chytryhonza.cz (chytryhonza.cz)
Finanční rady  |  09.09.2015 16:36:00

Jak se vyhnout typickým finančním chybám, které děláme od 20 do 40 let

Češi často nemají vůbec žádný finanční plán a s financemi nakládají jen nahodile. Ačkoliv je finanční nezávislost snem mnoha z nich, ne vždy se dokáží vyvarovat školáckých chyb v přístupu k penězům. Některé z těchto chyb se u jednotlivých generacích opakují, proto se na ty nejčastější pojďme podívat.

Finanční plánování v Česku obecně dostává na frak. Nahodilé nakládání s penězi může přinést potíže například v případě nenadálých výdajů nebo neprozřetelných investic. Člověk se stále učí a je lepší si včas stanovit finanční plán. Než bude příliš pozdě chybu napravit.

Odborníci a finanční poradci se shodují, že pro každý věk jsou určité finanční chyby typické.

Od 20 do 30 se neplánuje

Většina mladých lidí se teprve rozhlíží. Neplánují začít spořit a nechtějí investovat hlavně kvůli tomu, že si chtějí nejdříve užít života. Často také odkládají začátek profesní kariéry a mají jen takové zaměstnání, které plně nepokrývá jejich potřeby. Mnozí budou muset později spořit mnohem vyšší částky, aby deficit úspor dohnali.

Kdyby namísto toho dávali alespoň menší peníze pravidelně stranou a pak je nechali pracovat, byli by překvapeni výsledkem. Čím dříve se začne, tím lépe.

Od 30 do 40 se utrácí

Skoro všechny největší finanční rozhodnutí je potřeba učinit před čtyřicítkou. Člověk konečně začíná vydělávat větší peníze, ale často je utratí, protože je pořád za co.

Budoucnost je ještě daleko. Důchod? Proč na něj myslet. Největší hrozbou pro mladší generace je tak nedostatek úspor na penzi. Vlastní úspory se pro odchod do důchodu staly nezbytností, z průzkumů ale vyplývá, že třetina pracujících Čechů si na stáří vůbec nespoří a spoléhá jen na státem vyplácený starobní důchod.

Je třeba se více starat o možnosti příspěvků na penzi od zaměstnavatelů. Nejhorší chybou je nechat ležet peníze na stole. Je rozumné si zjistit vše o tom, jestli zaměstnavatel nabízí nějaké pobídky pro penzijní spoření.

Zhruba desetina lidí pak státní příspěvek na penzijní připojištění vůbec nedostane, protože spoří měsíčně méně než 300 korun.

Jednou z běžných chyb je příliš vysoká částka, kterou lidé utrácejí za vlastní bydlení. Zdravé finanční plánování říká, že za náklady spojené s bydlením se má vydat nejvýše 40 až 50 procent měsíčního příjmu domácnosti.

V případě hypotéky není třeba ji splatit co nejdříve. Při vysokých splátkách může být domácí rozpočet hodně napjatý. Hypotéku je užitečné mít nastavenou tak, aby splátky byly co nejnižší. To dá člověku prostor vytvářet si i finanční rezervu, která pokryje splátky alespoň na pár měsíců.

Čtyřicítka na krku

Ve čtyřiceti už je standardem mít vybudovanou kariéru a dobré rodinné zázemí, mít naspořenou určitou částku a s financemi nakládat rozvážněji. Jedna rada na konec: naučte své děti zavčas správným finančním návykům, je to jedna z nejlepších investic, kterou pro ně můžete udělat.

Více informací o společnosti Chytrý Honza

Portál Chytrý Honza nabízí rychlé a objektivní srovnání finančních produktů a služeb mnoha desítek finančních institucí působících v České republice. Široký výběr, možnost přizpůsobit si produkt na míru, čas na rozmyšlení při rozhodování a zároveň jeho úspora dělají z Chytrého Honzy skutečně platného partnera při řešení osobních financí. Chytrý Honza zájemcům srovná všechny dostupné produkty online, aby si mohli vybrat ten nejvhodnější – od hypotéky, přes pojištění a tarify mobilních operátorů až po dodavatele energií. Od svého vzniku v roce 2009 již Chytrý Honza získal přes 250 000 spokojených zákazníků. Ti si aktuálně mohou vybírat z celkem 18 produktů ve více než 1900 variantách. Akvizicí sítě finančních poradců Bonnet.cz v roce 2014 Chytrý Honza získal více než 1 400 specialistů ve všech regionech ČR. Zakladateli portálu jsou Jiří Paták a Jakub Havrlant.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá 16:19  Úroky u hypotéky mírně klesají, vyčkávat se ale nevyplatí Tomáš Rosenkranc (Ušetřeno.cz)
Pá 16:03  Swiss Life Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku… Ing. Jiří Sýkora (Swiss Life Select)
Pá 15:54  I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688