Výbuch trhu v roce 2016: Odpočítávání začalo
To už tu dlouho nebylo. Notorický pesimista Paul Farrell tvrdí, že je nejvyšší čas začít odpočítávat krach trhu v roce 2016. A nepůjde prý jen o drobnou korekci, ale o 50% propad!
Pokud vám dnes někdo tvrdí, že se medvědi na trhy již nikdy nevrátí, prodejte okamžitě vše, co máte, vezměte nohy na ramena a utíkejte, co vám síly stačí. Medvědí trh přijde, to je jasné, tvrdí legendární investor Jim Rogers. A až přijde, bude to podle něj hodně velký sešup. V rozhovoru pro Russia Today došlo i na mnohá další témata, například dopady protiruských sankcí Západu či zpomalování čínské ekonomiky. A povídání to bylo víc než zajímavé.
Spojené státy americké se podle Rogerse samy ženou do záhuby, když Rusku zabraňují v přístupu do svého bankovního systému, takže ruské společnosti de facto nutí, aby si nové obchodní partnery hledaly v Číně a jiných nedolarových zemích. Sankce, jež nedávno Západ uvalil na Rusko kvůli jeho postoji k ukrajinské krizi, se tak podle Rogerse ve výsledku obrátí proti němu. Podobně to prý dopadne i se sankcemi uvalenými třeba na Írán. "Spojené státy tyto země nutí obcházet americký bankovní systém, což je svádí dohromady. A to pro nás opravdu není dobré," řekl.
Současně odmítl tvrzení, že by ruský rubl pod tíhou sankcí a dalších negativních skutečností kolaboval. Oslabování měn je podle něj celosvětovým fenoménem, který se nevyhnul ani Spojeným státům a jejich dolaru.
Na otázku, co si myslí o zpomalování růstu čínské ekonomiky, Rogers odpověděl, že se pro asijského tygra jedná o jednoznačně pozitivní skutečnost. "Čína se potýkala s nafukující se realitní bublinou, vysokou inflací a přehříváním svého hospodářství, takže zpomalení ekonomické expanze je přesně to, co potřebuje. Lidé, kterých se zpomalování ekonomického růstu přímo týká, tvrdí, že je to špatné, při pohledu zvenčí je to ale pro celý svět velmi dobrá zpráva."
Co se týká amerických trhů, optimismem známý investor zrovna nepřekypuje. "Lidé ve Washingtonu a New Yorku možná tvrdí, že medvědí trh nepřijde, já jsem si ale jistý, že přijde," poznamenal. "Většina amerických akcií se od začátku letošního roku pohybuje v mínusu a o mnoho lépe na tom nejsou ani dluhopisy či dolar."
Rogers se také opřel do americké centrální banky. "Fed je jen skupina byrokratů a akademiků, kteří o tom, co se ve skutečnosti děje, nemají ponětí. Nedivil bych se proto, kdyby na pád trhů centrální banka zareagovala dalším kolem kvantitativního uvolňování." Přínos tištění peněz je přitom podle Rogerse přinejmenším velmi diskutabilní. "Ti, do jejichž kapes peníze Fedu míří, zažívají úžasné období, všichni ostatní ale za program kvantitativního uvolňování dříve nebo později tvrdě zaplatí," dodal.
To už tu dlouho nebylo. Notorický pesimista Paul Farrell tvrdí, že je nejvyšší čas začít odpočítávat krach trhu v roce 2016. A nepůjde prý jen o drobnou korekci, ale o 50% propad!
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky