ÚOHS: Trh s hnědým uhlím regulaci nepotřebuje
Podle analýzy českého trhu s hnědým uhlím, provedenou ÚOHS, není nutné, aby byl nějak regulován. Přestože mu vládnou čtyři tuzemští producenti.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal analýzu českého hnědouhelného trhu. Zabýval se v ní mapováním současné situace jak na straně poptávky, tak na straně nabídky, a predikcí budoucího vývoje. Došel k závěru, že přes ovládání nabídkové strany čtyřmi tuzemskými producenty a existenci vertikálně integrovaných skupin, není třeba tento trh nějak regulovat. Regulace by prý dokonce vedla k narušení hospodářské soutěže, nebo ji v některých případech zcela eliminovala.
Charakteristika trhu s hnědým uhlím
Analýza ÚOHS pracuje se dvěma typy hnědého uhlí, a to tříděným a energetickým. Podle závěrů antimonopolního úřadu je trh s tříděným hnědým uhlím prakticky bezproblémový z hlediska konkurence. Na trhu s hnědým energetickým uhlím však vidí existenci prakticky jen 4 producentů (všichni tuzemští), a to Severočeských dolů, Severní energetické, Sokolovské uhelné a Vršanské uhelné.
Největší podíl na straně nabídky energetického uhlí mají Severočeské doly (55 %), které patří společnosti ČEZ. Poptávkovou stranu uhelného trhu pak téměř ze dvou třetin určuje právě společnost ČEZ. Tam směřuje až 80 % produkce Severočeských dolů.
Predikce nabídky a poptávky
Podle analýzy ÚOHS bude nabídka hnědého uhlí na českém trhu záviset především na tom, jak budoucí vlády rozhodnou o zachování či prolomení limitů těžby na dole ČSA, kde v současné době těží společnost Severní energetická. Za aktuálními limity totiž leží až 750 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí.
V této souvislosti se prý uvažuje o tom, že by se toto uhlí mohlo těžit hlubinným způsobem, ačkoli je taková varianta daleko nákladnější, než těžba povrchová. Na druhé straně, pokud bude tři čtvrtě miliardy tun uhlí obětováno, pak zde těžba skončí kolem roku 2025. Kdyby se našlo řešení, jak těžit i za současnými limity, pak by podle ÚOHS mohla těžba na dole ČSA probíhat až do roku 2072 při roční těžbě 6 milionů tun.
Poptávka po hnědém uhlí bude ovlivněna několika faktory, především pak strukturou a životností zdrojů (elektrárny, teplárny), legislativou ochrany ovzduší a energetickými úsporami. Elektrárny budou stále více čelit tlaku na snižování emisí skleníkových plynů, a tak jejich vlastníci budou muset po roce 2020 investovat nemalé částky do rekonstrukcí nebo budou výrobu elektrické energie z hnědého uhlí utlumovat. Podobný osud prý čeká také závodní energeticky, velké i malé teplárny. Velmi malé teplárny (ty s příkonem do 50 MW) pak do roku 2030 využití hnědého uhlí opustí zcela.
Energetické úspory pak budou mít podle predikce ÚOHS na svědomí každoroční pokles poptávky po hnědém uhlí o 1,5 %. Celkově se pak očekává, že mezi lety 2015 a 2040 se spotřeba hnědého uhlí u nás sníží o více než polovinu. Zatímco v letošním roce bude spotřebováno zhruba 43 milionů tun, o 25 let později to bude jen necelých 18 milionů. A z této spotřeby budou zaujímat více než polovinu elektrárny.
Antimonopolní úřad očekává, že do roku 2020 by neměl nastat žádný problém v zásobování hnědým uhlím, jelikož jeho potřeba je pokryta dlouhodobými smlouvami. Po tomto datu však rovnováha na trhu bude záviset na okolnostech, které lze nyní jen těžko předpovědět. Patří sem mimo jiné také otázka prolomení limitů na dole ČSA.
Význam hnědého uhlí v energetice Česka
Ačkoli je význam hnědého uhlí na celkové energetické bilanci České republiky poměrně velký, uhelný vrchol náš stát zaznamenal přibližně v polovině 80. let minulého století. Od roku 1988 pak má těžba uhlí (i jeho spotřeba) trvale sestupný trend.
V roce 2013 tvořilo hnědé uhlí přes 27 % primárních energetických zdrojů. V roce 2014 pak pocházelo 42 % elektřiny právě z hnědého uhlí. Co se týče využití této suroviny v teplárenství, tam je její význam největší. V roce 2014 se více než polovina ze 112,74 petajoulů tepla vyrobilo za pomoci hnědého uhlí. Od roku 2000 se těžba hnědého uhlí pohybuje mezi 35 a 45 miliony tun uhlí, nicméně klesající trend již zřejmě nikdo a nic neodvrátí.
-usi-
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- ÚOHS: Trh s hnědým uhlím regulaci nepotřebuje
- Akciové trhy - denní zpráva - očekávaný nedostatek hnědého uhlí, oslabení amerických akciových indexů
- Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s. - obchodní rejstřík, úplný výpis
- Dlouhý je pro jádro nebo hnědé uhlí = prolomení limitů
- Sokolovská uhelná do roku 2015 sníží těžbu hnědého uhlí až o 40 %
- Hlaváč (MŽP): Povinný prodej hnědého uhlí teplárnám?
- SOKUH zvýší od ledna ceny hnědého uhlí o 5%
- Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s. - Zdroje dat
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets