Nulové sazby – budou tu dlouho, přestaňme se jich bát, začněme je mít rádi
Na zvyšování amerických sazeb v září můžeme zapomenout, nyní to spíše vypadá, že k tomu dojde v novém roce, možná dokonce až v březnu. Ve Velké Británii sice Mark Carney opakovaně varoval, že sazby půjdou nahoru, ale postupně to vypadá, že k tomu nakonec nikdy nedojde. A u ECB je vysoce nepravděpodobné, že Mario Draghi v dohledné době utáhne monetární politiku. Čekání na Godota se jeví jako jednoduchý úkol ve srovnání s čekáním na vyšší sazby.
Je tedy stále pravděpodobnější, že nízké sazby nás budou doprovázet ještě dlouho. V Japonsku jsou realitou už dvě desetiletí. V ekonomii ale nelze takový vývoj hodnotit jednoznačně špatně. Nulové sazby mohou napáchat hodně škod, ale mají také své přínosy. Jaké? Motivují lidi a společnosti k tomu, aby byli ohledně svých peněz inovativní. Ve financích vedou k vytváření úplně nových trhů. A zrychlují úpadek produktů, které měly vždy pochybnou hodnotu. Možná bychom se měli řídit stejným doporučením, jaké Dr. Strangelove navrhoval u jaderných zbraní: „Přestaňme se jich bát, začněme je mít rádi.“
Japonsko snížilo sazby na 0,15 % v roce 1999. V roce 2000 tam sice došlo k jejich mírnému zvýšení, ale rychle přišel obrat směrem dolů. Proč by v zemích, jako je Velká Británie, měl být vývoj odlišný? Nalezneme řadu důvodů, proč se na nízké sazby dívat negativně. Snižují motivaci ke spoření, pokřivují ceny na kapitálových trzích, motivují investory k rizikovým spekulacím. Možná nejhorší je pak to, že udržují při životě řadu zombie firem, kterým by mnohem více prospěl bankrot.
To vše je pravda, ale existují i pozitiva. Jednoduchý fakt, že vám vaše úspory téměř nic nevynášejí a vynášet jen tak nebudou, nás nutí do dosud nezvyklých projektů. Investoři se snaží najít vyšší výnosy a například ve Velké Británii dochází k boomu institucionálních investic do realit, které jsou budovány s cílem jejich následného pronájmu. Platí to i o stavbě studentských kolejí, které by měly těžit z prudce rostoucího počtu vysokoškolských studentů. Institucionální investoři totiž už nic nevydělávají na nákupu vládních dluhopisů, investice do bydlení k pronájmu jim zajistí vyšší výnosy. Rizika jsou přitom omezená, protože v případě nezájmu o pronájem je budovy možné prodat.
Patrný je rovněž nárůst popularity peer-to-peer půjček. Investoři v tomto případě hledají alternativu ke spořícím účtům. Těchto služeb využívají jak spotřebitelé, tak malé firmy, a tím vzniká reálná konkurence zavedeným bankám. Pokud by jednoroční depozitní sazby dosahovaly 5 %, nikdo by neměl zájem provádět finanční experimenty. Nulové sazby jim ale prospívají a je pravděpodobné, že nový systém bude nakonec umožňovat lepší tok financí než tradiční banky. Platit to bude zejména u malých firem, k nimž banky často přistupují velmi pochybným způsobem.
Nízké sazby mohou mít i další výhody. Patrný je například prudký růst počtu nově vznikajících firem. I zde se možná projevuje větší odvaha lidí, co se týče investování jejich prostředků. V budoucnu se může samozřejmě ukázat, že nízké sazby byly velkou chybou. V Japonsku to určitě nevypadá, že by nějak významně pomohly. Ale to neznamená, že jsou pouze škodlivé. Zdá se, že tu s námi budou delší dobu, než jsme původně čekali. Tak využijme i toho dobrého, co nám nabízejí.
Autorem je Matthew Lynn.
Zdroj: The Telegraph
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla