(Kurzy.cz)
Komentáře k průmyslu - byl to dobrý rok, průmysl je stále oporou ekonomiky
Poslední díl do skládačky toho, jak dopadl rok 2014, dnes přidal průmysl a stavebnictví. Průmysl se ukázal v dobrém světle a nezklamal. Meziročně si připsal k dobru 7,3 %, po očištění o počet pracovních dní rostl o 4,3 %. Závěr roku tak byl více než povedený. Není tak důvod pro to, aby hodnocení celého roku bylo špatné. Struktura průmyslu a jeho prosincových výsledků potěšila. V růstové fázi byla valná většina odvětví. Pozitivní výsledek byl tažený více odvětvími, která společně přispěla k růstu.
Právě plošný růst ukazuje, že česká ekonomika je na tom velmi dobře. Průmysl je stále hlavní nohou ekonomiky, na které stojí a která určuje chod. Za dobrým výsledkem stojí nejen výroba osobních automobilů, která je objemově klíčová. Například výroba počítačů a elektroniky, výroba farmaceutik nebo výroba plastových výrobků. Dopravní průmysl je celkově pro Česko velmi důležitý, protože to není pouze výroba samotných osobních automobilů. Patří sem i výroba autobusů nebo kolejových vozidel - tramvají nebo lokomotiv. Všechny tyto obory jsou v současnosti na tom velmi dobře, ekonomicky se jim daří.
A prozatím to vypadá, že se na tom nic nezmění. Nové zakázky neustále rostou. V prosinci přišlo meziročně o 12 % zakázek více. Dokonce tentokrát byl růst zakázek z tuzemska větší než ze zahraničí. České objednávky rostly o 17 %. To ukazuje, že vnitřně je na tom ekonomika dobře, vytváří sama poptávku a jen se neveze na tom, jak se daří v zahraničí. Proto růst ekonomiky za čtvrté čtvrtletí bude velmi dobrý a výhledy na rok 2015 jsou slušné.
Tak jak se dařilo průmyslu, mělo špatný prosinec stavebnictví. To kleslo o 6,6 %, po očištění dokonce o bezmála o 8 %. Stavebnictví se stále příliš nedaří a nedokáže se vymanit z dlouhodobého poklesu. Ten trvá fakticky od začátku krize, kdy byl extrémní přetlak poptávky po stavebních pracích. Tuto situaci ale rozhodně nelze brát jako vhodné srovnávací měřítko, protože v té době se stavělo takřka vše bez reálné ekonomické návratnosti. Nyní se situace srovnává. Přesto, rok 2015 by měl být o něco lepší. Aktivita státu ve stavebnictví, obzvláště co se týká dopravních staveb, je vyšší. To by mělo stavebnictví pomoct se v příštím roce rozběhnout.
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
V souhrnu lze říci, že se loni průmyslu dařilo. Objem průmyslové produkce loni konečně překonal doposud rekordní rok 2007 a to navzdory poklesu produkce v těžbě a v energetice. Příznivé jsou vyhlídky i pro letošní rok a většina podpůrných ukazatelů jako předstihové průmyslové indikátory, hodnota nových zakázek či data z Německa ukazují, že průmyslová konjunktura bude pokračovat.
Průmyslu se dařilo i v posledním měsíci loňského roku. V prosinci oproti listopadu průmyslová produkce vzrostla o 0,6 % a v meziročním srovnání o 7,3 %, respektive o 4,7 % po očištění o nestejný počet pracovních dnů.
V souhrnu za celý loňský rok průmyslová produkce vzrostla o 4,9 % a jedná se tak o nejvyšší nárůst za poslední tři roky, když v letech 2011 a 2012 byl růst produkce záporný. Růst produkce se v loňském roce týkal primárně zpracovatelského průmyslu a především výroby automobilů, která se zvýšila o 13 %. Výrazný nárůst produkce zaznamenala i výroba počítačů a elektroniky obecně – zvýšení o 18,1 %. Naopak k poklesu produkce došlo v těžebním průmyslu (-2,8 %) a v energetice (-2,4 %).
Růst průmyslu v loňském roce podporovaly nové zakázky a to jak ty zahraniční, tak i domácí. Nárůst domácích zakázek o 10,5 % byl loni nejvyšší od roku 2010. V kontextu růstu průmyslové produkce a tržeb rostla i poptávka po zaměstnancích. Nová pracovní místa vytvářel především zpracovatelský průmysl. Oproti tomu byl růst mezd v průmyslu umírněný a zaostával za produktivitou práce.
V souhrnu lze říci, že se loni průmyslu dařilo. Objem průmyslové produkce loni konečně překonal doposud rekordní rok 2007 a to navzdory poklesu produkce v těžbě a v energetice. Příznivé jsou vyhlídky i pro letošní rok a většina podpůrných ukazatelů jako předstihové průmyslové indikátory, hodnota nových zakázek či data z Německa ukazují, že průmyslová konjunktura bude pokračovat.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Příspěvek na auto
- Plánovač tras autem
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory