5 mýtů o ETF, které by jste měli vědět
Autor: Ondřej Pilný
Burzovně obchodované fondy nyní představují 15 % obchodování na burze. Kolik z těchto 15 % však činí investice soukromých investorů? Oblíbenost ETF rychle vzrostla díky institucionálním investorům, hedgovým fondům ale i díky klasickým podílovým fondům.
1. ETF jsou více rizikové než podílové fondy.
James McDonald, CEO a CIO v Index Strategy Advisors, Inc. řekl, že mezi investory přetrvává všeobecně mylná představa, že ETF jsou méně bezpečné, než podílové fondy.
„ETF vypadají exoticky, protože jsou jiné“. „Před rokem jsem mohl investorovi ukázat obrovské výhody přechodu na portfolio založené na ETF, které vychází ze stejných společností jako jeho podílový fond a ten investor by si nekoupil moje služby, jen protože se bál ETF.„
Situace se však mění. Prostřednictvím diskuzí a masového marketingu se zvyšuje veřejné povědomí o komfortu spojeného s investováním do ETF. Je pravda, že existují i pákové a inverzní ETF, které jsou zejména agresivní, ale to je jen zlomek všech ETF, které jsou k dispozici a nejsou určené jako základní investice.
McDonald souhlasí. “Dnes jsou lidé ochotní vyhledat si informace o těchto společnostech, protože nabízejí nižší náklady a výkonnější fondy pro jejich cílové portfolia.“
Matt Hougan, prezident ETF.com, řekl: „Existuje představa, že ETF jsou špatné a nebezpečné. Přitom existují okolo 20 let. Po tu dobu byly prozkoušeny v nepříznivých obdobích a ani jednou nevybuchly.“
2. Všechny jsou více méně stejné.
Dave Nadig, investiční ředitel v ETF.com, vzkazuje investorům, kteří si myslí, že všechna ETF jsou skoro stejná, že se musejí probudit z této mylné představy. „Používají stejný index, nebo indexy natolik podobné, že není vidět rozdíl.“ Ve skutečnosti ETF investor musí být tak trochu analytik vlastního fondu.
Nadig říká, že každý investor potřebuje „mít solidní seznam všech cenných papírů ve fondu, do kterého investuje. Což je často ta nejtěžší část analýzy.“ To je zejména důležité v případě investorů, kteří sázejí na ETF z rozvojových trhů, kde investor musí být tak trochu i geograf. „Rozdílné produkty mají jiné složení a obsahují jiné cenné papíry.“ Uvědomte si tohle: ETF, které zaručuje investovat do zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) nemusí mít ve skutečnosti žádný cenný papír z Ruska.
„Často lidé investující do rozvojových trhů hledají akcie výrobců spotřebního zboží. Je proto důležité zmínit, že ETF široce zaměřená na rozvíjející trh mají většinou podíl v těchto akciích menší než 20 %. Takže když se zaměřujete na něco a pouze 20 % odpovídá vaší taktice, tak těch zbylých 80 % jde zcela mimo vaší strategii.“ říká Robert Holderith, prezident ETF správy v Emerging Global Advisors.
3. Je to jen další opce indexového fondu.
Nejvíc mylná představa o ETF, podle názoru Tylera Mordyho-prezidenta a zastupujícího CIO v HAHN Investment Stewards, je, že jsou synonymem pasivního investování a pouze kopírují pasivní indexy. “To je zavádějící myšlenka o ETF produktech samotných“ Když vysvětluje ETF, tak je rozdělí do 3 kategorií: Hlavní ETF produkty, které jsou nízko-nákladové, čisté beta fondy; obchodní nástroje, které zahrnují agresivní a spekulativní investice a inverzní fondy; a aktivně řízené ETF, které jsou považovány za rychle rostoucí příležitost tohoto odvětví.
4. Obchoduje se s nimi stejně, jako s akciemi.
Dalším mýtem je, že ETF se obchodují stejně jako akcie. Není tomu tak. Obchodují se sice na burze, ale mají jedinečné vlastnosti, díky kterým se nechovají jako akcie. Tohle vede k falešnému domnění, že likvidita ETF je řízena počtem akcií, které se obchodují na burze. ETF likvidita je ve skutečnosti řízena likviditou podkladových aktiv obsažených ve fondu. Pro zjištění likvidity fondu nestačí tedy sledovat denní objem fondu jako takového, ale musíte se dívat na obchodované objemy podkladových aktiv.
5. Nízké náklady dostanu i od tradičních indexových fondů.
To je Pravda, to sice můžete. Ale nedosáhnete stejnou daňovou efektivnost jako u burzovně obchodovaných fondů.
Když lidé mluví o ETF, rádi se zmiňují o tom, jak nízké náklady jsou s nimi spojené a jak jednoduché je s nimi obchodovat. O čem se však většina lidí nezmíní, jak jsou vlastně efektivní. Za posledních 10 let průměrný aktivně řízený podílový fond zaměřující se na rozvíjející trh vyplatil v průměru každý rok mezi 6 a 7 % z čisté hodnoty aktiv v kapitálových výnosech. U ETF je toto číslo nula. Nedostatek rozmístění kapitálových výnosů může mít velký dopad na čisté výnosy investora-větší dopad než z výběru fondu s menšími výdaji. Lidé ignorují tuhle velikou výhodu, kterou mají ETF oproti podílovým fondům.
Další články a zajímavosti o ETF naleznete na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti