Turbulentní léto na trzích bylo rekordně rušné pro fúze a akvizice
Letošní léto na globálních trzích bylo rušné a volatilní. Kolaps čínského akciového trhu, propad komodit, cena ropy nejníže za posledních šest let nebo nekončící obavy o zpomalení čínské ekonomiky byly o letošních prázdninách mezi hlavními hybateli globálních trhů. V září světové dění doplnil ještě skandál s emisemi německého automobilového koncernu Volkswagen. Ani všechny tyto události však nezastavily transakční aktivitu fúzí a akvizic, která dosáhla v posledním čtvrtletí 1 bilionu dolarů. Meziročně se tak jedná o nárůst ohlášených transakcí M&A o 20 procent.
Jeden bilion dolarů ohlášených fúzí a akvizic ani nezahrnuje možné převzetí SABMiller konkurenčním AB InBev až za 100 milionů dolarů, které by mohlo být transakcí tohoto roku. SABMiller včera uvedla, že neformální nabídku na převzetí od AB InBev odmítla již v minulém týdnu. Dnes však AB Inbev zvýšila svou nabídku za akcie SABMiller na 42,15 britských liber na akcii v hotovosti a očekává, že většina akcionářů konkurenčního SABMlleru tuto nabídku přijme. Dvě předchozí nabídky ve výši až 40 liber na akcii již SABMiller přitom odmítla a dnes uvedla, že i nejnovější návrh na převzetí vnímá jako výrazně podhodnocený. Ať již nakonec tato transakce obřích rozměrů dopadne jakkoliv, letošní léto bylo na poli M&A všelijaké, jen ne klidné. Září bylo dokonce z pohledu fúzí a akvizic rekordním měsícem. Nejvyšší aktivita se týkala farmaceutického a telekomunikačního sektoru a dále médií a technologií.
Mezi největší transakce posledního čtvrtletí se řadí například farmaceutická společnost Teva, která v červenci souhlasila s koupí divize obecných léčiv Allerganu za zhruba 40,5 miliardy dolarů v akciích a hotovosti. Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta koupila v srpnu výrobce leteckých součástek Precision Castparts v transakci za zhruba 32,7 miliardy dolarů.
Třetí čtvrtletí 2015 bylo z pohledu M&A rekordně rušným obdobím
Vývoj aktivity M&A ve třetím kvartále od roku 2003.
Tržní vřava v Číně, kde se hodnota referenčního akciového indexu propadla od července do září o 25 procent a dopadla do určité míry i na ostatní trhy, zvláště pak na emerging markets a komoditní sektor, se na rozhodnutích o kombinacích společností nepodepsala. Otázkou však zůstává, co přinese letošní poslední čtvrtletí s komoditami a měnovými fondy v červeném, oslabujícími rozvíjejícími se trhy a propadajícími se zisky některých společností. I když by nutně tato situace nemusela ovlivnit transakce, které jsou aktuálně již v pokročilém stádiu vyjednávání, rizika by se mohla odrazit na transakční aktivitě v příštím roce.
Nejistota na trzích však již nyní některá jednání ovlivnila. Například kanadská Potash stáhla nabídku na převzetí německé K+S za 7,85 miliardy eur právě z důvodu významných propadů na komoditním a akciovém trhu. Na rozdíl od globálních M&A, které mají za sebou rekordní tři měsíce, byly rozkolísané trhy hrozbou pro společnosti, které se chystaly zvolit vstup na burzu jako únikovou alternativu k investicím. Skrze primární emise akcií získaly společnosti celosvětově v posledním čtvrtletí asi 11 miliard dolarů, což je naopak nejméně za alespoň poslední dvě dekády.
Z pohledu fúzí a akvizic by volatilní trhy mohly přispět k honu na výhodné koupě. Průměrná prémie v rámci letos dohodnutých transakcí dosáhla téměř 22 procent. Propad na kapitálových trzích by mohl přispět k umírnění valuačních očekávání prodávajících a zvýšit tak aktivitu za nižší ceny. I kdyby však došlo na silné zakončení tohoto roku, výhled pro rok 2016 může vypadat o poznání chmurněji. Rostoucí nejistota totiž může protahovat měsíce trvající M&A procesy. Pokulhávající ekonomický růst by mohl tlačit některé společnosti k prodeji anebo naopak strategickým akvizicím, jen část z nich však skutečně transakce realizuje.
Zdroj: BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada