Cena ropy poblíž dna, jak si vedou přední US ropné společnosti?
Autor: Bc. Jiří Jahoda
Cena ropy na světovém trhu sáhla na dvanáctileté minimum. Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) nepřestává těžit na maximum. Neustále rostoucí tlak na těžaře, převážně ty americké, kteří již začali uzavírat těžbu. Možná dohoda o zmražení těžby mezi Ruskem a OPEC. Omezování průzkumných vrtů a hledání nalezišť v Severním moři. Přebytek ropných zásob.
Ano i těmito zprávami, by se stručně dala popsat současná situace, která vládne na trhu s černým zlatem. Jak si, ale za daných okolností vedou akcie předních amerických ropných gigantů? Vyplatí se je v portfoliu držet i v dobách nejistého ropného vývoje?
Jedná se nejen o největší ropnou společnost v USA, ale také o největší společnost ze segmentu energetiky na světě. Akcie sice na přelomu června/července zaznamenaly pokles z téměř 100 USD na 75 USD za kus. Nicméně správní rada nejen, že zachovala, ale i dokonce navýšila meziroční dividendu, a to z 0,69 USD na 0,73 USD na akcii. Dividendová politika může působit, že správní rada cílila na akcionáře se záměrem, aby se investoři nezbavovali akcií, spolu se snahou uklidnit i média, jakoby se nízká cena ropy, společnosti samotné vůbec nedotkla.
Ovšem současný problém Exxonu, který by daleko více, než cena ropy, mohl vyústit ve strmý propad akcií je korporátní rating. Agentura Moody’s přesunula Exxon ze „stabilní“ skupiny do „negativní“ s odvoláním, že firma není dostatečně likvidní. Vyhlídky pro zlepšení ratingu nejsou příliš slibné, agentura dodává, že zhoršení ratingu by mohlo trvat až do roku 2018. Společnost jako reakci, na snížení ratingu, vydává dluhopisy v celkové hodnotě 12 miliard USD, které chce využít zejména na provozní financování a hlavně také na zajištění budoucího cash-flow v podobě akvizic.
Valero Energy
Jedná se druhou největší ropnou společnost v USA, provozuje celkem 16 rafinérii na světě. Své podnikání soustřeďuje také do retailu v oblasti provozování čerpacích stanic v různých státech světa. Akcie podobně jako ostatní ropné společnosti, v krátkodobém horizontu, zažily propad. Ovšem Valero je dlouhodobě od roku 2012 v dobré růstové kondici. Firma dbá na pravidelnou výplatu dividend čtyřikrát ročně. Dividenda se pohybuje v rozmezí mezi 0,4-0,5 USD na akcii. První letošní dividenda však byla 0,6 USD na akcii, což je nejvíce, co společnost kdy vyplatila. Za dobrými výsledky Valera stojí jednak benzínové marže na americkém trhu a také zprávy o velkém objemu nakumulovaného cash flow, který v případě budoucích akvizic či nastávajících problémů firma může použít.
Chevron Corporation
Dalším velkým gigantem v ropném a geotermálním průmyslu je Chevron. Chevron je třetí největší energeticko-ropný holding v USA. Firma v čem se vůči dvěma předešlým liší, tak je hlavně ve výši vyplácené dividendy. Perioda je taktéž čtyřikrát ročně, ovšem činí 1,07 USD na akcii. Na společnosti je zajímavý i její geotermální průmysl, který v současné „ropné krizi“ dokáže takřka vykrývat ztráty způsobené poklesem ceny ropy. Hlavní centra geotermálních aktivit má společnost v Indonésii a na Filipínách, přičemž se objevují zprávy, že v případě potřeby tato aktiva mohou posloužit k prodeji, a to až za 3 miliardy USD k doplnění cash flow společnosti.
U všech společností můžeme zpozorovat, že vyplácí pravidelnou dividendu, dokonce i vyšší než v období rovnovážné ceny ropy na světovém trhu, doprovázeno poklesem tržních cen akcií. Mohlo by se zdát, že jde o jakýsi výprodej amerických ropných gigantů spolu s dividendovým bonusem.
Závěry analytiků poukazují na to, že by mohlo být rozhodující právě to, kdo z „ropné krize“ vyjde s vyšším finančním polštářem. Určitou míru připravenosti můžeme spatřovat i v zájmu společností o dostatečnou budoucí zásobu volných peněžních prostředků. Není zcela vyloučeno, že na konci „ropné krize“ se zamíchají karty v rozpoložení sil některých vybraných dceřiných společností amerických ropných gigantů. V této fázi by pak především mohlo rozhodnout ono volné cash flow a dostatečná likvidita. Společnosti, které budou dobře připravené a budou mít zajištěné dostatečné prostředky na provoz, distribuci a akvizice budou bezpochyby dobrou investiční příležitostí v těsné době před nalezením rovnováhy na trhu s černým zlatem.
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital pro podporu online obchodování na více než 80 akciových trzích s minimálními náklady. Obchodování akcií v USA od 6 USD a v Evropě od 8 Eur. STOX.cz nabízí komplexně nejvýhodnější spojení pro online obchodování s akciemi a ETF na českém trhu, multiměnovou platformu v češtině a dále stálou technickou podporu. Přístup ke svému účtu je odkudkoli z mobilní nebo webové aplikace. Investoři také užívají komfort vysoce pojištěného individuálního účtu. Více na www.stox.cz.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?