O GE Money Bank by mohli mít zájem Číňani i Rusové
GE Money Bank je zatím největší bankou, která se v poslední době bude prodávat. Cena bude činit odhadem 20 až 60 miliard korun. Půjde o jeden z největších obchodů posledních let.
Otázkou také je, kdo se stane vlastníkem namísto Američanů, kteří banku v průběhu tohoto roku s největší pravděpodobností opustí. Již nyní se spekuluje o vstupu ruského vlastníka nebo Číňanů. V minulých měsících přitom Rusové koupili hned dvě menší banky – Volskbank – nyní Sberbank a LBBW – nyní Expobank CZ.
Zajímavé budou jistě důvody, které vlastníka GE Money Bank vedly k prodeji této banky. Nejpravděpodobnější bude nejspíš snaha o optimalizaci a specializaci činností vlastníka. Bývá časté, že vlastník, který má větší počet aktivit se soustřeďuje na ty nejefektivnější a na ty, kde má větší část trhu a naopak opouští ty, které jsou pro něj okrajové. Výnos z tohoto prodeje přitom může představovat částku od 20 do 60 miliard korun. Záleží na tom jaký bude o banku zájem a co vše bude součástí tohoto prodeje.
Spekuluje se, že prodej GE Money Bank spustí lavinu prodeje dalších bank. Již nyní se totiž nabízí nízkonákladová Zuno.
GE Money Bank je přitom v poslední době největší bankou, která bude měnit svého vlastníka. Argumentem pro možný prodej dalších bank je jejich poměrně vysoká hodnota a tedy i výnosnost prodeje. Dalším argumentem pro prodej bank může být také tvrdé konkurenční prostředí na tuzemském bankovním trhu.
Proti prodeji dalších bank svědčí jejich silné ukotvení na trhu a stabilní pozice velkých i středně velkých bank. Dalším proti prodeji je také fakt, že se zde poskytovat bankovní služby prostě vyplatí. Banky vykazují velmi vysoké zisky a to i v porovnání s jejich výrazně většími matkami. Navíc zde neexistuje žádná překážka pro vyplácení rozsáhlých dividend a není tak vůbec problém veškerý zisk převést vlastníkovi banky. V této souvislosti funguje v České republice velmi vstřícné daňové prostředí. Banky totiž ze svého zisku odvádějí na dani z příjmu právnických osob pouze 19 procent ze zisku. To je výrazně méně, než ve většině zemích EU.
Pozitivní zprávou je, že se prodej banky klientů této banky nijak nedotkne. Stejně tak se neočekává zhoršení pozice banky na tuzemském trhu, ani úbytek nabízených a poskytovaných služeb a produktů. Vstup nového vlastníka naopak může znamenat velký impuls k rozvoji banky a dalšímu zostření konkurenčního boje na tuzemském trhu, který je jistě pro klienty bank výhodný.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?