Poláci nechtějí přijít o sociální benefity v Británii, jinak Camerona podporují
Polský ministr zahraničí se kloní k britské snaze o uvolněnější Evropskou unii. Zároveň ale odmítá Cameronův návrh na omezení přístupu migrantů k sociálním benefitům.
Polsko chválí Velkou Británii a její vizi o méně integrované Evropské unii. Staví se tak proti bloku, který vede politický i ekonomický lídr Unie Německo. Děje se tak prakticky jen necelé tři týdny před začátkem únorového summitu EU, kde se má řešit právě otázka Brexitu a migrace.
Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski řekl, že Polsko sdílí pohled na „hlavní témata evropské agendy“ stejně jako na bezpečnostní otázky spolu s Velkou Británií. Ta může již letos v červnu uspořádat referendum o svém setrvání v klubu 28 evropských zemí. Waszczykowski jedním dechem odmítl podpořit postoj Davida Camerona k přístupu migrantů k britskému sociálnímu systému. Není divu, ve Spojeném království žijí stovky tisíc Poláků, kteří tam po vstupu země do EU v roce 2004 vyrazili za prací.
„Debata o budoucnosti Evropské unie, zmítané různými krizemi je existenciálně důležitá. Obzvláště dnes, kdy mnohé krize byly zdánlivě překonány ne vždy realistickými projekty na užší integraci, jako například společná měna, přeregulovanost a ekonomické řízení,“ řekl Waszczykowski. „Na pozadí dění v Řecku nebo Velké Británii bychom si měli klást otázky, zda je rozumné Unii stále více integrovat,“ dodal.
Svou podporou Británii Polsko vsází na to, že otázky kolem Brexitu rozproudí diskusi o tom, zda by členské země EU neměly mít větší volnost v provádění některých svých politik, aniž by jim v tom Brusel kladl jakékoli překážky. Polská vláda však zatím neprozradila, jak chce Británii pomoci, aniž by přitom sama rezignovala na zájmy svých občanů, kteří žijí v zahraničí.
David Cameron se v pátek účastnil rozhovoru s předsedou Evropské komise Junckerem, zatímco se připravuje na vyjednání kompromisu, který by měl stát na konci únorového unijního summitu. Cameron stále zastává stanovisko, že zájmem Velké Británie je setrvání v evropské osmadvacítce.
Současná polská politika je ale zcela opačná oproti té, kterou prosazovala předešlá polská vláda. Ta naopak kladla důraz na hlubší integraci a platila za klíčového unijního spojence Německa. Německo podle Waszczykowského zůstává polským nejdůležitějším „sousedem“ a ekonomickým partnerem i nadále a jejich vztahy by se měly odvíjet na základě „otevřenosti a upřímnosti.“
„Polská zahraniční politika je asertivní politika, což ale neznamená, že bude politikou konfrontační,“ řekl Waszczykowski. „Budeme pokračovat v dialogu a pravidelných konzultacích na různých úrovních se všemi nejvýznamnějšími evropskými partnery s Velkou Británií na prvním místě,“ dodal.
-usi-
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?