Levná ropa tlačí ceny evropských producentů stále více do záporu
Výrobní deflace v eurovém bloku zrychluje, srpnová data potvrdila nepříznivý vliv levné ropy na produkční ceny evropských výrobců. Index cen výrobců (PPI) v srpnu proti předchozímu měsíci poklesl o 0,8 procenta, což je horší údaj, než trhem předpokládaných minus 0,6 %. Revidovaná data za červenec pak poslala konečný údaj o 0,1 p.b. níže na -0,2 %. V meziročním srovnání index PPI spadnul o 2,6 %, což bylo více, než předpovídal trh a současně zhoršení proti údaji -2,1 % z července.
Za klesajícími výrobními cenami stojí opět levnější energie, ty v srpnu m/m odepsaly dalšího 2,6 %, y/y dokonce 8,2 %. Nízké účty za energie se začínají promítat i do cen meziproduktů, pokles jejich cen m/m akceleroval o 0,4 p.b. na minus půl procenta (y/y -1,1 %). Ceny kapitálových statků m/m stagnovaly, zboží dlouhodobé i běžné spotřeby si udrželo tempo z předchozího měsíce a nepatrně zdražilo (o 0,1 %).
Po očištění výrobní inflace o volatilní ceny energií došlo v srpnu k meziměsíčnímu poklesu o 0,2 %, meziročně byl PPI níže o 0,5 %. V obou případech došlo ke zrychlení cenového poklesu proti předcházejícímu měsíci. Na úrovni evropské osmadvacítky se produkční ceny m/m snížily o 0,9 % (vs. -0,3 % v červenci), y/y dosáhla deflace na hladinu -3,4 % (vs. -2,7 % v červenci).
Data z jednotlivých zemí eurozóny ukazují, že výrobní ceny se předminulý měsíc snižovaly ve všech relevantních ekonomikách. V Německu index PPI m/m klesl o 0,4 %, ve Francii o procento, ve Španělsku o 1,7 %, Polsko hlásí 0,8procentní snížení. Výrobní ceny se proti předchozímu měsíci zvyšovaly jen v Dánsku a Estonsku.
Dnešní data potvrzují sílící tlak levné ropy na pokles cen a to nejen těch výrobních.
Středeční statistika ukázala, že vlivem levné ropy/energií klesají také spotřebitelské ceny. Index CPI se v září podíval do mírného záporu 0,1 procenta z kladných 0,1 % v srpnu. Dnešní čísla optimismus nepřinášejí, (předstihový) cenový ukazatel PPI naopak signalizuje další pohyb cen dolů, což nepotěší především Evropskou centrální banku.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti