pro euro. Díky tomu stále existuje prostor pro posílení koruny.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své středeční obchodování na úrovni 128,88. Po zahájení obchodování vykazoval jen po celý den opět tendenci mírného oslabování. Postupně tak oslaboval až k hladině 129,50. Své obchodování jen zakončil na úrovni 129,52.
    Včerejší den byl pro jen ve znamení oslabování. Jen následoval ranní pokles akciového indexu Nikkei225, který ztratil -1,65%. Horší výsledek amerických maloobchodních tržeb se projevil v nepatrném oslabení jenu proti euru.
    Dnes ráno ale jen výrazně posílil a dostal se až k hladině 128,60. Za pohybem stál opět vývoj na kapitálovém trhu, kde si index Nikkei225 polepšil o 1,34%, a také spekulace, že exportéři opět využívají předchozích oslabení jenu a konvertují své tržby v zahraničních měnách zpět do jenu.
    Dnes ráno byly také zveřejněny některé indikátory ekonomického vývoje. Jednalo se především o vývoj běžného účtu a o vývoj počtu bankrotů. Běžný účet v lednu překonal očekávání a jeho přebytek dosáhl 709 mld ?. Trh podle agentury Bloomberg očekával pouze 565 mld ?. Hůře ale opět dopadly bankroty. Po lednovém meziročním nárůstu o 10,6% se tentokrát tempo vyšplhalo na 14,6%.
    Kurz GBP/USD
    Ve středu byla libra proti dolaru ve výsledku stabilní. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4151. Od zahájení obchodování libra postupně oslabovala až pod hladinu 1,4100. Poté se ale trend obrátil a libra výrazněji posilovala. Postupně se vyšplhala až k úrovni 1,4170. Své obchodování pak libra zakončila na úrovni 1,4152.
    V průběhu evropského obchodování byla libra pod tlakem včerejší zprávy o chystané transakci v hodnotě cca 1mld $. Britská společnost Amersham bude kupovat od americké společnosti Pharmacia Corp´s podíl ve společnosti Amersham Biosciences. Libra tak oslabovala proti oběma měnám, proti euru i proti dolaru.
    Odpoledne ale libra situaci obrátila. Pomohly jí k tomu horší americká čísla o maloobchodních tržbách. Podle agentury Bloomberg očekával trh, že si v v únoru tržby připíšou 1,0%. Skutečnost s růstem o 0,3% byla ale výrazně horší.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý ve středu proti dolaru nepatrně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni 4,1555. Po zahájení obchodování mírně oslabil k hladině 4,1650. Z této hladiny ale postupně naopak posiloval zpět k hladině 4,1500. Obchodování zlotý zakončil na úrovni 4,1525.
    Zlotý včera opět zažíval klidné technické obchodování. Trh vyčkává na data o inflaci. Ty budou zveřejněny již zítra. Průměrné tržná očekávání inflačních čísel se tentokrát od očekávání ministerstva financí liší, ministerstvo očekává stagnaci na meziročních 3,5%, trh podle agentury Bloomberg akceleraci na 3,7%. Trh se z výsledků pravděpodobně dozví další možný scénář pohybu úrokových sazeb. Dnes budou zveřejněna data o měnové zásoby.
    Včera se k nezávislosti centrálních bank vyjádřil Mezinárodní měnový fond. Ten v současné době vyvíjené politické tlaky na centrální banku kritizoval a řekl, že by centrální banky měly disponovat dostatečnou nezávislostí. To by mělo zabránit potřebě se věnovat krátkodobým problémům.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna