Šílená predikce nemusí být zase tak šílená: Akcie čeká 75% propad
Predikce analytika ze Société Générale Alberta Edwardse z ledna letošního roku, že akciové trhy čeká 75% propad, může vypadat na první pohled šíleně. Zase tak nereálné to ale být nemusí.
Slábnoucí Čína a její měna společně s recesí v USA mohou podle Edwardse odstartovat takové akciové peklo, že indexu S&P 500 nebude jako dno stačit ani jeho ďábelská hodnota 666 bodů z posledního propadu po finanční krizi. Edwards totiž vidí jeho dno až někde kolem 550 bodů.
Na Edwardsovu předpověď se podívali jeho kolegové z banky vedeni Andrewem Lapthornem. A jejich závěr je takový, že Edwardsova varování nemusejí být až tak mimo mísu. Pokud by se tedy naplnily všechny jeho obavy.
Pro toto tvrzení jsou podle analytiků dva základní důvody. Hlavní americké akciové indexy letos již klesly o 10 % (technologický Nasdaq již byl na -15 %), než se minulý pátek vzepjaly k sérii výnosných dnů. K propadu o 75 % je ale daleko. Ale podle Société Générale by k tomu mohlo dojít tehdy, pokud by se ukazatel P/E vrátil na své dlouhodobé průměry. Analytici pak ještě spočítali možné propady, kdyby P/E kleslo na úroveň po finanční krizi a kdyby zisk na akcii (EPS) klesl o 25 %. "Podobné poklesy by vedly k poklesu indexů zhruba o 60-65 % a míra páky by vyletěla vzhůru raketovým tempem," uvedl Lapthorne.
Vždy připraveni na nemožné
Druhý důvod, který Lapthorne uvedl, je zajímavým nahlédnutím do zákulisí toho, jak analytici pracují s informacemi. Sice si se svými kolegy uvědomuje, že Edwardsova předpověď má velice nízkou pravděpodobnost naplnění, zároveň ale vědí, že jde o nenapravitelného pesimistu a permanentního medvěda.
"Úkolem řízení rizika je brát v úvahu nemyslitelné, aby tím vaše předpoklady procházely zátěžovými testy zahrnujícími nejhorší scénáře," vysvětlil Lapthorne. Dodal, že "přežití krize a vyhýbání se trvalým ztrátám je klíčem k zajištění dlouhodobě nadprůměrné výkonnosti. Takže i když považujete podobné předpovědi od permanentního medvěda za prvoplánově nesmyslné, nemůžete je smést ze stolu, Obzvlášť ve světě, kde jsou firmy zatíženy rekordními dluhy".
Podobný přístup by nejspíše měli praktikovat všichni investoři bez rozdílu. Mít svůj názor a stát si za ním je sice hezké, ale zabedněnost některých" mluvících hlav" v televizi, které neberou v úvahu žádné jiné scénáře než ty svoje, je někdy až udivující.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Silný týden ve znamení korekce ztrát, býci doufají (minimálně) v opakování loňského podzimu
Index S&P 500 uzavřel týden se ziskem 2,8 % a snížil únorovou ztrátu na 1,1 %. K přerušení sestupného trendu je potřeba překonat významné rezistence, trhu ale zatím chybí výrazný impulz.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?