Soumrak těžby uhlí: Británie zavřela poslední hlubinný důl
Historie těžby uhlí ve Velké Británii sahá až do 14 století. Nyní skončil poslední hlubinný důl na Britských ostrovech. Nejvíce uhlí se vytěží v Číně.
Ve Velké Británii se uzavřela jedna velká kapitola, kterou je hlubinná těžba uhlí. Zpráva, že někde došlo k uzavření posledního hlubinného dolu, by sama o sobě nebyla nijak zajímavá, pokud by se nejednalo právě o Velkou Británii. Britské uhlí je jedním ze symbolů průmyslové revoluce, tedy procesu, který na Ostrovech probíhal na přelomu 18. a 19. století, a odstartoval tak éru vzrůstající prosperity Velké Británie, ale i dalších zemí, které se vydaly podobnou cestou.
V současnosti tahle jedna velká kapitola končí. Nejde však o nic překvapivého. K útlumu těžby uhlí na Britských ostrovech dochází již od 60. let minulého století. Uzavření posledního hlubinného dolu v Kellingley je tak logickým vyústěním celého příběhu.
Těžba uhlí ve Velké Británii zaměstnávala ve svých nejlepších časech přes milion lidí a další v navazujících odvětvích. Ještě v roce 1905 se ve Velké Británii vytěžilo přes 230 milionů tun uhlí a byla světovým lídrem v tomto odvětví. S tím, jak industrializace postupovala i v ostatních zemích, začala Británie o svou výsadní pozici přicházet.
Již několik desetiletí je tak světovou velmocí v těžbě uhlí Čína, kde se v roce 2014 vytěžilo bezmála 3,8 miliard tun uhlí. To představuje téměř polovinu celosvětové roční produkce. Podle odhadů IEA (International Energy Agency), na který odhaduje britský The Telegraph, je pravděpodobné, že Čína tak dosáhla svého uhelného vrcholu, neboť zde těžba klesá již dva roky po sobě. Uhlí postupně přestává být zajímavou energetickou komoditou a tento trend se nejspíš nezmění. A a to jak z ekonomických důvodů, tak kvůli stále silnějšímu globálnímu tlaku na omezování emisí skleníkových plynů.
Hned za Čínou jsou Spojené státy s roční těžbou přes 900 milionů tun a za nimi Indie, která ročně vytěží kolem 600 milionů tun. Těžba v rámci zemí EU je ještě o přibližně 20 milionů tun uhlí ročně nižší. Česká republika se nachází na 16. místě s 55 miliony tun. Velká Británie není ani mezi prvními šestadvaceti zeměmi světa.
Celosvětového uhelného vrcholu má být podle některých odhadů dosaženo ještě do konce druhé dekády tohoto století. A významnou úlohu v tom má opět hrát Čína.
-usi-
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Soumrak těžby uhlí: Británie zavřela poslední hlubinný důl
- V Británii se dnes zavře poslední hlubinný důl na uhlí
- Těžba uhlí na Ukrajině v ohrožení. Je to (poslední) šance pro NWR?
- OKD zavřelo důl Dukla a požádalo o licenci na těžbu zemního plynu
- Severočeské doly sníží těžbu uhlí o 2 miliony tun
- OKD přerušila těžbu uhlí v Dole Darkov - události Ostrava
- Věci veřejné se postavily proti těžbě uhlí v dolu Frenštát
- Důl Paskov končí. Z posledních sil se tam těží víc a víc uhlí
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets