Nejen zemědělské komodity pozor: Přichází silné El Nino
Klimatický fenomén El Nino letos nabírá na síle, blíží se úrovním z let 1997 až 1998, kdy El Nino přinesl sucho do Jihovýchodní Asie a povodně do Severní Ameriky. Teplota vody se v některých částech Pacifiku blíží právě rekordním hodnotám z konce devadesátých let. Klimatický jev El Nino se objevuje, když proudy v rovníkovém Pacifiku zpomalí nebo změní směr, což způsobuje oteplení vody v rozsáhlých oblastech. V konečném důsledku to může vést k převrácení povětrnostních podmínek po celém světě. Američtí meteorologové se domnívají, že letošní jev by mohl být zdaleka nejsilnější od doby, kdy začal být jev v roce 1950 sledován. Přesné projevy letošního El Nina je velmi těžké odhadnout. Jisté je, že do prosince lze očekávat v Asii a Austrálii sucha nepředvídatelného rozsahu. V souvislosti s potvrzeným fenoménem El Nino tak lze očekávat výpadky v dodávkách i růst cen nejen zemědělských komodit.
El Nino a měkké komodity
Letošní ceny měkkých komodit se výrazně propadly, což odpovídá obecnému trendu na komoditním trhu, na který dolehly obavy o čínskou poptávku. Hrozba nižší produkce z důvodu nepříznivých klimatických podmínek však omezovala propad cen kakaa, palmového oleje nebo kávy. Suché podmínky, které k El Ninu neodmyslitelně patří je možné již nyní pozorovat kormě Jihovýchodní Asie i v částech střední Afriky nebo Jižní Ameriky. Například v Indii, která je jedním z největších světových producentů rýže, cukru nebo bavlny, spadlo za poslední tři měsíce oproti normálu o 12 procent méně srážek. Slabší monzunové deště by mohly potažmo vést k menší produkci cukru nebo rýže. Naopak vlhcí než obvyklé podmínky v jižní Brazílii se pravděpodobně projeví na tamní úrodě cukrové třtiny.
Káva a kakao
Úhrny srážek se pohybují pod normálem i v některých zemích produkujících kávu jako jsou Vietnam, Indonésie nebo Střední Amerika, ale i v africkém Pobřeží Slonoviny či Ghaně, která je původcem asi 60 procent světové produkce kakaa. Analytici tak snižují odhady výnosů z letošní úrody. Právě ceny kakaa byly během srpna kvůli obavám o úrodu velmi volatilní.
Povodně způsobené fenoménem El Nino by zároveň mohly zmenšit produkci kávy největšího afrického exportéra. Přílišné srážky by mohly negativně ovlivnit sklizeň a sušení nejen v Ugandě, která je největším africkým vývozcem kávy ale i v sousední Keni. Důsledkem El Nina ve Východní Africe by mohly být silné záplavy částí Keni, Ugandy, Tanzanie, Rwandy nebo Burundi. Silné deště by podle představitelů Keni a Ugandy mohly letošní úrodu kávy poničit. Uganda od října do července vyvezla 3,02 milionů 60kilogramových pytlů kávy, což ji celosvětově mezi vývozci kávových zrn řadí na sedmé místo.
Otázkou pro trhy nyní zůstává jak se dopady El Nina projeví na produkci komodit a potažmo na jejich nabídce. Například sójové boby si v USA doposud užívaly ideálních pěstitelských podmínek a australská úroda pšenice zaznamenala nadprůměrné srážky a ceny australských pšeničných futures se drží blízko 12timěsíčních minim. Silné sucho v Austrálii by však mohlo zničit úrodu nejen pšenice. Suché počasí by mohlo nepřímo ovlivnit i produkci kovů jako je například nikl. Kupříkladu právě produkci niklu v Indonésii, která je jeho největším světovým producentem. Suché počasí by totiž znamenalo méně vody potřebné k provozu těžebních zařízení na vodní pohon. Nadměrné vlhko a případné povodně by mohly zase vést k záplavám měděných dolů v Chile, což by potažmo mohlo vést k omezení dodávek červeného kovu.
Zdroj: WSJ, BBG
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?