Austrálie a Nový Zéland v nocí řádily; analýza STŘÍBRA, EUR/CHF, S 500
Propad eura přiživil president ECB Mario Draghi, který řekl, že eurozóna je v tuto chvíli nasměrována dobrým směrem a kvantitativní uvolňování (QE )pomáhá ochránit zbytek eurozóny od napětí v Řecku. Řecko pokračuje v jednáních o plánovaných reformách s technickým týmem "Trojky". Nicméně řecký ministr financí nešetří obviněními vůči eurozóně, když se obořil vůči ECB, že nezahrnula řecké dluhopisy do programu QE.
Zásoby ropy rostly v USA 9. týden v řadě. Tentokrát přidaly 4,5 miliónu barelů. Americká ropa WTI včera proto opět mírně oslabila a obchoduje se kousek pod hodnotou 50 USD za barel.
Novozélandský dolar v noci po zasedání centrální banky (RBNZ) posílil. Banka totiž neprojevila žádnou vůli v budoucnu snižovat úrokové sazby. Banka ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 3,5 procenta. Následovala tisková konference, po níž NZD/USD vystřelil z hodnoty 0,7139 na 0,7315 vůči USD. Ačkoliv RBNZ snížila výhled pro růst HDP a inflace v prvním čtvrtletí letošního roku, dala jasně najevo, že i navzdory těmto informacím neuvažuje o poklesu úrokových sazeb. Centrální banka uvedla, že situace v zemi je odlišná od těch států, jež jsou nuceny snižovat úrokové sazby.
Zajímavá akce se v noci konala i na měnovém páru AUD/USD, který díky lepším datům z trhu práce výrazně posílil. Míra nezaměstnanosti klesla v únoru z 6,4 na 6,3 procenta a počet zaměstnaných lidí se předchozí měsíc zvýšil o 15 600, což je o 300 více, než očekával trh. Data byla sice lepší, ale podle našeho názoru ne až tak zásadně, aby AUD posílil vůči USD o 1,4 procenta. Na základě této reakce lze usuzovat, že šlo v noci o „short squeeze“. Sázky na snížení úrokové sazby u protinožců stále trvají.
Americký akciový trh včera opět uzavřel v červených číslech, avšak, jenom kousek pod nulou (0,2 procenta). Indexy Dow Jones a S&P 500 bojují se 100denním průměrem, který jim zatím slouží jako dobrý support. Klíčová dnes budou data maloobchodních prodejů.
Naopak asijským akciím v noci pomohly nečekané zprávy z Korey, kde centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 1,75 procenta. Následuje tak vývoj v regionu, kde centrální banky v reakci na nižší cenu ropy (nemusí bojovat s inflací) uvolňují monetární politiky, aby podpořily ekonomický růst. Evropský akciový trh díky QE získává velmi dobrou podporu k nákupu rizikových aktiv.
Stříbro se pohybuje v klesajícím kanálu. Horní hrana kanálu slouží jako silná rezistence, u níž lze hledat vstup do krátké pozice.
Americký akciový index S&P 500 má za sebou 2 negativní seance. V průběhu předchozího a dnešního týdne oslabil k 100denním průměru, u něhož prozatím našel podporu. Avšak v případě jeho proražení lze očekávat pokles k 200dennímu průměru (růžově) a pod kulaté číslo 2 000 bodů. Podobný vývoj lze vidět i u indexu Dow Jones.
EUR/CHF od zásahu švýcarské centrální banky konsoliduje v trojúhelníkové formaci, kterou opouští směrem dolů. To znamená, že lze očekávat další oslabení způsobené hlavně slabším eurem.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?